Dabar populiaru
Publikuota 2021 12 15, 19:05

Įsisiūbuojant naujam ginčui su Kinija, Lietuva sulaukė Čekijos paramos

Čekijos Senatas trečiadienį išreiškė solidarumą Lietuvai ginče su Kinija ir apkaltino Pekiną, kad jo veiksmai dėl Lietuvos atstovybės prieštarauja tarptautinei teisei. Čekijos Senatas paragino premjerą iškelti šį klausimą Europos Sąjungos viršūnių susitikime.
Kinija, Lietuva
Kinija, Lietuva / 123RF.com nuotr.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paskelbė, kad ambasada Kinijoje darbą tęs nuotoliniu būdu.

Tokia situacija susiklostė po to, kai Kinija lapkritį paskelbė, kad nusprendė sumažinti diplomatinį atstovavimą iki reikalų patikėtinio (chargé d’affaires) lygio. Tokį žingsnį Pekinas žengė protestuodamas dėl Taivano atstovybės atidarymo Lietuvoje.

Lietuvos URM teigimu, šiuo metu „laukiama, kol Kinija priims sprendimą pratęsti Lietuvos diplomatų akreditacijų Kinijoje galiojimą“.

Diplomatinis šaltinis 15min teigė, kad „ambasados diplomatai turėjo sugrįžti dėl jų teisinio statuso neapibrėžtumo“. Esant tokiai situacijai, kilo nerimas dėl šių žmonių saugumo.

Čekijos Senatas trečiadienį paskelbtame nutarime pareiškė manantis, kad „Kinijos Liaudies Respublikos veiksmai prieš Lietuvą pažeidžia Vienos konvenciją dėl diplomatinių santykių“.

Senatoriai paragino premjerą „išreikšti solidarumą ir paramą Lietuvai, ir šia tema pasisakyti Europos Vadovų Taryboje“.

Čekijos Senato pirmininkas Milošas Vystrčilas yra griežtai nusistatęs komunistinės Kinijos atžvilgiu ir pasisako už glaudesnius Čekijos santykius su Taivanu.

Jis pernai rugsėjį lankėsi Taivane, kur iš Taivano parlamento tribūnos pareiškė: „Aš esu taivanietis“.

Lietuvos ir Kinijos diplomatinis ginčas kilo, kai liepą Lietuvos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad šalyje veiks Taivaniečių atstovybė. Ji buvo atidaryta lapkritį.

Komunistinė Kinijos valdžia prieštarauja Taivano pavadinimo naudojimui. Kitose šalyse Taivano atstovybės veikia kaip Taipėjaus ekonominiai ir kultūriniai biurai, taip pabrėžiant jų nepolitiškumą.

Vasarą Kinija atšaukė ambasadorių iš Lietuvos, o lapkritį paskelbė sumažinanti diplomatinį atstovavimą iki reikalų patikėtinio (chargé d’affaires) lygio.

Savo diplomatinę atstovybę Vilniuje Kinija vadina nebe ambasada, o reikalų patikėtinio biuru.

Pasak užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio, Kinija reikalauja, kad ir Lietuva pakeistų savo diplomatinės atstovybės pavadinimą, tačiau keblumų kelia tai, kad tokios galimybės nenumato Lietuvos įstatymai.

Lietuvos vyriausybė atmeta Kinijos kaltinimus – ji tikina, kad ir toliau laikosi „vienos Kinijos“ politikos, nes atstovybė neturi diplomatinio statuso.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min