Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Išgaravęs svoris

Pernai inspektorės gavo 122 pažeidimus. Dažniausiai skųstasi dėl žuvies svorio neatitikimų.
Egidijaus Jankausko/15min nuotr. / Pernai inspektorės gavo 122 pažeidimus. Dažniausiai skųstasi dėl žuvies svorio neatitikimų.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Įvairių sveriamų ar fasuotų prekių įsigiję pirkėjai neretai būna tiesiog apkvailinami, tik ne visi tai pastebi. Pakuotėje gali trūkti net 235 gramų žuvies, dešros gabalėlyje – net šimto gramų šio produkto, o štai įsigijus 25 tonas skaldos gali pasirodyti, kad jos gavote net 1,5 tonos mažiau.

Tokių ir dar įvairesnių skundų sulaukia Lietuvos metrologijos inspekcijos Klaipėdos apskrities skyrius. „Paskutinį kartą gavome skundą dėl šaltai rūkytos dešros – saliamio su vynu, įpakuoto specialiame drobiniame apvalkale. Kilogramas šio produkto kainuoja beveik 45 Lt. Skųstasi, kad dešros ritinėlis, kurio svoris siekė 500–600 g, nesveria tiek, kiek nurodyta ant pakuotės. Patikrinome šias dešras net keliuose prekybos centruose ir iš tiesų šis skundas pasitvirtino. Leidžiamas svorio nuokrypis pakuotėje – 25 g, tačiau tarp patikrintų dešros pakuočių buvo ir tokia, kur trūko daugiau kaip šimto gramų“, – pasakojo Lietuvos metrologijos inspekcijos Klaipėdos apskrities skyriaus viršininkė Liudmila Vaitkuvienė. Šių dešrų gamintojui už pažeidimą skirta 700 Lt bauda.

Tačiau įmonei gresia sumokėti papildomus 2000 Lt, nes visai neseniai, dalyvaujant ir „15min“ žurnalistei, inspekcijos specialistės viename uostamiesčio prekybos centre dar kartą patikrino šių dešrų svorį ir vėl aptiko pažeidimų. Atsivežusios savo kontrolines svarstykles Lietuvos metrologijos inspekcijos Klaipėdos apskrities skyriaus viršininkė ir inspektorės Laima Ramaškienė bei Rima Liepinienė iš prekybos salės surinko visas tokias dešras ir jas pasvėrė. Iš 12-kos dešros ritinėlių net 5-iuose svoris buvo per mažas – trūko 30–40 gramų.

Sverdamos dešras specialistės iš bendros masės atėmė 1,3 gramo. Tiek sveria virvelė, kuria aprišta dešra, etiketė ir geležinė kabė. Svorio neatitikusias dešras prekybos centro atstovų paprašyta išimti iš prekybos ir grąžinti gamintojui.  Vėliau inspektorės vyko į kitą prekybos centrą. Jame specialistės patikrino fasuotus svogūnų laiškus ir porus. Kaip teigė inspektorė Laima Ramaškienė, jokių pažeidimų nebuvo aptikta.

Blogi gaminiai migruoja

Pasak L.Vaitkuvienės, pernai per reidus metu tikrintas duonos, pyrago gaminių, miltų, cukraus, kruopų pakuočių, vaisių, traškučių svoris. Patikrinus miltų pakuotes net pusėje iš jų trūko svorio. Vidutiniškai 2 kg miltų pakuotėje stigo 56 g miltų, nors leistinas nuokrypis – 30 g. Didžiausias rastas trūkumas – 90 g. Už įvairiausius pažeidimus pernai inspekcijos Klaipėdos apskrities skyrius surinko daugiau nei 52 tūkst. Lt baudų.

„Kokį gaminį tikrinsime, sužinome tik prieš pat reidą. Tikriname visoje Lietuvoje, nes būna tikrų kuriozų – prašome prekes grąžinti gamintojui, o jos nukeliauja į kitą parduotuvę. Pavyzdžiui, iš Klaipėdos apskrities pasiekia Tauragės ar Telšių apskritis. Kad tokių piktnaudžiavimų nebūtų, tikriname visoje šalyje“, – sakė viršininkė.

Skundai dėl žuvies

Pernai Lietuvos metrologijos inspekcijos Klaipėdos apskrities skyrius sulaukė 122 skundų. Net pusė jų pasitvirtino. Itin daug  skundų gauta dėl šaldytos žuvies svorio neatitikimo. Štai patikrinusios pangasijų filė be odos inspektorės gerokai nustebo – pakuotėje trūko net 235 g žuvies, nors leistinas nuokrypis – 7,5 gramo. Vienai šaldytą žuvį į parduotuves tiekiančiai bendrovei inspekcija skyrė 1100 Lt baudą, nes grynojo produkto buvo mažiau nei deklaruota ant pakuočių.  Tačiau ne visi skundai dėl žuvies buvo pagrįsti.

„Ledo glazūra naudojama visame pasaulyje, norint išlaikyti šaldytą žuvį šviežią. Grynasis žuvies kiekis yra deklaruojamas ant pakuotės. Jei norėtųsi namie patikrinti, ar nesate apgaunamas, atitirpinti reikėtų tik patį paviršinį ledo sluoksnį, kol žuvies paviršius taps šiurkštus, o gabalėlis viduje išliks sušalęs. Tada atitirpusį vandenį galima nupilti ir žuvį pasverti. Tačiau nereikėtų persistengti, nes atitirpinus visai ir žuvį nusunkus, būtų nusunkiamas ne tik vanduo, bet ir žuvies sultys“, – aiškino L.Vaitkuvienė.

Moteris teigė, kad gaunama daug pranešimų ir apie tai, kad nors ant pakuotės nurodytas grynasis produkto kiekis, prie kasos fasuotė dar kartą sveriama. „Sveriant fasuotus produktus prie kasos, pirkėjas sumoka ir prekės kainą, ir dar už pakuotę. Taip neturi būti. Sakykime, parduodama fasuota sūdyta lašiša, kurios 1 kg kainuoja 50 Lt, tuomet sveriant supakuotą žuvį tenka sumokėti 50 ct ir už dešimties gramų pakuotę. Taigi pirkėjui tenka permokėti“, – sakė viršininkė. 

Nauja tvarka

Metrologijos inspekcijos darbuotojai itin laukia balandžio 11 dienos. Tuomet įsigalios patobulintas reglamentas, pagal kurį bus vertinami fasuoti, sveriami produktai.

,,Leistinus neigiamus nuokrypius dabar galės sužinoti ir kiekvienas vartotojas. Iki šiol to nebuvo. Dabar daugelis įmonių turi pasitvirtinę, koks produkto grynojo kiekio nuokrypis leidžiamas jų gaminiams. Pavyzdžiui, minėtoms dešroms įmonė nustatė 25 g nuokrypį, o reglamente nurodyta, kad 600 g fasuotai prekei leistinas nuokrypis – 15 g. Senasis reglamentas galiojo tik toms fasuotoms prekėms, kurios pažymėtos „e“ raide, o dabar galios visoms. Tad kiekvienas pažiūrėjęs dokumentą sužinos, koks galimas nuokrypis“, – sakė tris dešimtmečius šį darbą dirbanti Lietuvos metrologijos inspekcijos Klaipėdos apskrities skyriaus viršininkė L.Vaitkuvienė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min