Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Iš pragyvenimui būtiniausių prekių sąrašo traukiasi vaistai

Vaistai
Photos.com / Vaistai
Šaltinis: 15min
0
A A

Didėjančios išlaidos būtiniausioms pragyvenimui reikalingoms reikmėms pasiekė ribą – taupyti pradedama sveikatos sąskaita. Tokia nerimą kelianti prielaida nuskambėjo bendrame Sveikatos apsaugos ministerijos, Seimo sveikatos reikalų komiteto, Valstybinės ligonių kasos, pacientų organizacijų atstovų bei Etinių farmacijos kompanijų asociacijos (EFA) narių susitikime.

Sausio mėnesio statistiniai duomenys rodo, kad gyventojai rečiau lankosi pas šeimos gydytojus, 20 proc. mažiau nupirkta būtiniausių sveikatos priežiūrai skirtų medikamentų. EFA direktorė Jolanta Dičkutė, pristatydama sveikatos priežiūros ir vaistų rinkos situaciją, akcentavo, kad skaudi statistika labiausiai paliečia socialiai jautriausias pacientų grupes, ypač vyresnius žmones. Pacientai jaučia didėjančią finansinę naštą ir tai gąsdina sergančiuosius.

„Išaugus būtiniausių pragyvenimui prekių ir paslaugų kainoms, gyventojai atsisako laisvalaikio, pramoginių ir kultūrinių poreikių, mažina išlaidas maisto ir aprangos reikmėms. Tai yra normali ekonominės būtinybės diktuojama elgsena, – teigia J.Dičkutė. – Bet taupyti sveikatos sąskaita yra pavojinga: pigesnių, bet netinkamų medikamentų vartojimas arba nuolat vartojamų vaistų atsisakymas gali sukelti sunkių pasekmes sveikatai, o komplikacijos dar labiau padidintų gydymo išlaidas. Gal kam ir atrodo, kad sveikata – dar ne viskas, bet visa kita be sveikatos yra niekas.“

Europos sveikatos sistemų ir politikos stebėjimo organizacijos duomenys kelia didelį susirūpinimą: 2009 m. pradžioje vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje buvo trumpiausia – 71 m., kai Europos Sąjungos (ES) vidurkis siekia 79,1 m. Mirtingumo rodiklis Lietuvoje išlieka vienas iš didžiausių visoje ES, o ¾ darbingo amžiaus žmonių miršta nuo ligų, kas tiesiogiai atsiliepia mūsų ekonomikai. Ir nors yra skaičiavimų, kad, investavus į sveikatos apsaugą vieną JAV dolerį, jis atsiperka 2,4–3 kartus, Lietuvoje sveikatos apsaugai skiriama tik 4,7 proc. lėšų nuo bendrojo vidaus produkto. (Palyginkime Prancūzijoje – 7,7 proc. Vokietijoje – 6,4 proc.).

Paradoksalu, bet ligoninių lovų skaičiumi pirmaujame: 814 ligoninių lovų tenka šimtui tūkst. gyventojų (palyginkime: Europoje šis skaičius yra 533), tačiau išlaidos medikamentams vienam žmogui ir valstybės kompensuojamos išlaidos vaistams bene mažiausios ES: atitinkamai 113 eurų (palyginkime: Europoje 336 eurai) ir 46 eurai (ES – 42 eurai). Ir tai esant vienoms žemiausių vaistų kainoms ES šalyse.

„Atsižvelgiant į blogėjančią situaciją, pacientų sveikatos gerinimas ir tinkamiausių medikamentų prieinamumas turėtų tapti prioritetine valstybės politikos dalimi“, – įsitikinusi J.Dičkutė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min