Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Iš žmonių figūrų sudėlios Baltijos jūros kiaulės kontūrą

Baltijos delfinas
Jūrų muziejaus nuotr. / Baltijos delfinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Jau aštunti metai gegužę Jūrų muziejus mini Tarptautinę Baltijos jūros kiaulės dieną, kviesdamas visuomenę susipažinti su nuostabiais mažaisiais banginiais ir dalyvauti jiems skirtuose renginiuose. Daug kam dar sunku patikėti, kad šis gyvūnas gyvena šalia mūsų –Baltijos jūroje.

Gegužės 12 dieną 11.30 val. Jūrų muziejus kviečia ateiti į Smiltynės pajūrį ir dalyvauti akcijoje „Apkabinkime Baltijos jūros kiaulę“, kurios metu iš susikibusių rankomis žmonių figūrų bus sudėtas Baltijos jūros kiaulės kontūras. Tikimasi, kad gyvoji Baltijos jūros kiaulė bus nufotografuota iš paukščio skrydžio. Pernai panašią akciją muziejus organizavo Pasaulinei vandenyno dienai, tada apie 700 moksleivių pajūryje išdėliojo užrašą iš žmonių figūrų „Myliu jūrą“.

Baltijos jūros kiaulės diena pradėta minėti Lietuvos jūrų muziejui įsitraukus į Tarptautinę ASCOBANS (Agreement on the Conservation of Small Cetaceans of the Baltic and North Seas) organizaciją, kurios tikslas – išsaugoti mažuosius banginius Baltijos ir Šiaurės jūrose. ASCOBANS susitarimas pasirašytas 1991 metais, remiant Laukinių gyvūnų migruojančių rūšių globos konvenciją (Bonos konvenciją).
 

Kiekvienais metais muziejus ieško būdų, kaip patraukti visuomenės dėmesį ir išradingai pateikti informaciją apie šį Lietuvoje dar mažai žinomą jūrų gyvūną. Užpernai buvo rengiamas seminaras ir jūros kiaulyčių nuotraukų paroda, taip per panašių pavadinimų žaismą akcentuojant šių gyvūnų skirtumus.

Prireiks gausybės žmonių

Baltijos jūros kiaulės figūrai sudėti reikia apie 1 000 žmonių. Tiek moksleivių jau užsiregistravo muziejuje. Tačiau kviečiami prisidėti visi, kas nori parodyti, kad yra neabejingi jūros ekologijai ir apsaugai. Tikimasi, jog ši istorinę vertę turinti nuotrauka taps ne tik puikiu Lietuvos pilietiškumo pavyzdžiu, bet ir atkreips visuomenės dėmesį į sudėtingą Baltijos jūros situaciją. 2010 metus UNESCO paskelbė visų rūšių išsaugojimo metais, ypač pabrėžiama žmogaus ūkinės veiklos įtaka gamtai. ASCOBANS taip pat prisidėjo prie šių idėjų. Todėl kiekvienas jūros kiaulės figūrą sudarantis žmogus atspindės simbolinę rūšių įvairovę Baltijoje. Pasak muziejaus direktorės Olgos Žalienės, tai būtų pirmasis tokio pobūdžio ir tokio populiarumo sulaukęs renginys šiai dienai paminėti.

Gyveno Baltijos jūroje

„Jūros kaulės paplitusios daugiausia Šiaurės jūroje ir vakarinėje Baltijos dalyje, tačiau praeityje buvo įprastos ir prie mūsų krantų. Tarpukario metais jos neretai pakliūdavo į žvejų tinklus, būdavo stebimos nuo Palangos tilto. Deja, vėliau, iki pat 2001 metų, apie jas nieko nebuvo žinoma, – sakė muziejaus biologas Saulius Karalius. – Ir štai 2001 metų balandžio 29 dieną gautas sensacingas pranešimas, kad Melnragėje žvejai sugavo nedidelį delfinuką. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo 22 kg svorio jūrų kiaulės patinukas, naktį jis pakliuvo į tinklus ir nugaišo. 2003 metų vasario 22 dieną Lietuvos ekonominėje zonoje 70 m gylyje buvo sugauta stambi jūrų kiaulės patelė, ji svėrė net 60 kilogramų.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min