Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 19d. 21:39 , Atnaujinta: 2019 birželio 20d. 10:43

Įsilaužus į naujienų portalus paskelbtos melagingos žinios apie karines pratybas Lietuvoje

Pratybos „Geležinis vilkas“
Vaigos Zalatoriūtės nuotr. / Pratybos „Geležinis vilkas“

Įsilaužus į naujienų portalus, trečiadienį juose paskelbtos melagingos žinios apie Lietuvoje vykstančias karines pratybas.

Portaluose valstietis.lt, kaunas.kasvyksta.lt ir baltictimes.com lietuvių ir anglų kalbomis paskleistas melas, neva per pratybas bandant masinio naikinimo ginklus radioaktyviomis medžiagomis užteršta Neris.

Lietuvos pareigūnai tai vadina sąmoninga provokacija, nukreipta prieš Lietuvos kariuomenę.

„Tai yra melagiena, kuria siekiama sukompromituoti Lietuvos kariuomenę ir pratybose dalyvaujančius NATO sąjungininkus“, – BNS trečiadienio vakarą sakė Krašto apsaugos ministerijos atstovė Rūta Apeikytė.

Melagingos naujienos iliustracija
Melagingos naujienos iliustracija

Pasak jos, portalo valstietis.lt atstovai patvirtino, jog melaginga žinia įbrukta įsilaužus į portalą, su baltictimes.com atstovais kol kas susisiekti nepavyko.

„Nors ir bandome saugotis, išpuolių prieš mūsų portalą nepavyksta išvengti. Programišiai, pasinaudoję pažeidžiamomis portalo funkcijomis, į serverį įkėlė netikros naujienos puslapį, kurį pastebėjus, iš karto pašalinome. Netikros naujienos puslapis nebuvo pasiekiamas per portalo naujienų skiltį, jis buvo matomas tik žinant tiesioginę nuorodą. Dėkojame Lietuvos kariuomenės atstovams, kurie netikrą puslapį susekė per savo naudojamas monitoringo sistemas“, - ketvirtadienį apie kibernetinį išpuolį teigė portalo „Kas vyksta Kaune“ įkūrėjas ir vadovas Vaidas Pilkauskas.

Jis pastebi, kad šį kartą kibernetinė ataka buvo kiek kitokio tipo, įkelta naujiena nebuvo pasiekiama per paieškos sistemas ar iš kitų portalo straipsnių.

„Trečiadienį pastebėjome, kad buvo nesankcionuotų bandymų prisijungti prie turinio valdymo sistemos, tačiau dėl įdiegtų papildomų apsaugos priemonių, programišiams prie jos prisijungti nepavyko, bet jie atrado kitą būdą, kaip įkelti suklastotą naujieną. Dėl neteisėto prisijungimo pradėjome vidinį patikrinimą, bendradarbiaujame su Kibernetinio saugumo centru ir Lietuvos krašto apsaugos ministerija. Nesmagu, kai nekviesti svečiai vaikšto po tavo kiemą, todėl visais būdais stengsimės neprarasti budrumo ir toliau“, - situaciją komentavo V.Pilkauskas.

Išgalvotame straipsnyje rašoma, neva per šaudymo pratybas į Nerį nukrito sviediniai su nusodrintu uranu, o užterštas vanduo pateko į Kauno gyventojų namus.

Prasta teksto lietuvių kalba ir nelietuviškos lingvistinės konstrukcijos išduoda, kad melagingos naujienos kūrėjams ji nėra gimtoji: „Kovinio šaudymo pratybos nėjo pagal planą. Šovinys su nusodrintojo urano nukrito į Neries upę ir sukėlė vandens ir dirvožemio radioaktyvus užterštumas. Užterštas vanduo pateko į Kauno gyventojų namus. Po to vanduo buvo išjungtas.“

Šiuo metu vykstančiose karinėse pratybose „Geležinis vilkas“ treniruojasi apie 4 tūkst. karių iš dešimties NATO šalių.

Tai ne pirmas kartas, kai įsilaužus į naujienų portalus Lietuvoje paskelbiamos melagingos žinios apie krašto apsaugos sistemą.

Lietuvos žvalgyba teigia, kad didžiausią grėsmę Lietuvos kibernetinei erdvei kelia Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

03:39
01:19
00:58

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min