Dabar populiaru
Sportas gyvai
Advertisement
15min be reklamos
Publikuota: 2020 balandžio 3d. 12:17

Iš vaistinių dėl viruso išnyko vaistas, būtinas sergantiems reumatinėmis ligomis: esame palikti be gydymo

Vaistai
123rf.com nuotr. / Vaistai
Pasaulyje kilęs ažiotažas, kad koronaviruso infekciją gydyti galima vaistais lopinaviru/ritonaviru ir hidroksichlorokvinu, iššlavė pastaruosius iš vaistinių. Nors sveikatos apsaugos ministras žadėjo, kad vaistų tiems, kuriems reikia, užteks, tačiau reumatinėmis ligomis sergantys žmonės skundžiasi hidroksichlorokvino neberandantys. Tad jie sako liekantys be gydymo, nes alternatyvų šiam vaistui nėra.

Receptą turi, bet vaistinėse vaisto nėra

Rūta – viena iš tų, kurie serga reumatinėmis ligomis, ir iki šiol net devynerius metus vartojo „Hidroksichlorokviną“. Dabar moteris irgi turi receptą šiam kompensuojamam vaistui, tačiau nėra kur jį įsigyti.

„Viena vaistinė pasakė, kad visi vaistai yra paimti stacionarui, kita – kad į valstybės rezervą. O naujų vaistų vaistinės užsisakyti negali, nes šito vaisto tiekimas yra sutrikęs. Visas pasaulis jo dabar nori. O pagrindinis gamintojas yra vienas, jis tiekia visoms šalims. Vadinasi, reumatinių ligų turintys ligoniai, kurie šitą vaistą vartoja, yra palikti be gydymo, nes tai pirmo pasirinkimo vaistas, kuris yra skiriamas šiems ligoniams, o jų diagnozės įvairios – artritas, vilkligė, maliarija. Ir jokios alternatyvos“, – nerimo neslėpė moteris.

Receptas rankose, tačiau vaistų vis tiek nėra, pasak Rūtos, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba nurodo, kad jo tiekimas bus atnaujintas tik gegužę geriausiu atveju, o gal ir birželį.

Vadinasi, reumatinių ligų turintys ligoniai, kurie šitą vaistą vartoja, yra palikti be gydymo, nes tai pirmo pasirinkimo vaistas, – sakė Rūta.

„O kadangi dabar karantinas, tai koreguoti gydymą su savo reumatologu, nes šeimos gydytojas šiuo atveju gydymo koreguoti negali, irgi nėra paprasta – patekti pas gydytoją specialistą sudėtinga, nes tai būtų ambulatorinė paslauga, o ambulatorinių paslaugų dėl karantino neteikiama. Telefonu to padaryti irgi neįmanoma – reikia tyrimus pakartoti. Toks užburtas ratas. Šio vaisto man niekas negali pakeisti“, – teigė Rūta.

Vartojo 9 metus

Ji prisiminė kalbas, kad prasidėjus didžiajam COVID-19 ligonių antplūdžiui, gali tekti rinktis, kam skirti gydymą, o kam jau ne, apie tai yra kalbėjęs ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga: „Tai su reumatologiniais ligoniais jau šiandien nuspręsta jiems gydymo neskirti, nes galbūt reikia skirti vaistus kažkam kitam.“

Rūta sakė, kad šis vaistas mažina uždegimo procesą, slopina sąnarių, raumenų skausmus. „Autoimuninė liga tuo ir pasireiškia, kad ji tam tikrus organizmo audinius vertina kaip priešiškus ir juos naikina. Norint tą procesą stabdyti, reikia gerti šitą vaistą“, – teigė moteris, pripažindama, kad keli mėnesiai be įprasto medikamento gali gerokai pabloginti jos sveikatą.

Šio vaisto man niekas negali pakeisti, – teigė Rūta.

„Pertrauka, jeigu ją darai, turėtų būti suderinta su gydytoju, o ne taip, kad kažkam šovė į galvą. Ir tokių ligonių turėtų būti tikrai nemažai Lietuvoje“, – apgailestavo Rūta.

Kompensuojamo vaisto yra

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia, kad turint receptą šį vaistą tikrai galima įsigyti. Kaip komentare 15min teigė ministerijos Farmacijos politikos skyriaus patarėjas Tomas Alonderis, remiantis Valstybės reikšmės ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimu, kuris buvo priimtas kovo 20 d., yra ribojamas tik nekompensuojamojo vaisto hidroksichlorokvino pardavimas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Karantino metu SAM darbuotojai dirba ministerijoje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Karantino metu SAM darbuotojai dirba ministerijoje

„Pacientai, kurie vartoja šį kompensuojamąjį vaistą, ir toliau gali gydytis hidroksichlorokvinu. Kaip SAM informavo minėto vaisto gamintojas, kovo 27-30 d. didmeninio platinimo įmonėms buvo perduotas vaisto kiekis, reikalingas aprūpinti pacientus, besigydančius kompensuojamuoju hidroksichlorokvinu.

Pacientai, kuriems yra išrašyti kompensuojamieji receptai, gali telefonu kreiptis į vaistinę, kurioje ketina įsigyti šį vaistą, kad vaistinė užsisakytų ir turėtų vaistą sutartu laiku. Susidariusioje situacijoje minėto vaisto poreikis yra žymiai išaugęs ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, tačiau šio vaisto gamintojas deda visas pastangas, kad būtų patenkintas padidėjęs vaisto poreikis“, – teigė T.Alonderis.

SAM tvirtina, kad 2020 m. kovo 27 d. raštu kreipėsi į didmeninio platinimo įmones, kad pirmiausiai būtų aprūpinti kompensuojamąjį hidroksichlorokviną vartojantys pacientai.

Pacientai, kuriems yra išrašyti kompensuojamieji receptai, gali telefonu kreiptis į vaistinę, kad vaistinė užsisakytų ir turėtų vaistą sutartu laiku.

„Konkrečiam pacientui geriausia būtų rekomenduoti kreiptis arba į tą vaistinę, kurioje visuomet pirkdavo, arba telefonu į vaistinių tinklą – jie galėtų nukreipti artimiausiu keliu. Vaistus Lopinavir/Ritonavir šiuo metu siūlo trys didmeninio platinimo įmonės, pacientai kompensuojamąjį vaistą gali įsigyti“, – sakė T.Alonderis.

Uždraudė ministras

BNS dar kovo 23-ąją rašė, kad sveikatos apsaugos ministro A.Verygos įsakymu Lietuvoje medikams uždrausta receptais skirti, o vaistininkams – parduoti vaistus, kuriais JAV bandoma gydyti nuo koronaviruso – „Lopinavir/Ritonavir“ ir „Hidroksichlorokviną“.

„Lopinavir/Ritonavir“ įprastai skiriamas gydyti ŽIV, o „Hidroksichlorokvinas“ naudojamas gydant artritą, vilkligę ir maliariją, bet keliose šalyse bandoma šiuos vaistus naudoti ir gydant nuo koronaviruso.

Kitą dieną SAM teigė, jog šių vaistų Lietuvoje yra užtektinai, esą nuolat ieškoma kanalų, kur jų gauti daugiau, tad kurį laiką bus ribojama šių vaistų prekyba.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

„Turime užtikrinti, kad šie vaistai būtų kuo geriau paskirstyti tiems, kam jų labiausiai reikia, kad nenutrūktų jų gydymosi procesas ir nesusidurtume su problemomis, jei kartais pasaulyje laikinai sutriktų šių vaistų gamyba ar tiekimas. Todėl kol kas gydytojai galės išrašyti, o vaistininkai parduoti tik po vieną šių vaistų pakuotę. Šiuo metu vaistų turime pakankamai, ir, jei reikės, jų atsargos bus operatyviai papildytos“, – sakė A.Veryga.

Tuomet jam pritarė ir Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugijos prezidentė dr. Sonata Varvuolytė, tvirtindama, kad nuogąstavimai dėl galimo šių vaistų ažiotažo yra pagrįsti, tad tam tikrus apribojimus įvesti būtina.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

02:04
01:51
01:31

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min