Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 vasario 18d. 11:18

Įspėja „drąsuolius“: įspūdinga asmenukė ant Neries ledo gali baigtis bauda arba maudynėmis lediniame vandenyje

Žmonės ant Neries Vilniuje
Sauliaus Žiūros nuotr. / Žmonės ant Neries Vilniuje

„Drąsuoliai“, be jokios baimės vaikštantys Neries ledu Vilniuje, turėtų pagalvoti dar kartą – upė pakankamai srauni, tad ledas ant jos nesusiformuoja vientisas, kaip ant ežerų. Todėl noras pasidaryti įspūdingą asmenukę gali baigtis maudynėmis lediniame vandenyje arba bauda. Arba itin skaudžia nelaime, nes įlūžus upėje išgelbėti žmogų net profesionaliems gelbėtojams sunkiai pavyksta.

Paspaudęs šaltis sustingdė ne tik Lietuvos ežerus ir mažesnius vandens telkinius, bet ir upes. Štai Vilniuje Neris užšąla gana retai, tačiau šiemet upę padengė ledas.

Gelbėtojams darbo netrūksta

O juo mirga marga išvaikščioti žmonių takeliai. Pasivaikščioti ledu, nusifotografuoti ir įsikelti tokią asmenukę į socialinius tinklus tapo tikra mada. Atrodo, daugybė žmonių įtikėjo, kad Neries ledas – toks pat, koks susiformuoja ant ežerų šaltą žiemą.

Ugniagesiai gelbėtojai vis dėlto nepailsdami įspėja – upių ledas ne toks, koks susiformuoja ežeruose. O nelaimių ant vandens šią žiemą netrūksta.

Šią žiemą ugniagesiai gelbėtojai 64 kartus vyko atlikti gelbėjimo darbų po vandeniu, vandenyje ir ant ledo. Pavyko išgelbėti 6 skendusius žmones, ištraukta 13 skenduolių.

Kaip informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Edita Zdanevičienė, šią žiemą, t. y. praėjusių metų gruodžio ir šių metų sausio ir vasario mėnesiais, ugniagesiai gelbėtojai 64 kartus vyko atlikti gelbėjimo darbų po vandeniu, vandenyje ir ant ledo.

Jų metu pavyko išgelbėti 6 skendusius žmones, iš jų vieną vaiką. Iš vandens telkinių ugniagesiai ištraukė 13 skenduolių.

Palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, šią žiemą ugniagesiai atliko dvigubai daugiau gelbėjimo darbų po vandeniu, vandenyje ir ant ledo.

Saugaus ledo iliuzija

Apie pavojus ant ledo įspėja ir Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT), savo feisbuke ragindama nerizikuoti savo gyvybe – nelipti ant upių ledo ir neleisti to daryti savo vaikams.

„Lietuvoje ežerai pasidengę ledu, beveik visur jis yra saugus, tačiau upės jau visiškai kita kalba. Nors Neris ties Vilniumi atrodo saugiai užšalusi, tačiau ant tokių upių lipti nevalia. Ežeruose po ledu nėra pavojingų srovių, o upėse po ledu ir toliau teka vanduo. Tekėjimas netolygus ir dalyje upės vietų vanduo gali ištirpinti ar suploninti ledą. Šis yra labai netolygaus storio, struktūros bei viršus dar padengtas sniegu. Tai yra tik saugaus ledo iliuzija.

Ledas yra labai netolygaus storio, struktūros bei viršus dar padengtas sniegu. Tai yra tik saugaus ledo iliuzija.

Ledas ant upių niekada nebūna saugus. Pavojinga užsilipti gali būti net ant nedidelių upelių, tačiau ten mirtinos klaidos rizika maža (dėl nedidelio gylio). Taip, bevaikštant ledu gali nieko nenutikti, tačiau patekus į plonesnio ledo atkarpą kaipmat galite prasmegti į ledinį vandenį ir srovės būti nuneštas po storesniu ledu. Tokioje situacijoje niekas jūsų neištrauks, o ir patys ledo su rankomis nepramušite“, – teigia LHMT.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Užšalusi Neris
Luko Balandžio / 15min nuotr./Užšalusi Neris

Meteo.lt puslapyje nepateikiami duomenys apie ledo storį Neryje ties Vilniumi, tačiau ties Jonava antrąja pagal dydį Lietuvos upe plaukia ižas. O vandens temperatūra Neryje Vilniuje lygi nuliui.

Skiria baudas

Vilniaus miesto savivaldybė savo ruožtu ėmėsi ir kitokių būdų nuvaikyti žmones nuo ledo – skiria baudas.

„Vilniečiai, žiemos malonumai yra malonumai tada, kai jais galima džiaugtis saugiai ir nerizikuojant savo ar aplinkinių sveikata. Akyla savivaldybės akis pastebėjo, kad šiomis dienomis ant užšalusios Neries mėgstate ir pasivaikščioti, ir gal net asmenukę padaryti.

Tačiau norime priminti – dėl tokio unikalaus kadro geriau nerizikuoti savo ir artimųjų gyvybe, be to, laukia ir bauda. Vien per antradienį specialią „vaikštinėtojo ledu“ premiją gavo 12 neatsargiųjų. Tiesa, pirmąkart bauda labiau simbolinė, vos 8 eurų, bet žinutę vilniečiai turėjo suprasti“, – skelbia savivaldybė.

Norime priminti – dėl unikalaus kadro geriau nerizikuoti gyvybe, be to, laukia ir bauda. Vien per antradienį specialią „vaikštinėtojo ledu“ premiją gavo 12 neatsargiųjų.

Administracinių nusižengimų kodekso 491 straipsnyje nurodyta, kad Savivaldybių tarybų patvirtintų saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo taisyklių pažeidimas užtraukia baudą nuo 16 iki 60 eurų. Pakartotinai padarytas pažeidimas užtraukia baudą nuo 60 iki 140 eurų.

„Aš galiu įlūžti“

PAGD atstovė Edita Zdanevičienė 15min paaiškino, kodėl upių ledas toks pavojingas – svarbiausia prisiminti, kad ant upių susiformuoja ne vientisas ledas ir po juo yra vandens tėkmė. Ledas tuomet susiformuoja netolygiai, vanduo tekėdamas gali jį ištirpinti ar paploninti.

„Jeigu ežere žvejai pragręžia keliose vietose skyles, ledo storis paprastai būna vienodas. Žinoma, prie krantų, meldų gali skirtis, bet paklaida maža, nebent tai pratekamas ežeras, ten ledas silpnesnis. O kad upėje būtų tolygus ledas, labai retai pasitaiko, tai sunku net prognozuoti. Tai, matyt, žmones labiausiai ir klaidina – jie lygina, kad ežerai jau užšalo, ledas ten tvirtas, galime vaikščioti, žvejoti ir dar kažką daryti, tai ir ledu pasidengusią upę vertiname lygiai taip pat. Čia yra pagrindinis pavojus“, – teigė E.Zdanevičienė.

Upėse galime matyti properšų, neužšalusių vietų, jas dažnai išduoda vandens paukščiai. Susiformuoti vientisam ledui trukdo ir nulūžusios šakos, medžiai – kiekviena kliūtis lemia, kad ledas nebus toks stiprus, jog galėtume vaikščioti nesibaimindami.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Užšalusi Neris
Luko Balandžio / 15min nuotr./Užšalusi Neris

Neryje Vilniaus mieste galima pamatyti daugybę išmindžiotų takelių. E.Zdanevičienė sako, kad saugiau eiti būtent tais išmindžiotais takais, nes ten žmonės vaikšto, vadinasi, ledas ten tvirtas. Jeigu ledas po kojomis pradeda traškėti, reikėtų nepulti į šoną, o grįžti tuo pačiu keliu atgal. Tas pats galioja ir pamačius properšą – rizikuoti ją peršokti būtų itin neatsakinga, reikėtų irgi grįžti atgal, nes jeigu ledas išlaikė ateiti iki tos vietos, yra prielaida, kad išlaikys ir grįžtant.

PAGD atstovės teigimu, prieš lipant ant ledo reikėtų prisiminti paprastą dalyką „Aš galiu įlūžti“, tuomet esą savisaugos instinktas suveikia ir tampame kur kas atsargesni.

Taip pat skaitykite: Hidrologas įspėja dėl potvynių: Vilniuje Katedros aikštės gal ir neužlies, tačiau pakrantės skęs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

01:00:04
01:26
01:59:13

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min