TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Išsaugos motinystės ar tėvystės pašalpas dirbantiems?

Prostesto akcijos plakatai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Prostesto akcijos plakatai
Šaltinis: 15min
0
A A

Vyriausybei siūlant mažinti motinystės (tėvystės) išmokų vadinamąsias lubas, Liberalų sąjūdžio (LS) frakcija siūlo numatyti galimybę tėvams vienu metu gauti išmokas ir tuo pačiu dirbti. Tam pritaria ir už tėvelių teises kovojantis Aktyvių mamų sambūris.

LS frakcijos seniūnas Audrius Endzinas Seimui siūlo keisti Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą jame numatant, kad draudžiamųjų pajamų gavimas per vaikų priežiūros atostogas neturi įtakos motinystės (tėvystės) pašalpų mokėjimui.

„Konstitucijos 48 straipsnis numato, kad žmogus turi teisę į atitinkamas ir saugias darbo sąlygas, gauti teisingą atlygį už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju. <...> Mūsų įstatymo pataisa būtų, kad tos mamos, kurios yra atostogose, turėtų tomis pašalpomis naudotis, kaip tikėjosi išeidamos į tą labai atsakingą savo gyvenimo etapą“, – teigė A.Endzinas.

Jo teigimu, „Sodros“ biudžetui traukiantis maždaug 10 proc., motinystės (tėvystės) išmokos mažinamos 50 proc. „Kai žinome, kad mūsų pačių, Seimo narių, algos mažėja 30 proc., o mamų išmokos 50 proc., tai mes tikrai negalime to leisti, kad mūsų atlyginimas būtų palaikomas mamų sąskaita. Tai yra nonsensas ir to tikrai nebus“, – sakė Liberalų sąjūdžio atstovas.

Jis neslėpė, kad įtikinti koalicijos partnerius, kurie laikosi priešingos pozicijos, bus sunku. „Nebus lengvi pokalbiai. Bet aš manau, kad sulauksiu ir kolegų koalicijoje dėmesio šioms problemoms“, – sakė A.Endzinas.

Partijos bičiulis Petras Auštrevičius pridūrė, kad kalbama ne tik apie motinas, bet apie visą šeimą. „Pirma turime kalbėti apie tai, kam skiriami tie pinigai: ar motinai, ar vaikui? Mes sakome, kad vaikui“, – sakė P.Auštrevičius. Jis užsiminė, kad Lietuvai derėtų svarstyti galimybę skatinti verslininkus sudaryti galimybes tėveliams atsinešti vaikus į darbą.

Mamos siūlymui pritaria

Susitikime dalyvavusios Aktyvių mamų sambūrio atstovės teigė pritariančios tokiam valdančiosios partijos siūlymui. „Jei kalbama apie socialinių paramos išmokų mažinimą, tai tas skaičius turėtų liesti ne tik motinas ir tėvus kaip socialinę grupę, bet turėtų atsirasti bendras kontekstas, kurioje kaip viena iš dalių būtų svarstomas šių mažinimas. <...> Galima būtų svarstyti proporcijas, procentus, bet bendrame kontekste įvertinant, kiek mažėja visos kitos išlaidos iki išmokų, ir tik po to liečiant pačias išmokas“, – sakė Aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Paulavičienė.

Jos teigimu, vaiko gimimas svarbus ne tik mamai ar šeimai, bet ir visai valstybei, todėl šios išmokos turi kertinę reikšmę. „Labai apmaudu, kad įstatymas intensyviai forsuojamas, fiziškai nelieka laiko pateikti savo požiūrio, įsigilinti į galimas alternatyvas. <...> Tokius skausmingus įstatymus derėtų svarstyti ilgesnį laiką, išklausant ne tik socialinės apsaugos ministerijos, bet ir kitų pusių pasiūlymus, kaip spręsti šias problemas“, – sakė R.Paulavičienė.

Kita sambūrio atstovė Neringa Pieslikaitė pastebėjo, kad sunkmetis šeimas jau palietė. „Mažinamos 30 proc. algos viešajame sektoriuje, todėl ir pašalpos bus mažesnės – jau nuo dabar imamas vidurkis 12 mėnesių, kai mažėjo algos“, – pastebėjo N.Pieslikaitė.

Paklaustos, ar nesutiktų trumpinti motinystės atostogų, Aktyvių mamų sambūrio atstovės teigė, kad, kitaip nei kitose šalyse, Lietuvoje motinystės (tėvystės) išmokos yra vieninteliai pinigai šeimai, todėl reikėtų svarstyti ne išmokų trumpinimo, o vadinamojo šeimos krepšelio kūrimo klausimą.  

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min