Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 23d. 17:05 , Atnaujinta: 2018 rugpjūčio 24d. 14:43

Įspėjimas raseiniškiams: išaugo arseno koncentracija geriamajame vandenyje

Geriamo vandens čiaupas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Geriamo vandens čiaupas

UAB „Raseinių vandenys“ gyventojams tiekiamame vandenyje arseno kiekiai neviršija nustatytų ribinių verčių, tačiau lyginant su pernai atliktais tyrimais, arseno koncentracija yra ženkliai padidėjusi, ketvirtadienį pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), ištyrusi bendrovės Ražaitėlių, Šienlaukio vandenviečių ir kai kurių Raseinių rajono gyventojų privačių gręžinių vandens kokybę.

„Valstybinių geriamojo vandens mėginių tyrimų rezultatai parodė, kad arseno kiekis UAB „Raseinių vandenys“ Ražaitėlių vandenvietės tiekiamame vandenyje yra 8,6± 1,1 µg/l, Šienlaukio – 5,8± 0,7 µg/l, t.y. abu 2017 m. naujai išgręžtų gręžinių rezultatai neviršija Lietuvos higienos normoje nustatytos ribinės vertės – 10 µg/l. Tačiau specialistai pastebi, kad palyginti su pernai metais atliktais tyrimais, iš Ražaitėlių vandenvietės tiekiamame geriamajame vandenyje arseno kiekis ženkliai padidėjo“, – rašoma žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Rugpjūtį specialistai papildomai atliko kai kurių Raseinių rajono gyventojų privačių gręžinių geriamojo vandens tyrimus. VMVT duomenimis, didesnis nei leistina arseno kiekis nustatytas Poškiškės k. (15,2± 1,9 µg/l) ir Ražaitėlių k. (29,6± 3,7 µg/l) esančiuose privačiuose gręžiniuose, arti ribinės vertės (9,91± 1,24 µg/l) – Ūnikių k. gyventojo gręžinyje.

„2017 m. liepą UAB „Raseinių vandenys“ iš Ražaitėlių ir Šienlaukio vandenviečių tiekiamame geriamajame vandenyje nustačius didesnį nei leistina arseno kiekį, šio rajono gyventojams tiekiamo geriamojo vandens kokybė nuolat stebima.

Nerimą kelia tai, kad per metus laiko viename iš naujų gręžinių arseno kiekis vėl ženkliai padidėjo.

Tyrimai parodė, kad UAB „Raseinių vandenys“ išgręžus naujus gręžinius problemą iš dalies pavyko išspręsti. Tačiau nerimą kelia tai, kad per metus laiko viename iš naujų gręžinių arseno kiekis vėl ženkliai padidėjo. Taip pat ir privačių gręžinių tyrimų rezultatai rodo vandens taršą arsenu“, – dėsto VMVT l. e. p. skyriaus vedėja-valstybinė maisto produktų inspektorė Ilona Drulytė.

Anot jos, visą informaciją VMVT perdavė institucijoms, kurios turėtų įvertinti surinktus tyrimų duomenis ir nustatyti taršos arsenu priežastis.

„Raseinių savivaldybė, viešai tiekiamo geriamojo vandens tiekėjas ir geologijos specialistai turėtų surasti sprendimus situacijai suvaldyti“, – rašoma žiniasklaidai išplatintame pranešime, priduriant, kad gyventojams, kurių gręžiniuose arseno kiekis viršija nustatytas normas, rekomenduojama negerti šio vandens ir nenaudoti jo maistui.

Raseinių rajono meras Algirdas Gricius patikino, kad nuo pernai situacija aktyviai stebima, imtasi priemonių siekiant arseno kiekį sumažinti .

„Prie Ražaitėlių gręžinyje, vienoje iš vietovių, savivaldybės ir aplinkosauginės progarmos lėšomis buvo išvalyta teritorija, kur turėjome įtarimų dėl chemikalų sandėlio. Yra įtarimas, kad arseno kiekis didėja dėl geologinių priežasčių, dėl požeminio vandens svyravimų. Tos požeminės srovės greičiausiai paplauna tam tikrus giluminius grunto sluoksnius, kur galbūt net ir iš kitų vietovių patenka to arseno“, – BNS sakė A.Gricius.

ManoRaseiniai.lt/Edvardo Aukštakio nuotr./Raseinių meras Algirdas Gricius
ManoRaseiniai.lt/Edvardo Aukštakio nuotr./Raseinių meras Algirdas Gricius

Anot jo, Šienlaukio vandenvietėje nepasiteisinus pernai iškastiems gręžiniams, planuojama daryti dar gilesnius gręžinius, tačiau dar bus laukiama geologų atsakymų, ar tikslinga čia daryti dar vieną gręžinį, ar įrengti vandenvietę kitose vietose.

Padidėjęs užterštumas arsenu Raseinių rajono gręžiniuose nustatytas prieš metus, tuomet gyventojams rekomenduota maistui vandens nenaudoti. Bendrovės „Raseinių vandenys“ teigimu, pernai prie vandenvietės Ražaitėliuose buvo prisijungusios 10, Šienlaukyje – 30 sodybų.

Arsenas – organizme linkęs kauptis sunkusis metalas. Jis gali sukelti mažakraujystę, galvos skausmus, kvėpavimo takų ligas, nuplikimą, arseno sukeltos ligos gali pasireikšti ne iš karto. Pasak Sveikatos centro, arsenas į aplinką patenka iš chemijos, farmacijos, elektronikos, tekstilės, optikos, energetikos, trąšų pramonės įmonių ir jų gaminių. Arseno yra ir akmens anglies pelenuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min