Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 27, 10:34

Iš NATO vadovo – žinia dėl Rusijos grasinimų Lietuvai ir Baltijos šalių gynybos planų

NATO viršūnių susitikimo išvakarėse Aljanso gynybos sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad sąjungininkai gerokai sustiprins Baltijos šalių gynybą. Interviu britų laikraščiui „Financial Times“ jis taip pat pakomentavo Kremliaus grasinimus Lietuvai dėl sankcionuotų prekių tranzito į Karaliaučiaus sritį ribojimo. J.Stoltenbergas pabrėžė, kad NATO turi būti pasirengusi reaguoti.
Jensas Stoltenbergas
Jensas Stoltenbergas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Lietuva ir kitos Baltijos šalys siekia, kad jose dislokuotus NATO batalionus pakeistų brigados, tačiau procesas gali užtrukti ne vieną mėnesį ar net ne vienerius metus – tiek dėl ribotų sąjungininkų galimybių, tiek ir pačių Baltijos šalių ribotos infrastruktūros priimti karius nuolatiniam dislokavimui.

Aljanse taip pat peržiūrimi Baltijos šalių gynybos planai, tariamasi dėl papildomų oro gynybos pajėgumų, karinių laivų Baltijos jūroje ir reagavimo tempo.

Erikas Ovčarenko/BNS/A.Anušauskas susitiko su Ch. Lambrecht
Erikas Ovčarenko/BNS/A.Anušauskas susitiko su Ch. Lambrecht

„Mes niekada nesidalijame operacinių planų detalėmis. Tačiau galiu jus patikinti, kad jau dešimtmečius sugebame apsaugoti su Rusija besiribojančias šalis, koreguodami savo buvimą atsižvelgiant į grėsmės vertinimą. Tai darėme anksčiau ir darysime tai vėl“, – sakė J.Stoltenbergas.

Aljansas „gerokai sustiprins“ savo gynybą Rytų Europoje, sakė jis ir pažadėjo, kad Rusija negalės užimti Estijos sostinės Talino, „lygiai taip pat, kaip ji negalėjo užimti Kirkeneso miesto Norvegijos šiaurėje ar Vakarų Berlyno šaltojo karo metais“.

J.Stoltenbergas sakė, kad naujojoje NATO strateginėje koncepcijoje Rusija bus įvardyta kaip „tiesioginė ir neatidėliotina grėsmė mūsų saugumui“.

Interviu NATO vadovas taip pat buvo paklaustas apie Rusijos grasinimus Lietuvai dėl prekių gabenimo į Karaliaučiaus sritį.
J.Stoltenbergas sakė, kad nesiima spėlioti, ar Rusijos grasinimais siekiama sutrikdyti NATO aukščiausiojo lygio susitikimą, ar tai tik atsitiktinumas, tačiau grasinimai „primena mums kai ką, ką mes labai gerai žinome“.

„Nesvarbu, ar tai vyksta prieš pat NATO aukščiausiojo lygio susitikimą, ar po jo, ar ilgai po jo, tai nekeičia tikrovės“, – sakė jis.

„Turime būti pasirengę“, – teigė J.Stoltenbergas.

Prieš pusantros savaitės įsigaliojus ES sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą, taip pat nurodė tai padariusi remdamasi EK išaiškinimu.

Maskva sako, kad tranzito ribojimais pažeidžiami tarptautiniai susitarimai ir pagrasino atsaku.

Reaguodama į situaciją, Europos Komisija šiuo metu rengia atnaujintas gaires dėl sankcijų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min