TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Išvargino chaotiškas gyvenimas be adreso

Daugelyje pajūrio gyvenviečių įsikūrusių žmonių iki šiol gyvena negalėdami pasakyti tikslaus savo namų adreso.
Ginos Kubiliūtės/15min nuotr. / Daugelyje pajūrio gyvenviečių įsikūrusių žmonių iki šiol gyvena negalėdami pasakyti tikslaus savo namų adreso.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Klaipėdos rajono gyvenvietėse pastaruoju metu atsirado nemažai naujų gatvių, tačiau vietiniai gyventojai kartais jaučiasi it be vietos. Nemažai šiose gyvenvietėse įsikūrusių žmonių iki šiol negali pasakyti, koks yra jų namų adresas.

Gyventojai skundėsi jau seniai laukiantys, kol kas nors jiems pasakys tikslius namų adresus, nes nuolat tenka susidurti su nepatogumais. Anot Klaipėdos rajono Girininkų kaimo gyventojos Jadvygos Lukauskienės, turėti savo namų adresą - būtinybė. „Į kaimus vežami ir dujų balionai, ir šiukšlės išgabenamos. Kai namas turi aiškų adresą patogiau paštininkams, pagaliau, kai jo nėra, svetimam žmogui sudėtinga rasti, kur įsikūręs ieškomas gyventojas“, – sakė moteris. Šiuo metu Girininkų kaimo gatvės jau turi pavadinimus, tačiau namai dar nėra paženklinti numeriais.

Nors gyventojai džiaugiasi, kad ilgainiui jų namai turės adresus, jiems įtiko ne visi gatvių pavadinimai. Pavyzdžiui, J.Lukauskienės namas dabar stovi Paversmių gatvėje. „Mes labai prieštaravome tokiam gatvės pavadinimui. Jis gana sudėtingas, žmonės nežino, kaip tinkamai šį žodį kirčiuoti. Kreipėmės į Klaipėdos rajono savivaldybę, kad gatvę pavadintų Aukštąja, nes ji yra aukščiausioje kaimo vietoje. Tačiau su mumis nesutiko, mat renkant gatvių pavadinimus specialistai labiau remiasi istorine medžiaga“, – apgailestavo pašnekovė.

Pasak Girininkų kaimo gyventojos J.Lukauskienės, kai kuriuos gyventojų pasiūlytus gatvių pavadinimus komisija patvirtino – pavyzdžiui, Tvenkinio, Mokyklos ir kelias kitas. Anot kaimo gyventojos, labiausiai stebina ilgas adresų tvarkymo procesas, kuris jų kaime tęsiasi daugiau nei pusmetį. Problemų dar gali kelti ir tai, kad numerių lenteles reikia nusipirkti patiems gyventojams.

„Dabar siūloma rinkti pinigus iš gyventojų, o pačius numerius nupirks seniūnija. Tačiau vienas numeris kainuoja apie 25 Lt, tad ne visi žmonės išgali juos nusipirkti“, - teigė J.Lukauskienė.

Nenorėjo 13 numerio

Seniūnijų atstovai teigė, kad jie gali nupirkti tik gatvių pavadinimų lenteles, o namų numeriams pinigų nėra skiriama. „Seniūnijos surenka pinigus iš gyventojų ir nuperka vienodas numerių lenteles, taip kaimas atrodo estetiškiau. Jei žmonės pirktų kiekvienas atskirai, lentelės gali būti skirtingos“, – sakė Vėžaičių seniūno padėjėja Janina Žalgirienė. Jos duomenimis, šiuo metu pigiausios numerių lentelės kainuoja apie 25 Lt.

Kartais Klaipėdos gyventojai kreipiasi, prašydami pakeisti gatvių pavadinimus, tačiau tai reikalauja daug lėšų.

Klaipėdos rajono savivaldybės adresų registrą tvarkanti administracijos Turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Onutė Nekrevičienė tvirtino, jog tai, kad gyventojai nesurenka pinigų numeriams pirkti, ištempia visą adresų kūrimo procesą.

Valdininkė šyptelėjo, prisiminusi, kad vienas gyventojas labai nenorėjo, kad jo namas turėtų 1-a numerį. „Juk Anglijoje nėra namų, pažymėtų 13 numeriu. Tačiau Lietuvoje kitokios taisyklės. Šiaip ne taip pavyko su gyventoju susitarti, kad privalome laikytis numeracijos“, - prisiminė O.Nekrevičienė.

Adresai tik keliuose kaimuose

Pasak Klaipėdos rajono Turto valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės O.Nekrevičienės, pastaruoju metu kaimuose prasidėjo pats adresų kūrimo karštymetis. Klaipėdos rajone yra apie 300 gyvenviečių, tačiau tik apie 10 kaimų kol kas turi suženklintas gatves. Jos teigimu, gatvių pavadinimus renka komisija, tačiau taip pat gali siūlyti ir gyventojai. „Tiesa, reikia pastebėti, kad specialistai dažnai nesutinka su gyventojų siūlomais variantais. Pastarieji nori įprastų variantų – tokių gatvių pavadinimų, kaip Pušų, Gėlių ir panašiai. O komisija labiau remiasi istorine medžiaga, apibūdinančia vietovę. Nors kartais specialistus pavyksta įtikinti – pavyzdžiui, vienas kaimas norėjo Draugystės gatvės, nes tos gatvės gyventojai esą labai draugiški. Iš pradžių komisija prieštaravo, bet vėliau sutiko“, – juokėsi O.Nekrevičienė.

Pavadinimų rinkimo būdų – ne vienas

Tuo tarpu pačiame Klaipėdos mieste naujų gatvių steigimas yra prislopęs. Anot Klaipėdos savivaldybės Socialinio departamento direktorės Nijolės Laužikienės, tam įtakos turėjo sunkmetis. Pastaruoju metu sustojo naujų kvartalų statybos. Tuo tarpu anksčiau komisija burdavosi 2-5 kartus per metus ir rinkdavo naujų gatvių pavadinimus. Šią komisiją sudaro žmonės, išmanantys istoriją, geografiją.

„Rinkdami pavadinimus atsižvelgiame, ar toje vietoje nebuvo panaikintas koks nors vietovardis, dingęs kaimas, o gal upelis koks buvo ar tebeteka. Jei to nėra, žiūrime kokie gatvių pavadinimai yra kaimynystėje. Jei, pavyzdžiui, greta yra kvartalas, kur gatvės turi medžių pavadinimus, ir naujai gatvei parenkamas kokio medžio vardas. Trečias variantas: kai nėra jokių vietovardžių, atsižvelgiame į vietos geografijos ypatumus. Ir ketvirtas variantas: pavadinimą siūlo patys gyventojai. Tačiau jų siūlymai turi atitikti visas lietuvių kalbos taisykles“, – aiškino N.Laužikienė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Namas

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min