Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Išplėsta kompetencija palengvins savivaldybių architektų darbą?

Architektas
„Scanpix“ nuotr. / Architektas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos architektų rūmų (LAR) vyriausių savivaldybių architektų apklausoje net 22 proc. miestų planuotojų įvardijo, kad jų darbą palengvintų išplėsta pareigybės kompetencija. Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Marius Šaliamoras teigė, kad vyriausieji savivaldybių architektai neretai negali savarankiškai priimti svarbių sprendimų ir todėl nukenčia jų darbo kokybė, taigi įgaliojimų padidinimas tikrai palengvintų planuotojų darbą.

Aplinkos ministerijos Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktorius Marius Narmontas tikino, kad problema ta, jog vyriausiojo architekto pareigybė nėra įteisinta jokiuose teisės aktuose. Anot jo, palengvėtų konkrečiai įvardijus architektų pareigas ir funkcijas, kas ir planuojama padaryti artimiausiu metu.

Trūksta savarankiškumo

„Architekto funkcija – kaip dirigento. Jis jeigu nori gali būti kompozitoriumi ir kurti muziką, jeigu nori gali diriguoti ir vadovauti orkestrui. Tai – plataus profilio specialistas“, – architektus apibūdino M.Šaliamoras.

Anot Lietuvos architektų sąjungos pirmininko, pagrindinė architekto, ypač jei kalbame apie miesto architektus, suburti kolektyvą vienai ar kitai problemai spręsti bei vadovauti pačiam procesui. „Bėda ir yra ta, kad dabar šią funkciją, ypač rajonuose, iš architektų kažkiek yra perėmę politikai. Jie ką nors nusprendžia ir jiems atrodo, kad taip yra geriausia, tačiau jų sprendimai dažnai būna momentiniai, vienadieniai, o architektūriniai sprendimai tokie negali būti“, – tikino M.Šaliamoras.

Jis pabrėžė, kad architektūra dažnai suvokiama, kaip vieno konkretaus objekto sukūrimas, bet iš tiesų tai yra daugybę įvairiausių problemų sprendžianti veikla, kurią norint atlikti tinkamai būtina numatyti sprendimo pasekmes bent 10 metų į priekį. „Teritorijų planavimo sprendimai yra ilgalaikiai, todėl turi būti gerai apgalvoti. Taigi jei suteiktume daugiau savarankiško sprendimo galios tiems, kurie geba tai daryti, būtų tikrai labai gerai“, – neabejojo Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas.

Teritorijų planavimo sprendimai yra ilgalaikiai, todėl turi būti gerai apgalvoti.

Būtina įteisinti

Aplinkos ministerijos Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktoriaus nuomone, šį klausimą reikėtų pradėti spręsti nuo to, kad vyriausiojo savivaldybės architekto pareigybė iki šiol nėra įteisinta: „Manau, visų pirma, turime kalbėti apie vyr. architekto statuso teisės aktuose įteisinimą, nes iki šiol tai nėra padaryta.“

M.Narmontas teigė, kad tai padarius vyr. architekto darbas taptų aiškesnis – konkrečiai būtų įvardintos jo pareigos, funkcijos ir tai už ką jis yra atsakingas. Kalbėdamas apie architektų sprendimų priklausomybę nuo aukštesnes pareigas užimančių valdininkų M.Narmontas teigė, kad ne viskas yra taip, kaip atrodo: „Aišku, galbūt šis dalykas ir egzistuoja, tačiau padaryti vyr. architekto visiškai nepriklausomo negalime, tai prieštarautų Konstitucijai. Siekiame jų darbą palengvinti, padaryti sklandesnį.“

Aplinkos ministerijos Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento direktoriaus pasakojo, kad vyr. architekto įteisinimu aktuose rūpintis pradėta jau seniai. Ministerija yra parengusi vyr. architekto pareigybės įteisinimo Teritorijų planavimo įstatyme projektą. Pastarasis jau yra išsiųstas derinimui. Ministerija jau gavo pastabas tiek iš Teisingumo, tiek iš kitų ministerijų. Artimiausi žingsniai – pateiki projektą Seimui ir Vyriausybei.

Aplinkos ministerija primena, koks svarbus yra racionaliais planavimo principais pagrįstas teritorijų vystymas. Chaotiška miestų plėtra ilgainiui pavirsta miestų drieka, o tai daro neigiamą įtaką žmonių gyvenimo kokybei, saugomoms teritorijos, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui. Aplinkosaugininkai pabrėžia, kad gamtos saugojimas nuo nepagrįstos intervencijos – kiekvieno atsakomybė.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min