Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 27d. 13:16 , Atnaujinta: 2020 spalio 27d. 15:44

A.Veryga tikina, kad koronaviruso tepinėlių ėmimas ir darymas gydymo įstaigose bus kaip papildoma priemonė, mobilieji punktai esą liks

Aurelijus Veryga
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Aurelijus Veryga

Kadenciją netrukus baigsiantis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga prieš išeidamas nusprendė visiškai pakeisti koronaviruso tepinėlių ištyrimo tvarką. 15min gautas ministro įsakymo projektas numato, kad lapkritį turėtų visiškai nelikti mobiliųjų punktų – tepinėlių ėmimą ir ištyrimą norima patikėti asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, pacientus tirtis turėtų siųsti šeimos gydytojai. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pabrėžė, kad šis dokumentas – dar nebaigtas rengti, o mobilieji punktai esą liks – tepinėlių ėmimas ir darymas gydymo įstaigose bus tik papildoma priemonė.

15min gavo niekur neskelbtą sveikatos apsaugos ministro įsakymu tvirtinamo Ambulatorinės COVID-19 ligos diagnostikos paslaugos organizavimo ir apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis tvarkos aprašo projektą, kuris turėtų įsigalioti lapkričio mėnesį.

Minėtuoju projektu galios netektų ministro įsakymas, kuriuo buvo nustatyta dabar galiojanti koronaviruso tyrimų atlikimo tvarka, kai tepinėliai imami mobiliuosiuose punktuose prieš tai užsiregistravus karštojoje linijoje.

Tai reiškia, kad A.Verygai pasirašius naują įsakymą tokį, koks jis parengtas dabar, mobiliųjų punktų neliktų – viską pasidaryti turėtų asmens sveikatos priežiūros įstaigos.

A.Veryga: mobilieji punktai liks

Tačiau antradienio spaudos konferencijoje A.Veryga visa tai pavadino „melagiena“.

Anot jo, dokumentas yra nebaigtas rengti.

„Tai, kad planuojama naikinti mobiliuosius punktus, tai noriu pasakyti, kad tai yra „melagiena“, kad neteisinga informacija yra paskleista, ji yra neteisingai interpretuota. Nežinau, koks yra jos tikslas, noriu tiktai priminti, kad rinkimai baigėsi jau, valdžia jau išrinkta, nebėra jokio reikalo skleisti panašius dalykus ir dirginti visuomenę, niekas nesiruošia naikinti mobiliųjų punktų. Yra ruošiamasi sudaryti galimybes papildomas pacientams“, – spaudos konferencijoje kalbėjo ministras.

Anot jo, ne visiems yra paprasta nukeliauti į mobiliuosius punktus, tad reikia sudaryti galimybės išsitirti ir daugiau vietų.

Ministras aiškino, kad nereiktų įsivaizduoti, kad visa tai bus atliekama tokiu pačiu rutininiu būdu, kad užsikrėtę pacientai ateis į šeimos gydytojo kabinetą ir ten darysis tyrimus.

„Ir tai nebus prievolė, tai bus galimybė tokius tyrimus padaryti, tuo labiau, kad girdime nusiskundimų iš pacientų, kuriems reikia, pavyzdžiui, pasidaryti tyrimą prieš gulant į ligoninę, ir jam nėra paprasta vykti į mobilų punktą“, – kalbėjo A.Veryga.

BNS žurnalistas spaudos konferencijoje teigė taip pat turintis tą patį projektą, kurį gavo 15min, be to, pasitarime, kuriame buvo svarstomas šis klausimas, dalyvavusi Šeimos gydytojų asociacijos atstovė BNS patvirtino, kad svarstymas naikinti mobiliuosius punktus buvo.

„Jeigu mes visus savo juodraštinius dokumentus šiandien atiduotume žiniasklaidai ir kiekvieną eilutę aptartumėm, aš nežinau, ar čia labai konstruktyvu būtų“, – jam atsakė ministras.

Jis aiškino, kad nenorima tinklo išplėtimo, nes kai kurie žmonės esą ne taip supranta sąlygas, kokiomis mėginiai yra imami: „Yra baimių tam tikrų. tai mes paaiškinsim šeimos gydytojams, tikrai skirsime laiko, jie patys dalyvauja toje darbo grupėje, jie tikrai gaus visus atsakymus. dar kartą prašymas – negąsdinti ir neklaidinti visuomenės“.

Daugiau darbo šeimos gydytojams

Pagal dokumento projektą, koronavirusui nustatyti atliekamas tepinėlio paėmimas galėtų vykti pačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos viduje arba prie jos įrengtame laikinajame statinyje – palapinėje arba vagonėlyje.

Jei įstaiga pati negali suteikti tokios paslaugos, ji, anot planuojamos tvarkos, privalėtų tokią pirkti iš kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Specialus „drive-in“ balsavimo punktas Vilniuje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Specialus „drive-in“ balsavimo punktas Vilniuje

Anot dokumento projekto, tepinėlių ištyrimas galėtų būti atliekamas asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje licenciją laboratorinės diagnostikos paslaugoms teikti. Įstaiga galėtų tepinėlį ištirti pati, arba pagal sutartį duoti ištirti kitai asmens sveikatos priežiūros įstaigai.

„Tepinėlių paėmimo vietos darbo laikas turi būti užtikrinamas atsižvelgiant į besikreipiančiųjų srautus“, – teigiama dokumente.

Dokumento projekte apibrėžiama tvarka, kaip pacientai galėtų kreiptis dėl ištyrimo.

Pirmiausiai pacientas turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, o šis, įvertinęs būklę, e.sveikatoje turėtų užpildyti specialią siuntimo formą.

Jei tvarka bus priimta tokia, kokia planuojama dabar, šeimos gydytojas taip pat turės supažindinti pacientą su saviizoliacijos tvarka ir gauti jo sutikimą saviizoliuotis.

Registruotis tyrimui pacientai turėtų gydymo įstaigos vadovo nustatyta tvarka.

Dokumenteo projekte numatyta, kad nesvarbu, ar tepinėlių paėmimo vieta bus lauke, ar įstaigos viduje, įėjimas į ją privalės būti atskiras.

Tepinėlius imantieji dirbs komandomis – vieną komandą sudarys du žmonės: vienas ims tepinėlį, kitas pildys jo ištyrimo užsakymo formą.

Tvarkoje numatyta, kad pacientą apie tyrimo atsakymą informuotų šeimos gydytojas arba jo komandos narys. Jis taip pat nurodytų tolimesnius veiksmus.

J.Sejonienė: sunku komentuoti, kas ir kodėl tai galėjo sugalvoti

Į Seimą su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais (TS-LKD) išrinkta „Lietuvos medikų sąjūdžio“ pirmininkės pavaduotoja Jurgita Sejonienė, minima kaip galima naujoji sveikatos apsaugos ministrė 15min antradienį sakė nesuprantanti, kam reikia keisti tai, kas puikiai veikė.

„Čia kalba eina apie pirmines sveikatos priežiūros įstaigas, nes nemaža dalis stacionarių ir dabar tai organizuoja – man ši tvarka iš esmės atrodo absurdiška – organizuoti paėmimą prie kiekvieno sveikatos priežiūros centro. Net sunku komentuoti, kas ir kodėl tai galėjo sugalvoti“, – teigė ji.

J.Sejonienės teigimu, dabartinė mėginių paėmimo ir ištyrimo tvarka, priimta pavasarį, visiškai pasiteisino.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jurgita Sejonienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jurgita Sejonienė

„Turime po 700 atvejų kasdien, o dabar planuojame tuos srautus paskirstyti ir paskleisti po pirminės sveikatos priežiūros centrus. Ką tai reiškia? Ateina karščiuojantis pacientas, ateina simptomus turintis ligonis, net ir asimptominis, atskirti tuos srautus mažoje įstaigoje yra labai sudėtinga. Susiorganizuoti prie tų įstaigų kažkokias palapines ar kažką, kur pacientai gali būti ištiriami, mažoms įstaigoms tai tikrai yra labai didelis iššūkis“, – kalbėjo ji.

Kitas dalykas – anot būsimos parlamentarės, įkainiai už šias paslaugas, be to, anot jos, reikia turėti omenyje, kad įstaigos turės investuoti papildomas lėšas į asmens apsaugos priemones, patalpų įrengimą, mėginių pervežimą.

„Yra labai daug klausimų. Viskas atsiremia pirmiausiai į pinigus, o taip pat – ir į galimybes. Kiekvienas mažas centriukas turės sudarinėti sutartis su didesniais centrais, bet man tai atrodo protingiausia daryti centralizuotai, taip kaip buvo pavasarį, kai pacientai konsultuoti karščiavimo klinikose ir ištiriami, o mobiliuosiuose punktuose paimami mėginiai“, – pabrėžė ji.

Bus tikrai sudėtinga, man gaila kolegų.

Pašnekovė sutiko, kad jei mobilieji punktai nebespėja visų aptarnauti, paprasčiau būtų padidinti jų skaičių.

„Jei neužtenka vieno ar dviejų, įsteigi trečią. Labai apsunkins ir taip jau labai komplikuotą šeimos gydytojų darbą, nes laikas yra labai įtemptas, šeimos gydytojai turi nuotolines konsultacijas, sergamumas apskritai yra padidėjęs – sergama peršalimo ligomis. Bus tikrai sudėtinga, man gaila kolegų“, – kalbėjo J.Sejonienė.

Komentarai: 80

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min