Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 30d. 18:07

Išrink įdomiausią naujo kūrybiško Vilniaus rajono – Aukštamiestis – viziją

Naujo Vilniaus rajono – Aukštamiesčio – vizijų pristatymas
Naujo Vilniaus rajono – Aukštamiesčio – vizijų pristatymas

Aukštamiestis jau dabar yra tituluojamas kaip Vilniaus ateitis, gyvybė ir progresas. Jis yra Vilniaus centrinėje, aukštutinėje Naujamiesčio dalyje. Ši dalis turi daug industrinio paveldo, taigi ir kūrybinės potencijos.

„Kai kažkas manęs kiek anksčiau klausė, kuris Vilniaus rajonas yra mano mėgstamiausias, atsakiau, jog aukštuminė Naujamiesčio dalis. Dabar tai yra vadinama Aukštamiesčiu“, - sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Vienas pagrindinių tikslų, kad šis rajonas taptų traukos tašku ne tik vietiniams, bet ir svečiams iš užsienio. Pasaulio didmiesčiai jau seniai didžiuojasi išvystytais industriniais rajonais, kurie pasižymi kūrybiškais sprendimais.

Vilniaus miesto mero patarėja Agnė Selemonaitė vizijų pristatymo renginyje nudžiugino būrį susirinkusiųjų – savivaldybė jau ėmėsi žingsnių tvarkant praktinius ir juridinius dalykus.

Reziumavus visas vizijas, bendruomenės ir ekspertų atsiliepimus po „Aukštamiesčio Arterijos“ pristatymo menų fabrike „Loftas“, panašu, jog Aukštamiesčiui (angl. Uptown) lemta tapti Vilniaus miesto kultūros židiniu ir tikro miestiečio namais.

4 Aukštamiesčio vizijos - išrink vieną!

Šiais metais kūrybinių dirbtuvių „Aukštamiesčio Arterija“ metu architektai nagrinėjo trijų kvartalų teritoriją, ribojamą Švitrigailos, T. Ševčenkos, Vytenio ir Panerių gatvių. Tai yra vizijos, kur link ir kaip galėtų būti vystomas kūrybiškas Vilniaus rajonas - Aukštamiestis.

1. MetrOarchitektūra

Kūrėjai: Julius Biliūnas, Paulius Kisielis, Algimantas Mačiulis, Tautvilė Džiugytė + video menininkas Edgaras Kordiukovas

„Šio kvartalo regeneracija kilo iš gyventojų iniciatyvos. Svarbu tai, kad ten gyvenantys ieško pigesnio būsto ar ofiso miesto centre ir vertina galimybę aplinką susikurti patys“, - sako pirmosios Aukštamiesčio vizijos kūrėjai „MetrOarchitektūra“.

Visus 3 Aukštamiesčio kvartalus jie mato kaip būsimą Naujamiesčio centrą – atvirą, margą ir nuolat gyvą. Svarbiausios šios komandos Aukštamiesčio vizijos sudedamosios dalys:

Tikslas. Suformuoti rėmus,  kuriuose galėtų veikti kūrybiška bendruomenė.

Viešosios erdvės. Sukurti vieningą dizainą šaligatviams, pirmiesiems pastatų aukštams, urbanistiniams baldams - taip teritorijai suteikiamas vardas, ji tampa įdentifikuojama miestiečio sąmonėje. Kur galima maksimaliai įrengiamos parkavimo vietos palei gatvę.

Komercija. Prekybą, kūrybines jėgas „išnešti“ į gatvę. Siekiama, kad klientai neturėtų priežasčių sukti į kvartalo vidų. Taip pat, kad neliktų nesaugių atkarpų, kur nėra žmonių, langų vitrinų.

Kvartalų kiemai. Kiemuose atsilaisvina erdvės gyventojams, laisvalaikiui, žaliems plotams. Kvartalų viduje esantys pastatai ir objektai sujungiami bendra trasa - palei pastatus visu perimetru turi eiti pėsčiųjų ir dviračių takai.

Žaliosios erdvės. Stogai skirti automobiliams. Medžių vieta ant žemės. Teritorijos centre formuojamas parkas. Amatų gatvė – alėja.

MetrOarchitektūra
MetrOarchitektūra
MetrOarchitektūra
MetrOarchitektūra
MetrOarchitektūra
MetrOarchitektūra

Viziją reprezentuojantys video:

VIDEO: OPEN CITY
VIDEO: OPEN CITY - MAKING OFF TIME LAPS

2. Aketuri Architektai

Karolina Štreimikytė, Urtė Naujekaitė,  Rūta Stankevičiūtė, Marius Tautvydas, Milda Rekevičienė, Lukas Rekevičius, Monika Augaitytė, Alda Tilvikaitė + bičių augintoja Andrė + zalistogai.lt

Tikslas. Mišrios funkcijos, aktyvus ir miestui atviras kvartalas. Patenkinantis vietinio gyventojo poreikius, tuo pačiu intriguojantis ir kviečiantis viso miesto gyventojus.

Viešosios ir privačios erdvės ant stogo. Projektas lanksčiais prisilietimais ieško erdvės gyventojams. Ant stogų (kaip ir ant žemės) gali įsikurti viešos erdvės, žaidimų aikštelės, poilsio erdvės, skverai, kino teatras ir netgi medžiais apsodinti parkai. Čia galima auginti pomidorus ir bites, įrengti privačius kiemus, terasas ir žaidimų aikštes.

Judėjimas. Aiškūs judėjimo takai, atverti ir matomi įėjimai, ir tiltais sujungti stogai. Meninės instaliacijos, ryški grafika leidžia lengviau orientuotis ir atrasti tai, ko ieškai. Gatvelės užsipildo miesto gyvybe.

Kultūra. Aukšta gyvenimo ir produktų kokybė, geras dizainas, energija spinduliuojančios gatvės, skanus maistas ir besišypsantys gyventojai. Tai aukštamiesčio kultūra ir įvaizdis.

Aketuri Architektai
Aketuri Architektai
Aketuri Architektai
Aketuri Architektai
Aketuri Architektai
Aketuri Architektai

Viziją reprezentuojantys video:

VIDEO: „Žali stogai”
VIDEO: Bitės mieste

3. Ko.ordinatės

Bartas Puzonas, Dominykas Kalmatavičius, Matas Šiupšinskas, Rolandas Palekas + dizaineris Tauras Stalionis

„Sunku tikėtis, kad kažkas kitas, o ne kvartalo naudotojai sutvarkys šią aplinką, todėl siūlome jiems nei daug nei mažai - tiesiog susitarti. Kad tartis būtų lengviau pirmiausia reikės nusistatyti žaidimo taisykles. Mes pabandėme jas užrašyti, bet tikrąsias taisykles kuria gyventojai ir tik jie gali šį darbą pabaigti“, - sako „Ko.ordinatės“ komanda.

Tikslas. Pramoninių kvartalų užstatymas turėtų būti išsaugotas, erdvės tarp pastatų atgaivintos, o visas Aukštamiestis turėtų turėti savo simbolį - ženklą kurį puikiai žino miestiečiai.

Žaliosios zonos. Kvartalo tarp Naugarduko ir Kauno gatvių centre reikėtų suformuoti miestietiško charakterio linijinį parką. Parke turėtų dominuoti žaliosios erdvės, o pirmuose naujųjų pastatų aukštuose kurtis verslai. 

Viešosios erdvės. Kiekvienas „loftų“ kvartalas turėtų turėti aikštę susitikti, taip pat žaliąją zoną poilsiui ir erdves akcentams (amfiteatrui, stoginei ar paviljonui).

Įvykio vieta. Pasigrožėti fontanu, įmerkit kojas į vandenį, pasportuoti ar pašokti - čia turėtų atrasti vietą įvykiui kuris tave įtraukia.

Infrastruktūra. Vieta, kur padėti išrūšiuotas šiukšles, įkurdinti vėjo malūną, kur sustoti aptarnaujančiam transportui.

Įėjimai. Kiekvienas kvartalas turi turėti aiškius įėjimus į kvartalo vidų. Simboliniai vartai padeda orientuotis atvykstantiems, jie kviečia užeiti.

Žaidimas. Urbanistinis žaidimas yra būsimosios Aukštamiesčio legendos dalis ir priemonė gyventojams kartu nuspręsti kokio kvartalo jie išties norėtų. Žaidimo lenta – erdvės tarp pastatų, o prizas – geresnės aplinka gyventi ir kurti.

Ko.ordinatės
Ko.ordinatės
Ko.ordinatės
Ko.ordinatės
Ko.ordinatės
Ko.ordinatės

4. Vilniaus Aukštamiesčio sapnas

Šarūnas Kiaunė, Asta Kiaunienė, Jūratė Tutlytė, Tomas Petreikis + video menininkas Mindaugas Skerys

„Labai reikia dramblio... Aukštamiesčiui reikia masyvių sprendimų, didelio svorio, storos odos! Esama situacija diktuoja poreikį savininkams kooperuotis,  klasterizuotis, kviesti naujus stambius investuotojus ir formuoti naują daugiasluoksnę struktūrą, apjungiančią pačias įvairiausias kūrybos industrijos veiklas“, - sako kolektyvo „Kaunas“ kūrėjai.

Architektūrinio dramblio statybos. Griaunami nevertingi statiniai. Formuojama stambi struktūra – gravitacinė platforma. Po ja numatyti parkingai.  Antrame aukšte klojamas komunikacinis tinklas – vienu metu skiriantis ir apjungiantis zonas.  Ryšiui su miestu sukurti, akcentuojama pagrindinė pėsčiųjų jungtis su Švitrigailos gatve.

Laisvė neužstatytai erdvei. Pertvarkoma pietrytinė kvartalo dalis.  Siūloma saugoti esamą urbanistinę struktūrą, turinčią istorinę vertę.  Naujos struktūros kuriamos tik esamose. Nauja statyba nenumatyta. Akcentas – aktyvuota pėsčiųjų gatvelė.  Vienoje jos pusėje – renovuotos istorinės struktūros ir sutvarkyti kiemai. Kitoje – parkas kaip atviras klausimas ir pasiūlymas meninei invazijai.

Naujos struktūros ir zonos. Kvartalo pertvarkymas atsiremia į erdvinių kliuvinių griovimą ir naują statybą.  Jo viduje siūloma rekonstruoti gamyklinį statinį, jį transformuojant į polifunkcinį objektą.  Formuojamos eismo arterijos, parkingai.  Aktyvuota pėsčiųjų arterija padeda apvaldyti vyraujantį urbanistinį chaosą, jį sudalinant į aiškias, nesusipriešinančias funkcines zonas.

„Vilniaus Aukštamiesčio sapnas“
„Vilniaus Aukštamiesčio sapnas“
„Vilniaus Aukštamiesčio sapnas“
„Vilniaus Aukštamiesčio sapnas“
„Vilniaus Aukštamiesčio sapnas“
„Vilniaus Aukštamiesčio sapnas“

Viziją reprezentuojantys video: peržiūrėti čia.

4 vizijų išvados

Tai 60 000 kvadratinių metrų dydžio popieriaus lapas kuris prašosi sutvarkomas ir užpildomas prasmingu turiniu. Išsakyk nuomonę, kuri viziją Tau atrodo geriausia.

„Aukštamiesčio Arterijos“ organizatoriai – Kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ su Aida Štelbiene priešaky ir menų fabrikas „Loftas“ – sieks tęsti kūrybinius veiksmus, kol Aukštamiestis netaps realybe.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Mes lygūs. Laura Mazalienė: motinystė kaip šokių būrelis, kuris pritiko draugams, bet nebūtinai jums

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: žuvo mažiausiai 35 žmonės

15min recenzija Kultūra

„Kaip pakabinti nežemišką paną?“: chaotiška panko ir ateivės meilės istorija

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

24sek

Lietuvos talentas sugrįžta į Eurolygą

Aktualu

Kada Lietuvoje prigijo „arbatos angliškai“ mada?

24sek

Huberto Pivoriaus vedami 16-mečiai sutriuškino olandus ir žengė į ketvirtfinalį

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Interviu Kultūra

Dizainerė Morta Nakaitė: „Neketinu sustoti“

24sek

Ballai laimėjo tėvo LaVaro lygą: LiAngelo – MVP, žaidėjams – įspūdingas prizas

Maistas

Žolinės valgiaraštis: proga prisiminti klasiką ir išbandyti naujoves

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

Aktualu

Th.May: Britanijoje teroro grėsmė tebėra rimto lygio

Aktualu

Belgijoje pavogta 1 mln. eurų vertės „Red Bull“ skardinių

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Naujienos

Verslas

Maisto sudėtį tiriančios laboratorijos vadovas: ištirti produktų sudėtį darosi sudėtingiau

Pasaulis kišenėje

Turistė iš Lenkijos atrado Vilnių: ne Aušros vartus, o gatves, MO muziejų ir barą Užupyje

Gyvenimas

Eksperimentas: vaikinas „Tinderyje“ apsimetė mergina ir be gailesčio pamokė nemandagius gerbėjus

Aktualu

Kauną nusiaubė audra: krito medžiai, paskendo gatvės, apsemta ir Kauno sporto halė

Gyvenimas

Mes lygūs. Laura Mazalienė: motinystė kaip šokių būrelis, kuris pritiko draugams, bet nebūtinai jums

Vardai

Baras prisiėmė atsakomybę už Simonos Nainės vakarėlį: policija tildyti triukšmo vyko 7 kartus

Aktualu

Italijoje sugriuvo viadukas: žuvo mažiausiai 35 žmonės

15min recenzija Kultūra

„Kaip pakabinti nežemišką paną?“: chaotiška panko ir ateivės meilės istorija

Saulės palydas pajūryje užgožė tamsūs debesys

24sek

Lietuvos talentas sugrįžta į Eurolygą

Aktualu

Kada Lietuvoje prigijo „arbatos angliškai“ mada?

24sek

Huberto Pivoriaus vedami 16-mečiai sutriuškino olandus ir žengė į ketvirtfinalį

Vardai

I.Stumbrienė vestuvių metinėms vėl puošėsi L.Salasevičiaus suknele: šiemet – išskirtinai trumpa

Interviu Kultūra

Dizainerė Morta Nakaitė: „Neketinu sustoti“

24sek

Ballai laimėjo tėvo LaVaro lygą: LiAngelo – MVP, žaidėjams – įspūdingas prizas

Maistas

Žolinės valgiaraštis: proga prisiminti klasiką ir išbandyti naujoves

Vardai

Cindy Crawford pardavė vilą Malibu už 45 mln. dolerius: pažiūrėkite, už ką tokie pinigai

Aktualu

Th.May: Britanijoje teroro grėsmė tebėra rimto lygio

Aktualu

Belgijoje pavogta 1 mln. eurų vertės „Red Bull“ skardinių

Pasaulis grožisi rugpjūčio Perseidų meteorų lietumi

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min