Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Iš trečio karto Seimas apkarpė pensijas bei kitas socialines išmokas

Ketvirtadienio popietę sostinėje, prie prezidentūros esančioje S.Daukanto aikštėje vyko pensininkų ir neįgaliųjų „Vilties mitingas“. Jame reikalauta nemažinti socialinių išmokų labiausiai pažeidžiamiems visuomenės sluoksniams.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / piketas prieš pensijų mažinimą
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimas iš trečio karto palaimino pensijų ir kitų socialinių išmokų mažinimo įstatymą – „už“ buvo 66 parlamentarai, „prieš“ – 63, susilaikė 1 parlamentaras.

Trečiadienį už laikinąjį Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo įstatymą buvo balsuojama du kartus. Pirmą kartą „už” pasisakė 66 Seimo nariai, „prieš“ – 60, susilaikė 1 parlamentaras.

Po šio balsavimo Seimo salėje kilo sumaištis: socialdemokratas Česlovas Juršėnas pareiškė, kad jis norėjo balsuoti „prieš”, tačiau paspaudė mygtuką „už”. Kad jų balsai neužfiksuoti, pareiškė ir „darbietė” Dangutė Mikutienė bei konservatorė Irena Degutienė.

Taip pat dėl techninių kliūčių negalėjo balsuoti ką tik prisiekęs Seimo narys „tvarkietis” Remigijus Žemaitaitis. Seimo pirmininkei neleidus perbalsuoti, opozicijos lyderis „tvarkietis” Valentinas Mazuronis pagrasino, kad su visa opozicija pasitrauks iš Seimo salės. Kilo įtarimas, kad neveikia balsavimo kortelės, – dar kartą pabandžius registruotis nei R.Žemaitaičio, nei kitas „tvarkiečio” R.Ačo kortelių nerodė.

Galų gale elektroninei sistemai ėmus veikti buvo balsuojama trečią kartą – valdantieji vėl pasiekė pergalę trijų balsų persvara.

Šio įstatymo nepavyko priimti iš pirmo karto – antradienį balsavime nesiregistravo opozicija bei nuo Tautos prisikėlimo partijos atskilusi „vienalietuvių“ frakcija, vadovaujama Laimonto Diniaus. „Vienalietuvis“ Rokas Žilinskas žiniasklaidai aiškino, kad apsisprendimas nebalsuoti buvo sąmoningas – esą norima parodyti, kad valdantieji šiuo atveju klysta.

Mažins dvejiems metams

Laikinajame Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo įstatyme numatoma, kad pensijos ir kitos socialinės išmokos mažės iki 2011 metų gruodžio 31 dienos.

Praėjusią savaitę Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas buvo pritaręs konservatorės-krikdemės Vincės Vaidevutės-Margevičienės pataisai, kuria socialinės išmokos būtų mažinamos tik 2010-aisiais, tačiau priimant įstatymą parlamentarė šį savo siūlymą atsiėmė.

Šį savo žingsnį V.Vaidevutė-Margevičienė argumentavo tuo, kad socialdemokratai aiškina, jog kitais metais ekonomika dar labiau smuks, todėl ji nenorinti suteikti nepagrįstų lūkesčių pensininkams.

Vyriausybė praėjusią savaitę oficialiai pasižadėjo, kad sumažintos išmokos bus kompensuojamos, tiesa, dar neaišku kada. Iki 2010-ųjų liepos 1-osios Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra įpareigota parengti pensijų kompensavimo mechanizmą.

Kompensuoti siūlo tik pensijas

Bus kompensuojamos ne visos išmokos, o tik nukarpytos senatvės ar prarasto darbingumo pensijos.

Senatvės pensijos kitais metais mažėtų 2,7–12,4 proc., dirbančių pensininkų  būtų apkarpytos nuo 1,5 proc. iki 70 proc. – priklausomai nuo gaunamo atlyginimo dydžio. Nebus karpomos tik mažiausios – 650 Lt nesiekiančios pensijos.

Pertvarkoma vadinamųjų vaiko pinigų mokėjimo sistema: šios išmokos turės nesidubliuoti su motinystės (tėvystės) pašalpa.  97,5 lito dydžio išmoka bus mokama vaikams iki 2 metų tik tuo atveju, jei jų tėvai negauna motinystės (tėvystės) pašalpos arba jei pašalpos dydis yra mažesnis nei 525 litai.

Jeigu vidutinės šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės nei minėtoji suma, kiekvienam vaikui nuo 2 iki 7 metų bus mokama 52 litų dydžio išmoka.

Neįgaliesiems transporto kompensacijos paliktos

Krizės metu vyresniems nei 7 metų vaikams išmokos nebus skiriamos, net jei vieno šeimos nario pajamos bus mažesnės nei 525 Lt – esą tokios šeimos ir taip gauna paramą, pavyzdžiui, nemokamą maitinimą mokykloje, išmokas mokinio reikmenims įsigyti. Išimtis daroma daugiavaikėms šeimoms (3 ir daugiau vaikų) – išmokos tokių šeimų vaikams bus mokamos, kol kiekvienam vaikui sukaks 18 metų, jei jie mokysis sulaukę pilnametystės, bet ne ilgiau nei iki 24 metų.

Motinystės (tėvystės) pašalpos nuo 2010 liepos 1 dienos mažės 10 procentų: pirmais vaiko metais bus mokama 90 proc. gauto atlyginimo, o antraisiais – 75 proc. Šis mažinimas nebus taikomas pašalpoms, mažesnėms nei minimalus atlyginimas (atskaičius mokesčius).

Mažės ir bedarbių pašalpos. Jos galės būti ne didesnės nei 650 Lt. Tokia pataisa atsirado Liberalų sąjūdžio iniciatyva – esą taip žmonės bus motyvuojami grįžti į darbo rinką, o ne tik gyventi iš valstybės mokamų pašalpų.

Seimas paliko transporto kompensacijas neįgaliesiems. Taip pat asmenims, netekusiems 75–100 proc. nedarbingumo, nebus mažinamos socialinės išmokos.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min