Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2020 08 27

Iš 13 Utenos pramonės parkui savivaldybės įsigyti planuotų sklypų 5 priklauso rajono mero Alvydo Katino žmonai

Ketvirtadienį Utenos rajono taryba turėjo priimti sprendimą dėl 13 Utenos pakraštyje esančių sklypų įsigijimo – juose planuojama įsteigti Utenos pramonės parką. Tarybos narių nuostabai rajono meras Alvydas Katinas prisipažino, kad dalis parkui planuojamų įgyti sklypų yra jo sutuoktinės. Kilus triukšmui A.Katinas ėmė gudrauti: pareiškė, kad žmona sklypų neparduos – esą net ir nebuvo davusi tam sutikimo.
Alvydas Katinas
Alvydas Katinas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Įsteigti Utenos pramonės parką savivaldybė planuoja miesto pakraštyje esančioje 22 ha teritorijoje. Daug metų kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kitomis institucijomis trukusio pasirengimo įsteigti parką darbai, kaip neseniai pranešė pati Utenos rajono savivaldybė, – finišo tiesiojoje.

Tačiau Utenos savivaldybė prieš tai planuoja įsigyti sklypų, kuriuose ir būtų vystomas minėtasis parkas.

Sprendimą dėl 13 žemės sklypų įsigijimo Utenos rajono savivaldybės taryba planavo priimti ketvirtadienio tarybos posėdyje, tačiau to neįvyko merui prisipažinus, jog dalis sklypų priklauso jo žmonai.

„Kolegos, aš kadangi raštu nepateikiau, aš nusišalinu nuo to – kaip ir nedalyvavau nei rengiant šio sprendimo projektus, atostogavau, nusišalinu. Nežinau, ar turiu tam labai tvirtą pagrindą, kaip tas pramonės parkas iš tiesų bus suformuotas, teritorija, bet yra galimybė, kad dabar formuojamoje parko teritorijoje gali pakliūti ir mano žmonos nuosavybės teise priklausantys sklypai. Tai aš...“, – posėdyje paskelbė socialdemokratas A.Katinas ir išėjo.

Vietos konservatorius Raimundas Kelevišius posėdyje pareiškė, kad paaiškėjus tokioms aplinkybėms, būtinas antikorupcinis situacijos vertinimas.

Tačiau šį klausimą pristačiusi Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Romualda Serbentienė jam paaiškino, kad tokia pažyma rengiama tik norminiams teisės aktams, tad šiuo atveju jos nereikia.

„Merui buvo labai didelis galvos skausmas, kaip čia reikės vyniotis“

Merui neretai oponuojantis rajono savivaldybės tarybos narys Marijus Kaukėnas posėdyje kalbėjo, kad pramonės parką galima buvo įkurti bet kur.

„Bet šiandien turime situaciją, kai iš 13 planuojamų įsigyti sklypų 5 priklauso „kažkieno“ žmonai. Ar čia nereikia antikorupcinio vertinimo daryti?“, – klausė jis.

Politikas pabrėžė, kad apie sklypų pirkimą tarybos nariai girdi ne viename posėdyje, frakcijų vadovų sueigose ir komitetuose.

Ir tą mums pristatinėjo meras

„Kad bus pirkta, kad su savininkais derybos, kad sunku derėtis, kad kainą preliminariai nustatėme, ir tą mums pristatinėjo meras. Ir šiandien sužinome, kad, pasirodo, savininkas sklypų šeimos narys. Čia nenormalu, taip pateikti be jokių vertinimų: balsuokite, tarybos nariai...“, – kalbėjo M.Kaukėnas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Marius Kaukėnas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Marius Kaukėnas

„Norėčiau šitoje vietoje irgi tos teisybės daugiau pasakyti, nes pasakė tik vieną medalio pusę – jam atsakė Utenos rajono vicemeras Vitalijus Šeršniovas. – Čia nevyksta jokia komercija, čia grynai yra paveldėti sklypai. Merui čia buvo labai didelis galvos skausmas, kaip čia reikės vyniotis ir panašiai, kadangi atėjo sprendimo projekto metas, tada ir jisai nusišalino, kada reikia. O iki to galvojo apie miestą, galvojo apie patogiausią variantą, kur visiems turėti pramonės sklypą. Tik dėl to ten ir darome.“

Vicemeras aiškino, kad „pirmą ir tikriausiai paskutinį“ kartą į šį procesą yra įsitraukusi prezidentūra, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, „Investuok Lietuvoje“.

„Visi yra suvienyti šituo klausimu. Ir jeigu mes šitoj vietoj patys sau pradėsim stabdyt, nu tai atsiprašau, ponai“, – į tarybos narių raginimą atidėti šio klausimo svarstymą, atsakė jis.

Galiausiai buvo nuspręsta, kad nereikia skubėti priimti sprendimo dėl sklypų įsigijimo – klausimas buvo atidėtas.

Meras: „To sutikimo negausit ir baigsis politikavimas“

Utenos rajono tarybai pradėjus svarstyti kitą klausimą, į salę sugrįžo meras A.Katinas. Jis pareiškė, esą jo žmona nėra davusi sutikimo parduoti sklypus.

„Vienintelė žmona, kurios sklypeliukai uždaro keliukus, sankryžas, vienintelė yra nedavusi savivaldybės tarybai sutikimo įtraukti. Ir po šiandien jūsų audringų diskusijų tikrai nebeduos“, – aiškino jis.

Kažkuris tarybos narys pastebėjo, kad trečiadienį vykusiame Trišalės tarybos posėdyje buvo pareikšta, kad viskas yra suderinta su savininkais.

„Nu gal žmona man paklus. Prašau formuot sklypą ir prašau įrodyti valstybei, kad toks pramonės parkas gali egzistuot, nes to sutikimo negausit ir baigsis politikavimas“, – posėdyje tarybos nariams kalbėjo meras.

Tačiau jo žodžiais verčia abejoti ankstesnis šios savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjos R.Serbentienės patikinimas, kad į tarybos sprendimo projektą įtraukti tie sklypai, kurių savininkai yra pateikę sutikimus parduoti.

Be savininko sutikimo sklypo mes įtraukti negalime.

„Be savininko sutikimo sklypo mes įtraukti negalime“, – teigė ji.

Apie gautus savininkų sutikimus rašoma ir sprendimo projekto Aiškinamajame rašte.

15min patikrino nutarimo projekte nurodytų 13 sklypų savininkus. Iš tiesų 5 iš jų priklauso mero žmonai.

Nors, pasak R.Serbentienės, be savininkų sutikimo sklypai tarybos nutarimo projekte atsidurti negalėjo, o jie ten įrašyti, kalbėdamas su 15min A.Katinas laikėsi savo – sutikimo parduoti nėra.

„Apie ką čia turėjau skelbt ir ką čia meras turėjo skelbt, nelabai suprantu“, – 15min paklaustas, kodėl apie tai, jog sklypai – žmonos, nepaskelbė anksčiau, kalbėjo A.Katinas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Alvydas Katinas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Alvydas Katinas

Jis pridūrė, kad reikia žinoti, kokios yra procedūros ir kaip pramonės parkai yra kuriami. Jo teigimu, taryba viso labo yra priėmusi sprendimą inicijuoti parko steigimą.

„Aš šiandien pasakiau tarybai – klausykit, kas sakoma, pasakiau, kad aš, galimai, kadangi gali būti įtrauktas, savivaldybės administracija paišosi, bet žmonos sutikimo neturi... Tai reiškia, aš nusišalinu, – pasakojo jis. (...) Aš pasakiau, kad savivaldybės administracija sutikimo neturi – vienintelio žmogaus sutikimo neturi (...) Sutikimai yra kiekvieno piliečio aiškiai, šviesiai, su pageidaujamomis kainomis, su parašais, su jų visais duomenimis – tokio sutikimo savivaldybės administracija iš vienintelio asmens neturi. Jeigu turi tokį sutikimą, aš norėčiau, kad parodytų, nu, kas nors. Tai pasakiau, kad ir neturės, jei politikuoja – ir neturės“.

Pasak mero, savivaldybės administracija dabar tegu, jo žodžiais, persipaišo projektą ir pataisytą teikia Vyriausybei be priėjimų prie kelių.

„Aš tikrai nelinkęs čia. Nes prasidėjo diskusijos, kad mokytoja prisipirko sklypų (...) Nenoriu, kad mano, žmonos pavardė būtų tampoma ir visa kita. Tai labai ramiai, niekas neprivers jos parašyt to sutikimo ir parduoti tų sklypų pramonės parkui“, – pabrėžė meras.

Jo teigimu, visi sutuoktinės sklypai, apie kuriuos kalbama, yra paveldėti. Tai patvirtina Registrų centro duomenys.

Savininkai gali tikėtis 10 proc. didesnės kainos nei rinkoje

Nemažai ažiotažo ketvirtadienį kėlė ir kaina, kurią savivaldybė pasirengusi sumokėti sklypų savininkams.

R.Serbentienė tarybos nariams aiškino, kad pagal tvarką sklypų vertę nustatys nepriklausomas nekilnojamojo turto vertintojas, tada sklypų savininkai bus kviečiami į derybas, kurių metu jiems galima siūlyti 10 proc. didesnę kainą, nei nustatė vertintojas.

Tarybos narių minėtą 800 tūkst. eurų kainą, kurią esą ketinama sumokėti už sklypus, ji pavadino „galimai maksimalia“ – ji galėtų būti mažesnė, nes „lūkesčiai šiek tiek didesni“.

„Čia yra lūkesčių suma“, – jai posėdyje antrino vicemeras V.Šeršniovas.

Tiesa, dokumento Aiškinamajame rašte teigiama, kad 800 tūkst. eurų yra preliminari sklypų rinkos vertė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius