Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Išrinkite didžiausią šių metų politikos nesėkmę!

Dainius Kreivys
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Dainius Kreivys postą tikėjosi išsaugoti prabilęs apie patirtą spaudimą.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šiemet padarytos klaidos politikams turėjo nevienodas pasekmes: vieniems teko atsisveikinti su postais, kiti iš balos lipo sausi. Aukščiausi šalies pareigūnai šiemet burnojo ant Austrijos, nes ši paleido Sausio 13-osios byloje įtariamą buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą, tačiau netrukus lietuviams teko stipriai muštis į krūtinę, nes paaiškėjo, kad Teisingumo ministerija Baltarusijos režimui pateikė duomenis apie šios šalies opozicionieriaus finansus. Siūlome išrinkti skaudžiausią šių metų nesėkmę.

Metų pradžioje kilo skandalas dėl tuometinio ūkio ministro Dainiaus Kreivio sprendimo skirti europinę paramą mokykloms, kurių rekonstrukcijos darbus turėjo atlikti su jo motina susijusi bendrovė. Posto taip lengvai prarasti nenorėjęs ministras gynybai pasirinko gana įdomią taktiką. Politikas aprašė, kaip jį ir Viešųjų pirkimų tarnybos vadovą Žydrūną Plytniką bandė spausti politikai bei verslininkai. „Pažyma“ D.Kreivio pavadintame dokumente buvo minimi socialdemokratai, tuomet dar egzistavusi Tautos prisikėlimo partija, įmonių grupė „Icor“, Bendrovė „Panevėžio statybos trestas“, verslininkai Vladimiras Romanovas bei Gediminas Žiemelis.

Tačiau ši „pažyma“ prezidentei Daliai Grybauskaitei didelio įspūdžio nepadarė, ji pareiškė, kad tai – ne oficiali pažyma ir apie ją nėra ko kalbėti. Prezidentė paragino D.Kreivį atsistatydinti, tačiau jis tam ryžosi tik po to, kai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nusprendė, kad ministras supainiojo interesus.

D.Kreivys etikos sargų sprendimą apskundė teismui, bet jo skundas buvo atmestas. Vilniaus apygardos prokuratūra neseniai nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl D.Kreivio paskelbtų faktų apie jam ir Ž.Plytnikui darytą spaudimą.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Saulius Stoma
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Saulius Stoma

Parlamentaras Saulius Stoma tikėjosi užmegzti romaną su bemaž perpus jaunesne mergina. Tačiau vietoj to jam teko atlaikyti daug piktų žvilgsnių ir teisintis dėl garbės politikui nedarančių kalbų. Paaiškėjo, kad jam patinkanti mergina, kurią jis žadėjo įdarbinti savo padėjėja Seime, yra žurnalistė Rūta Mikolaitytė, slapčia įrašiusi visus pokalbius su politiku.

Iš jų paaiškėjo, kad jo planuose – Europos Parlamentas, nes ten prabuvęs „turi garantuotai iki „smertės“ išlaikymą“, kad likęs politikoje į postą jis gali „įtaisyti“ ir patinkančią merginą, o jo žmonos charakteris – bjaurokas.

„Aš per savo kvailumą atsiliepiau į tą gana primygtinį siūlymąsi ir prasidėjo tas bendravimas, o kažkokios šnekos apie darbus atsirado gerokai vėliau“, „Apie seksą kalbos nebuvo, apie jausmus buvo kalbama“, „Patrauktas buvau už liežuvio, akivaizdžiai“, „Nežinau, ar daug tokių moralių vyrų kaip aš, kurie neskuba merginos traukti į lovą“, „Bijosiu susitikinėti su moterimis, net vyresnėmis“, „Bet jūs apklauskite vyrus, ar jie nėra privačiame pokalbyje pasakę, kad jų žmonų bjaurokas charakteris?“ – po to, kai viskas išplaukė į viešumą, teisinosi S.Stoma.

Tačiau rimtų pasekmių istorija su jaunute mergina neturėjo. Nors Seimo etikos ir procedūrų komisija ir nusprendė, kad S.Stoma pažeidė politikų etikos kodeksą, tačiau komisijos nariai nepanoro jo pripažinti pažeidusiu priesaiką.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Antanas Valionis
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Antanas Valionis

Patyrusiam diplomatui Antanui Valioniui liežuvis šiemet tapo priešu. Lietuvos ambasadoriaus Latvijoje pareigas ėjęs A.Valionis, komentuodamas politinę situaciją Latvijoje, tuometiniam prezidentui Valdžiui Zatlerui inicijavus šalies parlamento paleidimą, leido sau per daug. Jis aiškino, kad prezidento „intencijos kvepia nelabai gražiai“. „Čia bus precedentas Baltijos šalyse. Deja, gana įdomus. Prezidentas taip pasielgia kelios dienos iki savo rinkimų. Čia kažkokia perversmo dvasia...“ – kalbėjo jis. Latvijos Užsienio reikalų ministerija (URM) A.Valionio pareiškimus pavadino nepriimtinais. Po pokalbio su prezidente Dalia Grybauskaite diplomatas pasiprašė atšaukiamas iš ambasadoriaus pareigų. Vėliau A.Valionis buvo įdarbintas URM ambasadoriumi ypatingiems pavedimams

alphagroup.ru nuotr./Michailas Golovatovas
alphagroup.ru nuotr./Michailas Golovatovas

Didelį Lietuvos nepasitenkinimą sukėlė vasarą Austrijos priimtas sprendimas paleisti Sausio 13-osios byloje įtariamą buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą.

Rusijos pilietis M.Golovatovas liepos 14-ąją buvo sulaikytas Vienos oro uoste, bet praėjus mažiau nei parai jis paleistas. M.Golovatovui, kuris vadovavo būriui, 1991 metų sausio 13-ąją šturmavusiam beginklių žmonių saugomą Vilniaus televizijos bokštą, Lietuva yra išdavusi Europos arešto orderį.

Tuomet kai kurie Lietuvos politikai pareiškė, kad Austrija taip pasielgė dėl Rusijos spaudimo. Austrijos atstovai aiškino, kad Lietuvos prokurorai laiku nepateikė duomenų apie tai, kuo įtariamas M.Golovatovas. Tuo metu mūsų pareigūnai tvirtino, kad patys austrai niekaip nesugebėjo paaiškinti, kokių duomenų jiems trūko.

„Austrija nėra nusiteikusi nei pripažinti savo klaidos, nei kažkaip kitaip atsakyti į tuos klausimus, kurių mes iš jos tikimės“, – komentavo teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Remigijus Šimašius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Remigijus Šimašius

Austriją pliekusiam R.Šimašiui netrukus teko apgailestauti dėl to, kad Teisingumo ministerija Baltarusijos režimui pateikė informaciją apie opozicionieriaus Alesiaus Beliackio finansines operacijas.

„Lieka tik apgailestauti, kad informacija ir mechanizmas, kuris yra skirtas bendradarbiauti tarp valstybių gaudant kriminalinius nusikaltėlius ir užtikrinti žmonių saugumą, gretimos šalies institucijų yra panaudojamas susidoroti su žmogaus teisių aktyvistais“, – paaiškėjus garbės Lietuvai nedarantiems faktams rankomis skėsčiojo R.Šimašius. Nors ministrui teko atlaikyti didžiulę pasipiktinimo bangą, postą jis išsaugojo.

Apkaltintas mokesčių vengimu A.Beliackis buvo nuteistas ketverių su puse metų laisvės atėmimo bausme atliekant ją griežtojo režimo kolonijoje.  

Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min