-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2019 07 06

Išgarsėjusiame Ruklos daugiabutyje gyvenanti Ramutė: „Man šis butas buvo išsigelbėjimas“   

„Ar girdi? O koks tau skirtumas, kur aš gyvenu?“ – frazę įtvirtindamas riebiu keiksmažodžiu sako Ruklos (Jonavos r.) daugiabučio laiptinėje sutiktas jaunas vyras, paklaustas, ar jis – šio namo gyventojas.  Akyse – pyktis ir agresija, o pats – neblaivus. Tačiau kiti šio daugiabučio gyventojai pasirodė kur kas draugiškesni, o viena iš jų – Ramutė – sutiko parodyti savo gyvenimo sąlygas. Ji taip pat gyvena socialiniame būste.
Daugiabutis namas Rukloje
Daugiabutis namas Rukloje / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

Ruklio gatvės 10 namas išgarsėjo po to, kai 19-metė dviejų vaikų mama, besilaukianti trečiojo kūdikio, viešoje erdvėje paviešino jai siūlomo socialinio būsto nuotraukas.

Neturinčiai kur gyventi jaunai moteriai buvo pasiūlytas visiškai apleistas butas, mat laukiančiųjų prieš ją eilėje yra daugiau nei 250. Todėl, vadovaujantis įstatymais, jonavietei galėjo būti pasiūlytas tik toks būstas, kurio kiti laukiantieji eilėje atsisakė. Tai ir buvo padaryta.

Dabartinis Ruklio gatvės 10 namas – legendinis. Seniau, kol miestelyje gatvėms dar nebuvo suteikti pavadinimai, jis buvo vadinamas „Ruklos 13 namu“. Iškulti langai, tušti butai, nuolatiniai policijos vizitai – toks buvo šio namo veidas.

Tačiau dabar situacija – kiek kitokia, be to, pačiame miestelyje, o taip pat ir prie šio namo yra įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.

Apie 70 procentų penkiaaukščio butų priklauso savivaldybei ir yra socialinis būstas, kiti – turi savininkus.

Ramutė: „Kai pirmą kartą pamačiau – išsigandau“

Ramutę sutikome netoli Ruklio gatvės 10 namo vedžiojančią du šunis. Kai pradėjome kalbėtis, paaiškėjo, kad ji – šio namo gyventoja, pernai rudenį gavusi čia socialinį būstą.

Jos istorija – skaudi. Po skyrybų moteris gyveno pačioje Jonavoje, tačiau bute kilo gaisras, ir gyventi nebuvo kur.

Po gaisro jonavietė kreipėsi į Jonavos miesto savivaldybę. Laukiančių socialinio būsto eilėje prieš ją buvo daug. „Aš buvau 287-ta eilėje“, – sakė ji.

Ramutei, kaip ir minėtai devyniolikmetei, buvo pasiūlytas butas, kurio atsisakė kiti.

„Niekas jo neėmė. O aš paėmiau, nes neturėjau kur gyventi. Taip, kai pirmą kartą įėjau – išsigandau. Jūs net neįsivaizduojate, koks jis buvo. Nebuvo net karšto vandens“, – pasakojo Ramutė, sutikusi mus įsileisti į vidų ir parodyti savo gyvenimo sąlygas.

Nors Ramutė turi neįgalumą, tačiau apsigyvenusi Rukloje pradėjo dirbti. Darbą jį rado viename iš karinių dalinių ir dirba valytoja. Vienatvę jai praskaidrina du augintiniai – vienas iš jų yra žuvusio 19-mečio sūnaus, kitas – kito sūnaus, kuris dabar yra užsienyje.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Daugiabutis namas Rukloje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Daugiabutis namas Rukloje

Susitvarkyti padėjo savivaldybė

Laiptais kartu pakylame į penktąjį aukštą. Pirmieji keli namo aukštai – laiptinės – ne itin jaukūs. Tačiau penktame aukšte visų gyventojų buto durys – šarvo.

Čia, sako Ramutė, gyvena šeimos su vaikais, o štai neseniai kažkas įsigijo butą pirmame šio namo aukšte. Kainavo pustrečio tūkstančio eurų. Kas gyvena ir kas vyksta apatiniuose namo aukštuose, moteris nežino, tačiau čia, kur gyvena ji – ramu.

„Žinau, kad šis namas seniau buvo neramus, bet dabar čia gyvena daug tvarkingų žmonių“, – rakindama namų duris sakė Ruklos gyventoja.

Prieškambaryje – dar nesutvarkyta drabužinė, vonioje nepadarytas remontas, dar reikia tvarkyti ir virtuvę, o kambarys – jau sutvarkytas.

Kai čia apsigyveno, Ramutė neturėjo darbo, taip pat ji turi neįgalumą, todėl jos finansinės galimybės buvo labai ribotos.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Daugiabutis namas Rukloje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Daugiabutis namas Rukloje

Gavusi iš pirmo žvilgsnio negyvenamą ir apleistą butą tvarkytis ėmėsi ji pati, taip pat pagalbos kreipėsi į Jonavos miesto savivaldybę.

Visų pirma bute buvo pastatytas boileris karštam vandeniui, o jo įsigijimą kompensavo savivaldybė.

„Taip pat man sudėjo langus, duris, padėjo sudėti grindis, sutvarkė balkoną, kuris buvo ištrupėjęs, elektrą, vamzdynus, padėjo padaryti kitus remonto darbus. Kai kurias medžiagas aš turėjau pati.

O vienas vidaus duris „Jonavos paslaugų“ vyrai tiesiog atvežė, sako, turim sandėlyje, nes kažkas darė remontą ir paliko. Ten dirba toks Reklaitis, labai geras žmogus – ir atvažiavo, ir domėjosi, ir padėjo.

Reikia tik prašyti pagalbos, eiti, kalbėti. Man savivaldybė ir seniūnija tikrai padėjo labai daug, o daug ką dariau pati“, – pasakojo Ramutė.

Vien pusantro mėnesio moteris pati grandė sienas, kurios buvo išklijuotos laikraščiais „Komsomolskaja pravda“.

Kol kas labiausiai remonto trūksta vonioje, tačiau ir ją, sakė pašnekovė ateityje susitvarkys.

„Įsikūriau čia ir gyvensiu. Kiek kainuoja socialinio būsto nuoma? Juokas. 2,48 euro per mėnesį. Žinoma, ir komunaliniai patarnavimai“, – kalbėjo Ramutė.

Nuomonės – skirtingos

Vis tik pačių rukliečių nuomonės apie išgarsėjusį namą – skirtingos.

Greta daugiabučio užkalbintas Česlovas sako taip pat gyvenantis socialiniame būste, bet šią vietą vadino „duobe“, iš kurios nori pabėgti. Vyras minėjo, kad čia vyksta ir muštynės, ir išgertuvės.

Vytautas, kuris gyvena name priešais, tvirtino, jog Ruklio 10 namas yra tvarkingas ir normalus.

„Sudėti langai laiptinėse, durys. Gyvena šeimos su vaikais. Mažėja tuščių butų. Triukšmas? Būna, kai jaunimas atsiveža kolonėles ir muziką pasileidžia. Bet asocialių gyventojų čia beveik nebelikę“, – sakė Ruklos gyventojas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ruklos gyventojas Vytautas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ruklos gyventojas Vytautas

„Namas kaip namas, o kas jam blogai? Gyvenu čia jau 20 metų. Butą čia pirko mama, atsikraustėme iš Kauno. Ar yra geriančių? Taigi dabar vasarą, geria lauke. Mentai čia važinėja. Bet juk visur tas pats velnias“, – teigė Ruklos 10 namo laiptinėje sutiktas Gerardas.

Greta namo esančioje nedidelėje parduotuvėje dirbančios prekybininkės taip tikino, kad problemų dėl šio namo gyventojų nėra, o čia butus įsigiję ar socialiniame būste gyvena tvarkingi žmonės.

„Iš kur jūs ištraukėt, kad čia blogas namas? Nieko ten nėra. Dėl to vieno buto turbūt? O kas čia skundėsi? Matėm, kad rodė – baisus apleistas butas. Bet jei niekas negyveno ilgai, tai ir butas apleistas, suniokotas. Čia ne tik pas mus tokių butų yra“, – kalbėjo pardavėjos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius