Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Irena Degutienė apie vaiko teisių apsaugą Lietuvoje: kai tiek auklių, vaikas be galvos

Edita Žiobienė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Edita Žiobienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimo pirmininkė Irena Degutienė sako neturinti priekaištų vaiko teisių apsaugos kontrolierei Editai Žiobienei dėl jos kaip teisininkės darbo. Esą vaiko teisių apsaugos srityje reikia taisyti teisinę bazę. Tačiau ji pataria kontrolierei elgtis subtiliau.

E.Žiobienė pirmadienį atvyko į parlamento vadovės kabinetą Seime ir jos ilgiau nei valandą kalbėjosi apie vaiko teisių padėtį šalyje bei pačios kontrolierės darbą. Seimo pirmininkė pastarosiomis dienomis gavo daugiau nei 400 žmonių pasirašytą peticiją ir penkių nevyriausybinių organizacijų rezoliuciją, kuriose raginama šalinti E.Žiobienę iš pareigų.

I.Degutienė pirmadienį priminė, kad pati Seimo vadovė negali atleisti kontrolierės: „Arba kontrolierius gali atsistatydinti, arba yra dar būdas, kai Seimo nariai renka parašus, registruoja Seimo nutarimą dėl nušalinimo galimybių.“ Tačiau ji nekalbėjo apie tai, kad E.Žiobienė turėtų palikti pareigas.

„Peticijoje priekaištaujama, kad E.Žiobienė neišmano teisės, Civilio kodekso, Vaiko teisių apsaugos įstatymo. Tai yra labai kvalifikuota teisininkė. Šiek tiek pastabų išsakiau, kad ji, kaip teisininkė, yra labai tiksli, bet šioms pareigoms reikia ir subtilumo, subtiliau elgtis“, – sakė Seimo pirmininkė.

Taip pat peticijos autoriai priekaištavo kontrolierei, esą ji televizijos laidoje pasakiusi, kad vaikui būtų geriau su motina Laimute Stankūnaite. Tačiau E.Žiobienė I.Degutienei aiškino, kad frazė, kas turėtų globoti mergaitę, buvo ištraukta iš konteksto. 

Globėją skyrė administracijos direktorius

I.Degutienė akcentavo, kad E.Žiobienė kontroliere dirba tik pusmetį, o problemos vaiko teisių apsaugos srityje susiklostė per daugelį metų. E.Žiobienė vadovavimą Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybai perėmė iš penkerius metus čia dirbusios Rimantės Šalaševičiūtės.

„Ta situacija tokia buvo ne pusmetį, tiesiog Kedžių istorija ją apnuogino – kad bet kada bet kuris vaikas galėjo atsidurti tokioje situacijoje. Priminčiau ir Rinau mergaitės, ir kita istorijas, kai buvo nebeaišku, kas už ką atsakingas“, – kalbėjo parlamento vadovė.

Ta situacija tokia buvo ne pusmetį, tiesiog Kedžių istorija ją apnuogino – kad bet kada bet kuris vaikas galėjo atsidurti tokioje situacijoje. Priminčiau ir Rinau mergaitės, ir kita istorijas, kai buvo nebeaišku, kas už ką atsakingas, – kalbėjo parlamento vadovė.Anot I.Degutienės, Lietuvoje susiklostė sistema, kurioje veikia skirtingos vaiko teises ginančios institucijos, tarpusavyje nekoordinuojančios savo veiksmų. Todėl reikia tobulinti įstatymus ir keisti visą sistemą.

„Esu nustebinta, kaip nekoordinuotai sprendžiamos vaiko teisių problemos: viena tarnyba yra prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, rajonuose tarnybos pavaldžios savivaldybei ir neaišku, kokios yra paties vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus funkcijos, kurios pagal įstatymą griežtai apribotos. Visas abejones ir pastabas išsakiau kontrolierei ir pasakiau, kad iš tikrųjų tokios netvarkos Lietuvoje negali būti. Kai daug auklių, vaikas be galvos. <...> Visi lyg ir gina vaiko teises, bet iš esmės niekas negina“, – tvirtino I.Degutienė.

Seimo pirmininkė sakė esanti sugluminta ir dėl to, kad Drąsiaus Kedžio dukters globa jo sesers Neringos Venckienės šeimai buvo perduota ne vaiko teisių specialistų, o tiesiog Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus parašu.

E.Žiobienė: dirbu pagal įstatymą

Peticijos, raginančios nušalinti E.Žiobienę, autoriai priekaištauja, kad ji nesistengia pakeisti teismų sprendimų taip, kaip, jų manymu, būtų naudingiau mergaitei. Tuo tarpu kontrolierė pirmadienį pabrėžė, kad teisinėje valstybėje niekas neturi teisės bandyti paveikti teismo sprendimų. 

„Turbūt priklausau tai šiandienės Lietuvoje mažumai, kuri supranta, kad Konstitucija ir įstatymas yra demokratijos ir valstybės pagrindas. Demokratija yra ne anarchija, o tam tikra tvarka“, – žurnalistams sakė E.Žiobienė.

Turbūt priklausau tai šiandienės Lietuvoje mažumai, kuri supranta, kad Konstitucija ir įstatymas yra demokratijos ir valstybės pagrindas. Demokratija yra ne anarchija, o tam tikra tvarka, – sakė E.Žiobienė.Tiesa, kontrolierė pripažino, kad jai galbūt pritrūksta to, ką Seimo pirmininkė vadino subtilumu: „Būdama teisininkė labai atsargiai renkuosi žodžius ir galbūt jie kartais atrodo šalti.“

Kontrolierės teigimu, kai kurios žiniasklaidoje pasirodančios jos sakytos frazės dažnai būna ištrauktos iš konteksto, kai kuriose laidose vaizdo medžiaga sąmoningai montuojama taip, kad būtų iškreiptos jos mintys.

„Galbūt priekaištai yra susiję su gegužės mėnesio laikotarpiu, kai aš, atvirai sakant, padariau keletą viešųjų ryšių klaidų, t. y. neatlaikiau to puolimo, kuris buvo daromas stengiantis parodyti, kad galbūt ką nors netinkamai darau“, – kalbėjo E.Žiobienė.

Kontrolierė tvirtino nesilaikanti įsikibusi savo pareigų, tačiau mananti, jog dirba gerai.

„Manau, kad galiu (dirbti toliau – aut. past.), jeigu yra reikalingas mano darbas. <...> Dirbu pagal tokį įstatymą, koks jis yra. Tikrai vykdau ir gerbiu tokias funkcijas, kokios yra“, – sakė ji.  

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min