Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 04 19, 21:00

Išteisinimai korupcijos byloje: svarbiausi faktai ir vertinimai

Vilniaus apygardos teismas antradienį išteisino kaltinamuosius „MG grupės“, anksčiau besivadinusios „MG Baltic“, politinės korupcijos byloje, paskelbė teisėjų kolegijos pranešėja Nijolė Žimkienė. Šis teismo sprendimas sukėlė didelį rezonansą bei daugybę kontroversiškų komentarų. 15min skaitytojams pristatome svarbiausius bylos faktus, teismo argumentus bei bylos dalyvių, advokatų, politologų bei politikų komentarus.
Eligijus Masiulis Tik prenumeratoriams
Eligijus Masiulis / Pauliaus Peleckio / 15min nuotr.

Kuo buvo kaltinami teisiamieji?

Kaltinimai dėl eilės papirkimų ir prekybos poveikiu, siekiant koncernui naudingų sprendimų priėmimo, buvo pareikšti buvusiam koncerno viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui.

Teisėsaugos duomenimis, R. Kurlianskis, 2015–2016 metais iš viso davė 27,1 tūkst. eurų vertės kyšius tuometiniam Seimo nariui Vytautui Gapšiui. Už palankius sprendimus buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas įtariamas davęs 106,2 tūkst. eurų kyšį.

Buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis buvo kaltinamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu bei neteisėtu praturtėjimu. Jis buvo kaltinamas paėmęs kyšį už įtaką parenkant vietą Jono Basanavičiaus paminklui Vilniuje, Seime svarstant Vartojimo kreditų įstatymo pataisas ir nutarimą dėl kelio Vilnius–Utena rekonstrukcijos.

Buvęs Liberalų sąjūdžio narys Šarūnas Gustainis buvo kaltinamas kyšininkavimu.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Šarūnas Gustainis
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Šarūnas Gustainis

Š.Gustainis įtariamas už „MG grupei“ naudingų sprendimų priėmimą Seime paėmęs beveik 9 tūkst. eurų kyšį, užmaskuotą kaip parama viešajai įstaigai Taikomosios politikos institutas.

Anot teisėsaugos, vykdydamas R.Kurlianskio prašymą Š.Gustainis Seime registravo Vartojimo kredito įstatymo pataisas ir balsavo už jų priėmimą.

Eksliberalas Gintaras Steponavičius buvo kaltinamas piktnaudžiavimu, nesant kyšininkavimo požymių. Jis įtariamas su R.Kurlianskiu taręsis dėl neteisėto Liberalų sąjūdžio finansavimo per savo vardo paramos fondą ir jo steigtą „Laisvės studijų centrą“.

Anot pareigūnų, susitaręs dėl paramos šioms organizacijoms G.Steponavičius Seime balsavo dėl koncernui naudingų teisės aktų priėmimo.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gintaras Steponavičius
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gintaras Steponavičius

Parlamentaras, Darbo frakcijos narys Vytautas Gapšys buvo kaltinamas kyšininkavimu ir prekyba poveikiu. V.Gapšys įtariamas galėjęs veikti koncerno naudai Seime svarstant Pelno mokesčio ir Vartojimų kredito įstatymų pataisas bei balsuojant dėl kelio Vilnius-Utena projekto.

Kaltinimai V.Gapšiui susiję ir su galimu poveikiu tuometinei žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei, kad ši priimtų ar duotų nurodymą priimti „MG grupei“ naudingus sprendimus tuometinėje Ūkio ministerijoje, Nacionalinėje žemės tarnyboje ir Nacionalinėje mokėjimo agentūroje. Abu politikai tuomet priklausė Darbo partijai.

Prokuratūra taip pat įtaria, jog siekta, kad V.Gapšys paveiktų ir tuometinę Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkę Dangutę Mikutienę, kad ši sutiktų su Žilvino Padaigos skyrimu į Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininko pareigas.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Vytautas Gapšys
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Vytautas Gapšys

Įtariama, kad V.Gapšys kyšius gavo kaip nuolaidą politinei reklamai „MG grupės“ valdomose televizijose ir per apsimestinį paramos sutartį tarp grupės valdomos bendrovės ir vienos viešosios įstaigos.

Teismas taip pat išteisino kaip juridinius asmenis kaltintus „MG grupę“, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją. „MG grupę“ siekta pripažinti kalta dėl papirkimų ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją – dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu.

Visi kaltinamieji išteisinti kaip nepadarę veiksmų, turinčių nusikalstamos veikos požymių.

R.Kurlianskiui, E.Masiuliui ir V.Gapšiui prokuroras siūlė skirti laisvės atėmimo bausmes, dešimttūkstantines baudas, suėmimą teismo salėje ir uždrausti jiems eiti įvairias pareigas.

Š.Gustainiui ir G.Steponavičiui siūlyta skirti baudas bei draudimą eiti įvairias pareigas.

„MG grupei“ buvo siūloma skirti daugiau nei pusantro milijonų eurų, Liberalų sąjūdžiui – beveik 565 tūkst., Darbo partijai – beveik 377 tūkst. eurų baudas.

Generalinės prokuratūros nuotr./Politinės korupcijos bylos schema
Generalinės prokuratūros nuotr./Politinės korupcijos bylos schema

Palaidotos politinės karjeros ir partijos galimybės

Prieš beveik šešerius metus pradėta byla palaidojo politikų karjeras ir Liberalų sąjūdžio galimybes 2016-aisiais iškovoti pergalę Seimo rinkimuose.

Tą pačią dieną, gegužės 12-ąją, kai teisėsauga pranešė apie byloje vykdomas kratas ir sulaikymus, E.Masiulis paskelbė atsistatydinantis iš partijos pirmininko pareigų ir Seimo.

Vėlesnėje ikiteisminio tyrimo stadijoje sulaukęs teisėsaugos įtarimų, apie pasitraukimą iš parlamento pranešė ir V.Gapšys. Dabar jis vėl yra Seimo narys.

Š.Gustainis iš partijos buvo pašalintas dar turėdamas specialiojo liudytojo statusą, jis pats pasitraukė iš Vilniaus miesto tarybos.

Tuo pačiu statusu apklaustas G.Steponavičius irgi sustabdė narystę partijoje, 2020 metais Seimo rinkimuose jis nedalyvavo.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Politinės korupcijos byla
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Politinės korupcijos byla

Kokie buvo teismo motyvai?

Teisėjai N.Žimkienei skaitant argumentus, kodėl priimtas išteisinamasis nuosprendis, ne kartą išsakyta kritika prokurorų surašytam kaltinamajam aktui.

Pavyzdžiui – prokurorai kaip kyšio dalyką buvo įvardiję ir E.Masiulio dalyvavimą koncerno kontroliuojamos LNK televizijos laidoje su žurnalistu Tomu Dapkumi.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min