Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Iškasė karo kirvį dėl lauko terasų

Leidimo įsirengti lauko terasą negavęs B. ter Braakas prie kavinės-klubo „Cozy“ šią savaitę pradėjo teatralizuotą protesto akciją.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Leidimo įsirengti lauko terasą negavęs B. ter Braakas prie kavinės-klubo „Cozy“ šią savaitę pradėjo teatralizuotą protesto akciją.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Sostinės senamiestyje gyvenantiems vilniečiams ir čia kavines įkūrusiems verslininkams nuolat tenka kryžiuoti ietis ginant savus interesus. Vasarą nesutarimai itin paaštrėja dėl lauko kavinių. Gyventojai skundžiasi dėl triukšmo. O kavinių atstovai, negavę leidimo įsirengti lauko terasų, vadina tai smulkiojo verslo žlugdymu.   

Be tokio leidimo liko senamiestyje veikianti kavinė-klubas „Cozy“. Savivaldybė neišdavė leidimo remdamasi namo, kuriame įsikūrusi kavinė, gyventojų skundais ir policijos rekomendacijomis. „Cozy“ savininkas Bernie ter Braakas nesutinka su tokiu sprendimu ir kaltina miesto valdžią smulkiojo verslo žlugdymu.

Pasak B.ter Braako, pernai vasarą Vilniaus savivaldybė patvirtino restorano-lauko kavinės projektą, o Senamiesčio seniūnija davė leidimą joje prekiauti. Šiemet leidimas kavinei nebuvo pratęstas. „Balandį prašėme leidimo lauko terasai. Tą patį mėnesį namo gyventojai parašė skundą, kad yra nepatenkinti sklindančiais maisto kvapais“, – prisiminė B. ter Braakas.

Senamiesčio seniūnas Romasis Petrauskas „15min“ paaiškino, jog leidimo įrengti lauko kavinę „Cozy“ nedavė, nes taip rekomendavo policijos pareigūnai – jie esą dažnai gauna namo, kuriame įsikūrusi kavinė, gyventojų skundų.Iš vienos pusės, reikia suprasti, kad tai yra senamiestis. Kita vertus, gyventojams kartais norisi ramybės,– sakė E.Žurovska.

„Cozy“ prašymas įrengti lauko kavinę taip pat buvo svarstomas savivaldybės administracijos sudarytoje Prekybos ir paslaugų viešosiose vietose koordinavimo darbo grupėje. Ši irgi nepritarė lauko kavinės įrengimui. „Gyventojų skundai dėl kvapų, triukšmo, nuorūkų, policijos informacija, kad būna įvairių nusiskundimų, mažai vietos, šalia vyksta intensyvus eismas“, – sprendimo motyvus vardijo darbo grupės pirmininkas Gerardas Aidigintas Jurkonis.

Birželio pabaigoje, nepatenkinti tokiu sprendimu, „Cozy“ atstovai kreipėsi į Vilniaus apskrities administracinių ginčų komisiją. „Gavome atsakymą, kad mūsų skundas bus nagrinėjamas tik rugpjūčio 21 dieną“, – aiškino B.ter Braakas. Anot jo, savivaldybė žlugdo smulkųjį verslą. Negavusi leidimo lauko terasai įrengti, kavinė vasaros sezono metu netenka apie 200 tūkst. Lt įplaukų. Taip pat sukuriama mažiau darbo vietų. „Jei būtų lauko kavinė, priimtume du žmones“, – sakė B.ter Braakas.

Gina bendruomenę

Sostinės savivaldybės meras Vilius Navickas sakė, kad tai nėra vienareikšmis klausimas. „Turi būti gerai ir gyventojams, ir kavinei. Jei yra abipusių vaidų, mes negalime pritarti plėtrai“, – sakė meras. „Cozy“ atstovų kaltinimus, esą valdžia neišdavė leidimo, nes nori įsiteikti gyventojams, meras griežtai atmetė. „Politikai nelenda ir neturi lįsti į verslo reikalus“, – sakė V.Navickas ir pridūrė, kad bendruomenės interesai taip pat turi būti ginami.

Netyla muzika

Triukšmu nepatenkinti ir Gedimino prospekte, greta šią vasarą įkurtos „Opus 3“ terasos, gyvenantys vilniečiai. Jų nedžiugina gyvai atliekama muzika. Gyventojai, vakarais priversti klausytis iš kavinių sklindančių koncertų, neapsikęsdami kviečia policiją.

„Mūsų langai – į prekybos centro „Gedimino 9“ pusę. Čia atidaryta gyvai grojamos muzikos terasa. Grojimas tęsiasi iki vidurnakčio ir ilgiau. Ne vienas mūsų namo gyventojas bandė gražiuoju kalbėtis dėl triukšmo su kavinės darbuotojais, bet veltui“, – pasakojo Tilto gatvėje gyvenanti Miglė Garškienė.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Verslininkai apeliuoja į supratingumą – esą vasarą miesto centras nuolat šurmuliuoja.
Verslininkai apeliuoja į supratingumą – esą vasarą miesto centras nuolat šurmuliuoja.

Moteris teigė suprantanti verslininkų norus užsidirbti vasaros metu, tačiau norėtų pailsėti bent darbo dienomis. „Niekas, manau, neprieštarautų, jei muzika valanda ilgiau grotų penktadienį ar šeštadienį, tačiau kai kitą dieną reikia į darbą, malonumas menkas“, – tikino M.Garškienė. Neapsikęsdami triukšmo, gyventojai ne kartą kreipėsi į policiją. Pastarieji atvažiuoja, įspėja kavinės darbuotojus, tačiau tai gelbsti tik trumpą laiką.

„Tokiose situacijose reikėtų elgtis draugiškai, tačiau gyventojai nelabai nori bendrauti. Siūlėme kvietimų į renginius, pietus, tačiau nelabai pavyksta susitarti“, – apgailestavo „Opus 3“ terasos rinkodaros vadovas Edvinas Blažys. Pasak pašnekovo, verslininkai gerbia žmonių norą pailsėti, tačiau esą dirba privačioje teritorijoje ir didelio projekto dėl kelių skundų ar baudų už triukšmavimą stabdyti neketina. „Reikia suprasti, kad vasara. Miesto centre vyksta daug renginių. Galų gale juk esame kultūros sostinė“, – reziumavo E.Blažys.

Trūkumai ir pranašumai

„Iš vienos pusės, reikia suprasti, kad tai yra senamiestis. Kita vertus, gyventojams kartais norisi ramybės“, – „15min“ sakė Senamiesčio seniūnijos vyriausioji specialistė Elžbieta Žurovska. Anot pašnekovės, senamiestyje, ypač reprezentatyviose gatvėse esančių gyvenamųjų namų pirmuose aukštuose, dažnai įkurtos kavinės, parduotuvės, naktiniai klubai.

Galų gale juk esame kultūros sostinė, – reziumavo E.Blažys.Todėl gyventojams tenka susitaikyti su sklindančiu triukšmu, pro atidarytus langus į kambarius patenkančiais cigarečių dūmais. Pasak E.Žurovskos, jei pirmame namo aukšte veikianti kavinė turi problemų dėl ventiliacijos, joje ruošiamo maisto kvapai neretai patenka į žmonių butus.

Tačiau specialistė pridūrė, kad gyvenimas senamiestyje turi ir nemažai pliusų. Pirmiausia, pasak E.Žurovskos, tai yra istorinė vieta, nekilnojamasis turtas čia nepraranda savo vertės. Jei gyventojo darbovietė įsikūrusi miesto centre, iš senamiesčio ją nesunkiai galima pasiekti pėsčiomis. Taip pat senamiesčio gyventojams ranka pasiekiami miesto centre vykstantys renginiai, kavinės. „Visame pasaulyje tai prestižinė gyvenamoji vieta“, – sakė ji.

Daugybė taisyklių

Lauko kavinėms galioja daugybė taisyklių. Savo veiklą jos pradėti gali ne anksčiau nei 7 val. ryto, o baigti privalo iki 23.30 val. Joms galioja ir bendra taisyklė, jog po 22 val. vakaro negalima triukšmauti, trikdyti gyventojų poilsio. Taip pat E.Žurovska pastebėjo, kad lauko kavinės privalo prižiūrėti teritoriją, kurioje yra įsikūrusios.

Senamiestyje esančios kavinės negali išsiskirti itin ryškiais skėčiais, kėdės turi būti daugiau klasikinio tipo, pakylas galima įrengti tik ten, kur yra didelis gatvės ar šaligatvio nuolydis. Be to, lauko kavinės projektas turi būti suderintas su savivaldybės Miesto plėtros departamento Miestovaizdžio, Detaliojo planavimo ir Kultūros paveldo skyriais.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min