Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 30d. 18:03

Ir vėl kivirčas dėl medžių: gyventojai skundžiasi dėl iškirstų tuopų, seniūnas tikina, kad jos kėlė grėsmę

Prie Vievio ežero iškirstos tuopos
Skaitytojo nuotr. / Prie Vievio ežero iškirstos tuopos

Gyventojai nepailsta kovoje už medžių išsaugojimą. Vievio gyventojas piktinasi, kad miesto ežero pakrantėje buvo iškirstos sveikos, niekam netrukdančios tuopos. Tačiau miesto seniūnas aiškina, jog medžiai iškirsti pačių gyventojų prašymu, gavus tam leidimą. Jis ragina gyventojus mažiau piktintis, o tvarkant miestą patiems imtis iniciatyvos.

15min skaitytojas Rokas kreipėsi į redakciją, pasakodamas apie Vievyje, ežero pakrantėje, iškirstas keturias ilgaamžes tuopas.

Pasak jo, šis sprendimas buvo grindžiamas tuo, jog pūdami nukritę medžių lapai užteršia ežerą.

Tačiau, Roko teigimu, tuopos niekam netrukdė, o ežero užterštumo priežastys yra visai kitos.

„Absoliučiai sveiki keturi medžiai buvo išpjauti remiantis tuo, kad krentantys lapai teršia ežerą. <...> Ežeras yra užterštas, jeigu švelniai tariant, išmatomis, kurios atkeliauja aplink kanalais, bet niekas tų dalykų tvarkyti nesiima ir būklė yra tokia“, – 15min situaciją pasakojo iš Vievio kilęs gyventojas.

Jo teigimu, Vievio ežero, esančio Kranto gatvėje, krantinė yra apleista ir netvarkoma, ilgus metus nesprendžiama užterštumo problema.

„Tie kelmai ten taip ir stovės, pakrantė pilna betoninių šiukšlių tokia ir bus, tie patys vamzdžiai lygiai taip pat yra išlindę, kurių niekas nesiima ištraukti ar kaip nors kitaip juos paslėpti. Vievio ežero pakrantė apskritai yra tragiška“, – teigė jis bei papildė, kad medžių kirtimas, jo nuomone, yra „absurdiškas“ sprendimas.

Diskusija, ar medžius reikėjo pašalinti nuo ežero kranto, užvirė ir uždaroje Vievio bendruomenės sukurtoje feisbuko grupėje.

Prie Vievio ežero iškirsto tuopos
Prie Vievio ežero iškirsto tuopos

Gyventojų nuomonės išsiskyrė.

Vieni sakė, kad medžiai kelia pavojų ir sveikino tokį seniūnijos žingsnį, kiti piktinosi, jog paežerėje nebus pavėsio, o naujų medžių nieks atsodinti nepasivargins.

„Senus iškirtom. Naujų nepasodinom. Be žalumos mūsų Vievis. Dabar paežerėje visus iškirs ir liks trinkelių takas ir vanduo. Elektrėnai – jaunesnis miestas, o koks gražiai žalias“, – komentavo vienas grupės narių.

Gyventojai patys prašė

Tačiau 15min susisiekus su Vievio seniūnu Zenonu Pukėnu, šis patikino, kad medžiai buvo išpjauti gyventojų prašymu.

Esą užklausos dėl tuopų pašalinimo į seniūniją ėmė plaukti dar prieš trejus metus.

„Čia yra paprasčiausiai pašalinti pavojingi medžiai, seni topoliai, kurie yra išpuvę ir jie jau turėjo būti pašalinti prieš kokius 3–5 metus. Mes visą laiką visus medžius saugom ir jų be reikalo nepjauname, bet gyventojai prašė, kad išpjautumėme, – kalbėjo jis. – Medžiai seni, pavojingi ir augo vandeny tiesiog, ir vanduo jau visas šaknis buvo paplovęs. Ne valdžios nuožiūra, ne gamtininkų, o gyventojų prašymu išpjovėme.“

Be to, pažymėjo jis, vien tik gyventojų norų nepakako.

Situaciją turėjo įvertinti Elektrėnų savivaldybės Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija, kuri, pasak seniūno, medžių kirtimui uždegė žalią šviesą.

Ne valdžios nuožiūra, ne gamtininkų, o gyventojų prašymu išpjovėme.

„Jie priėmė sprendimą, kad tikrai medžius reikia pašalinti, kol neįvyko kokia nors nelaimė, nes ten yra pėsčiųjų takai, sporto renginiai, žaidimų aikštelė. Atrodo, medis stovi, auga, bet topolių medžių šakos yra sausos ir nuo menkiausio vėjo tiesiog krenta.

Vasaros metu praėjusiais, užpraeitais metais, moteriškės skundėsi, kodėl medžiai nėra tvarkomi“, – tvirtino Z.Pukėnas.

Pasak jo, ežero pakrantėje dar yra likusių dešimt medžių, kurie šiuo metu yra sutvarkyti, nugenėti, bet atetyje gali tekti šalinti ir pastaruosius, nes, kitu atveju, medžiai gali išgriūti patys.

„Tai yra pavojingi medžiai, topoliai yra trapūs, menkaverčiai medžiai, nėra jie saugotini medžiai“, – pažymėjo miesto seniūnas.

Elektrėnų savivaldybės Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos pirmininkas Audrius Balnys 15min patvirtino, kad medžiai nupjauti legaliai.

„Pagal gyventojų prašymus išdavus leidimą, Vievio ežero pakrantėje, iškirstos tuopos“, – 15min informavo specialistas ir perdavė tai pagrindžiančius dokumentus, kartu su 12-os gyventojų prašymais Kranto gatvėje „nupjauti senus, pavojingus ir išdžiūvusius topolius, o likusius apgenėti“.

Prie Vievio ežero iškirsto tuopos
Prie Vievio ežero iškirsto tuopos

Pasigenda gyventojų iniciatyvos

Z.Pukėnas taip pat pridūrė, kad medžiai bus atsodinti, pakrantė tvarkoma.

Palikti kelmai, jei leis galimybės, bus išgręžiami iš žemės, jeigu ne – bus palikti sutręšti ir vėliau pašalinti.

Nukristų medžių mediena kol kas nėra panaudota. Pasak Vievio seniūno, siūloma ją pasiimti gyventojams, bet daugelis nenori, nes mediena yra prasta.

Z.Pukėnas pridūrė, kad miesto gyventojai yra linkę labiau stebėti ir baksnoti pirštais, kas ir kur yra padaryta blogai, tačiau patys prisidėti neskuba.

Todėl meras ragino gyventojus ateiti į organizuojamas talkas ir patiems rūpintis aplinka.

Truputį pastebimas abejingumas dėl tvarkymo.

„Truputį pastebimas abejingumas dėl tvarkymo, visi mato, kad blogai,<...> bet kad konkrečiu asmeniniu darbu (prisidėtų – 15min) – sulėtėjęs šis dalykas“, – sakė jis.

Seniūnas: užterštumas mažėja

Kalbėdamas apie užterštumą, Vievio seniūnas aiškino, kad situacija yra pagerėjusi, o daugiausia teršia patys gyventojais.

„Dabar ežeras užterštas žmonių atliekomis, ledų popieriukais, buteliais įvairiais. Labai gerai, kad gyventojai žiemą pradėjo fotografuoti ir stebėti žvejus, kaip jie žvejoja, ir tikrai daug pamatė, kad eketės buteliais nuo svaigiųjų gėrimų užkimštos. <...> Praktiškai tai yra nesąmoningų piliečių veikla“, – tikino Z.Pukėnas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Asociatyvi nuotr.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Asociatyvi nuotr.

Pastaraisiais metais Vievio gyventojai skųsdavosi dėl nuo ežero sklindančios smarvės, prastos vandens kokybės, neretai negalėdavo ten maudytis, nes vandens tyrimai rodydavo didelį užterštumą.

Tačiau, seniūno teigimu, padėtis yra gerėjanti.

„Buvo problema prieš 3–5 metus, nes dauguma gyventojų nesugebėjo, negalėjo, galbūt neturėjo finansinių galimybių ar noro prisijungti prie centralizuotų nuotekų tvarkymo tinklų. Dabar Vievio mieste, kiek informavo komunalininkai, prie tinklų prisijungė virš 100 namų ūkių ir ekologinė situacija yra žymiai pagerėjusi“, – tikino jis.

Anot seniūno, pernai, atlikus ežero vandens tyrimus, šie parodė gerus rezultatus – žemą užterštumą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Video

00:50
03:50
22:36

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min