Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Įtarimų sukėlusį konkursą laimėjęs Erikas Bėrontas paskirtas milijardus dalijančios NMA vadovu

Erikas Bėrontas
Valstybės kontrolės nuotr. / Erikas Bėrontas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nauji metai – naujas postas. Tokią žinią žemės ūkio ministras „darbietis“ Vigilijus Jukna pasiuntė dar nuo pernai rugsėjo su naujomis pareigomis sveikintam Erikui Bėrontui. Iki šiol Vilniaus savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus vedėju dirbęs E.Bėrontas nuo antradienio sės į milijardinę ES paramą skirstančios Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovo krėslą.

Tiesa, paskutinėmis dienomis ministras dar buvo suabejojęs, ar E.Bėrontas tikrai tinkamas eiti šias pareigas, tačiau galiausiai visos abejonės nustumtos šalin, o antradienį V.Jukna pasiryžęs naują vadovą pristatyti NMA darbuotojams.

„Ministro įsakymas yra. Viskas gerai. Pažymos atitinkamos gautos. Nuo antradienio pradeda dirbti. Žinau, kad antradienį jį pristato ministras kolektyvui“, – pirmadienį 15min.lt sakė žemės ūkio viceministras Rytis Šatkauskas.

Daugiau pažymų norėjęs ministras apsigalvojo

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ministrui informaciją apie E.Bėrontą buvo pateikusi dar praėjusią savaitę, tačiau tuomet ministerijos atstovė spaudai Ramunė Visockytė aiškino, kad vien šios pažymos ministrui nepakanka. Esą reikia surinkti informaciją apie E.Bėrontą ir iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, ir iš Valstybės saugumo departamento.

„Reikalinga ne tik STT, bet ir kitų tarnybų pažyma, nes tai yra kaip ir strateginis objektas. Tokių pažymų pateikimas gali užtrukti iki pusės metų, nors tikimės, kad bus greičiau“, – praėjusios savaitės ketvirtadienį sakė ji.

Šią savaitę apie jokias papildomas pažymas ministerija jau nekalba. E.Bėrontas nuo antradienio pradeda dirbti NMA.

Buvęs žemės ūkio ministras konservatorius Kazys Starkevičius tikina, kad jokios kitos, išskyrus STT, pažymos kandidato patikimumui įvertinti V.Juknai tikrai nebuvo reikalingos. Jis svarsto, kad galbūt STT apie kandidatą pateikė ką nors tokio, ko ministras nenorėjo matyti.

STT tik nurodo, kad ten gali būti tam tikrų problemų, bet jokiu būdu nenurodo skirti žmogų ar ne. Tik pats ministras sprendžia. Jis prisiima atsakomybę, – sako K.Starkevičius.

Kartu K.Starkevičius pažymi, kad tai, jog E.Bėrontas tapo NMA vadovu, nereiškia, kad STT informacija apie jį buvo tik teigiama.

„STT tik nurodo, kad ten gali būti tam tikrų problemų, bet jokiu būdu nenurodo skirti žmogų ar ne. Tik pats ministras sprendžia. Jis prisiima atsakomybę“, – teigė K.Starkevičius.

Konkursas vyko neskaidriai?

Jis pažymi, kad šis konkursas nuo pat pradžių vyko neskaidriai: jo sąlygos buvo suformuluotos per siaurai, jos tiksliai atitiko dviejų kandidatų patirtį, politikai nuo pat konkurso pradžios žinojo, kas konkursą laimės. K.Starkevičius tikino, kad paskirtą dieną konkursą teko atšaukti dėl vieno kandidatų ligos, o jam galiausiai įvykus kitas pretendentas jau nesugebėjo atsakyti į pačius elementariausius klausimus.

„Išeitis būtų labai paprasta. Turėtų būti operatyviai skelbiamas  naujas konkursas, nes šiam naujam vadovui vis tiek bus labai sunku dirbti, kai dar nepradėjus eiti pareigų, jau susikaupę tiek blogų debesų“, – mano K.Starkevičius.

Jis tikino, kad net ir paskyrus naują NMA vadovą politikai neturėtų nuleisti rankų ir pamiršti konkurso eigos.

„Aš asmeniškai kreipsiuos į ministrą ir prašysiu paaiškinti situaciją. Yra daug klausimų“, – teigė K.Starkevičius.

Su pačiu nauju NMA vadovu E.Bėrontu pirmadienį 15min.lt susisiekti nepavyko.

Abiems kandidatams – po specialią sąlygą

Apie tai, kad būtent iki tol mažai kam girdėtas Vilniaus savivaldybės teisininkas bus paskelbtas NMA konkurso nugalėtoju, politikai sakė dar rugsėjį.

Be to, 15min.lt jau rašė, kad „darbiečio“ Vigilijaus Juknos vadovaujamai ministerijai pavaldžios agentūros vadovo konkurse varžosi tik du kandidatai, o konkurso sąlygose abiem jiems buvo numatyta po idealiai tinkančią sąlygą.
 
Jose buvo nurodyta, kad kandidatai privalo turėti aukštąjį universitetinį socialinių arba biomedicinos mokslų studijų srities (bakalauro ir magistro kvalifikacinius laipsnius) arba jam prilygintą išsilavinimą bei 5 metų vadovaujamojo darbo patirtį, iš jų ne mažiau kaip 3 metus paramos lėšų administravimo arba teisės ir viešųjų pirkimų srityse.

Nuotr. iš manoukis.lt/Jurgita Stakėnienė
Nuotr. iš manoukis.lt/Jurgita Stakėnienė

NMA vadovo konkursą laimėjęs Vilniaus savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Erikas Bėrontas atitinka sąlygą dėl 3 metų patirties viešųjų pirkimų srityje.

Tuo tarpu jam pralaimėjusi Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento direktorė Jurgita Stakėnienė 2003 m. apsigynė biomedicinos mokslų daktaro disertaciją tema „Mikromicetai ant augalinės kilmės maisto produktų ir jų toksiškumo įvertinimas“.

Iš pradžių dokumentus dalyvauti konkurse buvo pateikę penki kandidatai, tačiau vėliau trys iš konkurso buvo pašalinti arba dokumentus atsiėmė patys.

Per NMA Europos Sąjungos (ES) paramos gavėjams Lietuvoje kasmet yra paskirstomos milžiniškos sumos. 2014–2020 m. per šią agentūrą Lietuvoje turėtų būti išdalinta apie 16 mlrd. litų ES paramos.

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT
Parašykite atsiliepimą apie 15min