Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 3d. 18:45

Iš atostogų Maljorkoje grįžę lietuviai sutriko: reikia ar nereikia izoliuotis, jei testas dėl COVID-19 jau padarytas

Maljorka po karantino
Imago/Scanpix nuotr. / Maljorka po karantino

Po atostogų užsienyje grįžę lietuviai sako pasigedę tikslių nurodymų, kaip elgtis. Taip nutiko iš Maljorkos, Ispanijos salos, grįžusiai porai, kuri teigia sulaukusi skirtingos informacijos iš skirtingų įstaigų, ar jiems tebereikia izoliuotis, jeigu testo dėl COVID-19 rezultatas neigiamas. Tačiau Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) tvirtina, kad informacijos yra, tereikia pasidomėti.

Atliko testą ir norėjo eiti į darbą

Kaip 15min pasakojo vardo ir pavardės prašiusi neskelbti moteris, jos viruso laikotarpio patirtis – mažų mažiausiai keista. „Keliavome atostogų į Maljorką, Ispaniją, darbe pasiėmėme beveik dvi savaites atostogų. Planas buvo toks: grįžus iš 5 dienų kelionės pasidaryti COVID-19 testą ir sulaukus neigiamo rezultato grįžti į darbą“, – pasakojo moteris.

Grįžus į Kauno oro uostą ji sako gavusi nurodymą užsiregistruoti ir deklaruoti grįžimą iš užsienio bei izoliuotis 14-ai dienų.

„Užsiregistravome, kad grįžome, paskambinome į karštąją liniją užsiregistruoti į mobilųjį patikros punktą testui, paklausėme, ar gavus neigiamą testo rezultatą reikia tęsti izoliaciją. Buvo nurodyta, kad reikia paskambinti savo šeimos daktarui ir, jei neturime jokių simptomų ir daktaras sutinka, galime nutraukti izoliaciją.

Mums buvo pasakyta, kad net jei ir testo rezultatai bus neigiami, mes vis tiek turime išbūti 14 dienų namuose. Tai kokia testo prasmė?

Kitą dieną išvažiavome iš namų atlikti testo pagal visas taisykles – uždarytais langais, su kaukėmis, iki punkto ir vėl namo. Po kelių valandų sulaukėme skambučio iš Sveikatos apsaugos ministerijos įstaigos, kadangi buvome išvykę iš namų. Pasirodo turėjome pranešti ir užpildyti prašymą, kad norime išvykti iš namų. Negana to, mums buvo pasakyta, kad net jei ir testo rezultatai bus neigiami, mes vis tiek turime išbūti 14 dienų namuose. Tai kokia testo prasmė? Ir kaip yra iš tikrųjų, jei valstybinės įstaigos prieštarauja viena kitai? Kuo žmogui tikėti ir kaip išvengti baudų ir nusižengimų dėl įstaigų nesusikalbėjimo?“ – piktinosi moteris.

Izoliuotis reikia, kiek nurodyta

Rolanda Lingienė, NVSC Vilniaus departamento direktorė, pirmadienį vykusioje trumpojoje spaudos konferencijoje teigė, kad viskas priklauso, kodėl konkrečiam žmogui buvo atliktas COVID-19 tyrimas. Esą jeigu asmeniui NVSC ar kiti specialistai nurodė izoliuotis, jis privalo tai daryti net ir atlikęs testą.

NVSC taip pat informavo 15min, kad visa informacija apie izoliavimosi namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje principai yra pateikta sveikatos apsaugos ministro įsakyme „Dėl asmenų, sergančių COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), asmenų, įtariamų, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ir asmenų, turėjusių sąlytį, izoliavimo namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar savivaldybės administracijos numatytose patalpose taisyklių patvirtinimo“.

Paskutinės redakcijos (rugpjūčio 1 d.) dokumentą rasite čia.

Draudimai ir leidimai

Šiame dokumente rašoma, kad izoliavimosi vietos palikti be sveikatos priežiūros specialisto leidimo, nesvarbu, kad važiuojate atlikti COVID-19 testo, negalima. Taip pat draudžiama į izoliavimosi vietą ar iš jos, jei reikalingi tyrimai ir kitais atvejais, kai gautas sveikatos priežiūros specialisto leidimas, vykti viešuoju transportu.

Privaloma palaikyti reguliarų ryšį su sveikatos priežiūros specialistu, kuris šiuo metu rūpinasi jumis, suteikti visą reikalingą informaciją epidemiologams.

Palikti namus ar kitą vietą, jeigu izoliuojatės grįžę iš užsienio galite eidami pasivaikščioti – tik nenutolkite nuo namų toliau kaip per vieną kilometrą.

Palikti namus ar kitą vietą, jeigu izoliuojatės grįžę iš užsienio galite eidami pasivaikščioti – tik nenutolkite nuo namų toliau kaip per vieną kilometrą, būtinai dėvėkite nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones). Draudžiama lankytis žmonių susibūrimo vietose (renginiuose, parduotuvėse, muziejuose, viešo maitinimo vietose ir pan.). Visą izoliavimo laiką nepriimkite svečių / lankytojų.

Maistu ir kitomis būtinomis priemonėmis pasirūpinti reikėtų nuotoliniu būdu – paprašyti draugų arba giminaičių ar kreiptis į būtinų priemonių ar maisto produktų pristatymo paslaugas teikiančias įmones, nesant tokios galimybės, šias paslaugas turėtų suteikti savivaldybės administracija.

Kastyčio Mačiūno nuotr./Moteris su kauke Vilniaus viešajame transporte
Kastyčio Mačiūno nuotr./Moteris su kauke Vilniaus viešajame transporte

Receptus gydytojas gali išrašyti, jeigu bus kreiptasi nuotoliniu būdu, vizitus pas gydytojus specialistus reikėtų perkelti vėlesniam laikui.

Taip pat patariama kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti kvėpavimą, jeigu sveikata pablogėja – būtina kreiptis į Karštąją koronaviruso liniją telefonu 1808.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

00:32
01:23
18:34

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min