Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 13d. 12:21

Iš gamyklos Noreikiškėse kylantys juodi dūmai – nerimo ženklas gyventojams

Dūmai iš gamyklos kamino
15min skaitytojo nuotr. / Iš gamyklos kamino sklindantys dūmai

Kauno rajone, Noreikiškėse, įsikūrusios baldus gaminančios įmonės veikla, šalia gyvenantiems žmonėms sukėlė abejonių. Sveikata ir poveikiu aplinkai susirūpinęs pašnekovas domisi, kodėl iš kamino kyla juodi dūmai, o ore tvyro acetono kvapas? Įmonės vadovas į klausimus neatsakė. Vis dėlto situaciją pakomentavo Aplinkos apsaugos departamento (AAD) prie Aplinkos ministerijos atstovė.

Noreikiškėse gyvenantis pašnekovas paaiškino, kad taršos problema egzistuoja kone 20 metų – tiek laiko, kiek veikia baldus gaminanti įmonė „Fornestas LT“. Dėl poveikio sveikatai ir aplinkai susirūpinęs pašnekovas atskleidė, kad vilties suteikė neseniai pasklidusi žinia, jog įmonė ketina išsikelti. Vis dėlto, 15min atviravo jis, nežinia, ar ši informacija teisinga.

„Problema buvo visada, tik aplink nebuvo gyvenamų namų. Jiems atsiradus, gamyklai turbūt per didelės investicijos kažką keisti savo veikloje. Sprendimo šioje situacijoje nebus, problema dings tik gamyklai išsikėlus. Tai ar tiesa, kad jie išsikelia, ar melas? Jei tiesa, tai Noreikiškių gyventojai pakentės dar pusę metų, ilgai kentėję“, – 15min dėstė pašnekovas.

Paklaustas, ar noreikiškiai buvo susitikę su gamyklos vadovais, pašnekovas atsakė teigiamai. Pasak jo, „Fornestas LT“ atstovai neigia informaciją apie įtartinus dūmus.

15min skaitytojo nuotr./Iškaba ant gamyklos sienos
15min skaitytojo nuotr./Iškaba ant gamyklos sienos

„Su gamyklos atstovu buvome susitikę ir dėl pastoviai jaučiamo aitraus acetono kvapo. Jis fakto, kad kvapas yra, lyg ir nepaneigė, bet ir nesutiko. Tik pasakė, kad atšilus orams gamyba čia nutraukiama ir kraustomasi kitur. Gal galite šį faktą patikrinti? Ar čia toks būdas melu nuraminti įkyrius kaimynus, susirūpinusius dėl savo aplinkos užterštumo? Negi ketinimas kada nors (galbūt) išsikraustyti yra leidimas daryti ką nori?“, – nusivylimo neslėpė pašnekovas.

Įmonės „Fornestas LT“ vadovas Tadas Vaicekauskas nedaugžodžiavo ir į gyventojams rūpimus klausimus neatsakė. 15min jis taip pat nekomentavo, ar pasklidusi žinia, kad įmonė ketina išsikelti, teisinga.

„Mūsų įmonės vykdoma veikla neigiamos įtakos gyventojų sveikatai bei aplinkai nedaro ir atitinka visus LR teisės aktų nustatytus reikalavimus bei normas. Tai įrodo per pastaruosius metus vykdyti atsakingų institucijų tikrinimai, matavimai, kurių metu nustatyta, jog UAB „Fornestas LT“ vykdoma veikla įstatymų nustatytų normų neviršija ir aplinkai bei gyventojų sveikatai žalos nedaro. Todėl papildomų komentarų į spekuliacijas mes neturime“, – sakė T.Vaicekauskas.

Tokios galios energetiniams įrenginiams, kokie naudojami įmonės veikloje, taršos leidimas nėra reikalingas, tačiau būtina paisyti leistinų teršalų išmetimo normų

AAD atstovė Ieva Krikštopaitytė 15min patvirtino, kad ši situacija aplinkosaugininkams žinoma. Pasak jos, tokios galios energetiniams įrenginiams, kokie naudojami įmonės veikloje, taršos leidimas nėra reikalingas, tačiau būtina paisyti leistinų teršalų išmetimo normų.

„Dėl Kauno rajone, Noreikiškių kaime, įsikūrusios UAB „Fornestas LT“ veiklos skundų esame gavę. Dalis gaunamų nusiskundimų buvo pagrįsti ir įmonės atsakingiems darbuotojams taikytos atitinkamos teisės aktais numatytos sankcijos, kita dalis skundų – nepasitvirtino“, – paaiškino I.Krikštopaitytė.

AAD atstovės teigimu, nuo 2015 metų pradžios iki 2018 metų pabaigos įmonėje atlikta 11 įmonės aplinkos apsaugos veiklos patikrinimų (1 planinis ir 10 – neplaninių, pagal gautus skundus arba iškeltų reikalavimų vykdymo kontrolei). Pasak jos, įmonės patikrinimų metu, nuo 2015 metų pradžios, viršnorminės taršos kietosiomis dalelėmis atvejai užfiksuoti 3 kartus.

„Instrumentiniai kontroliniai aplinkos oro teršalų išmetimų matavimai buvo atliekami pagal patvirtintą objektų tikrinimo planą ir gavus kiekvieną nusiskundimą. Visais atvejais, kai buvo nustatyta viršnorminė tarša į aplinkos orą, atsakingiems įmonės darbuotojams buvo taikytos administracinės nuobaudos ir skaičiuojami aplinkos orui padarytos žalos atlyginimo dydžiai. Taip pat įmonei taikyta ekonominė sankcija pagal Aplinkos apsaugos įstatymo nuostatas. Visos paskirtos baudos ir sankcijos sumokėtos laiku“, – 15min paaiškino ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie 15min