Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 25d. 18:14

Izoliacija pakaunėje: klaipėdietė sąlygas įvardijo „kaip namuose“, vilnietė vylėsi „praslysianti šią mėsmalę“

Kauno rajone karantinuotų lietuvių užfiksuotos akimirkos
Ievos nuotr. / Kauno rajone karantinuotų lietuvių užfiksuotos akimirkos

Po trejų metų, praleistų Anglijoje, klaipėdietė Ieva į Lietuvą planavo grįžti balandį, tačiau koronavirusas pakoregavo planus ir Kauno oro uoste ji atsidūrė kovo 24 d. Kitaip nei daugelis pakliuvusių į priverstinę izoliaciją, Ieva liko patenkinta Kauno rajone suteikta nakvyne. O štai Anglijoje studijuojanti vilnietė Olga (vardas pakeistas), atsidūrusi tose pačiose sąlygose, priverstinę izoliaciją pavadino nesąmone.

Kovo 24 dieną Kauno oro uoste nusileido lėktuvai iš Edinburgo ir Londono, o jais į gimtinę sugrįžo apie 180 tautiečių. Tačiau nė vienas jų į namus nekeliavo – buvo priversti izoliuotis Kauno rajono savivaldybės suteiktose patalpose.

Tarp parskridusiųjų – ir klaipėdietė Ieva su savo širdies draugu. Po trejų Jungtinėje Karalystėje praleistų metų, moteris į Lietuvą „su visu“ planavo grįžti balandžio 5 dieną, turėjo įsigijusi ir lėktuvo bilietus, tačiau atšaukus skrydį, kelionę namo į Klaipėdą teko paankstinti.

Pašnekovė prisipažino, kad visus užgyventus daiktus iš Anglijos į Lietuvą ji pasiuntė jau anksčiau: dalis siuntinių strigo kelyje ir neaišku, kada bus pristatyti.

„Lutono oro uoste Londone visos parduotuvės buvo uždarytos. Veikė tik viena vieta, kur sumuštinį ir vandens galėjome nusipirkti. Niekas mūsų sveikatos netikrino, nieko. Kai nusileidome Kauno oro uoste, valandą pralaikė lėktuve. Žmonės niršo, kad su jais kaip su gyvuliais elgiamasi. Vyko patikros palapinėje, į kurią keleiviai ėjo grupelėmis po 20. Viena moteris Londono oro uoste, kai stovėjome eilėje, kosėjo, bet ji buvo su kauke. Daugiau akivaizdžiai negaluojančių nepastebėjome“, – pasakojimą pradėjo Ieva.

Paklausta, ar suprato, į kokią situaciją grįžta, moteris patikino, kad taip, nes informacijos netrūko. Tačiau ne visiems bendrakeleiviams priverstinė izoliacija buvo aiški: žmonės tikėjosi, kad pasiims juos šeimos nariai, tikino, jog nusispjauti jiems į tą izoliaciją savivaldybės patalpose.

Žadėjo grįžti su „CityBee“

Ieva iš pradžių taip pat buvo susikūrusi planą, kaip grįš į Klaipėdą ir kur izoliuosis: važiuos išsinuomotu „CityBee“ transportu ir izoliuosis draugo mamos bute. Taip pora būtų išvengusi bet kokių kontaktų su kitais asmenimis, tačiau naktį iš pirmadienio į antradienį Vyriausybė priėmė sprendimą dėl priverstinės grįžtančiųjų izoliacijos savivaldybės patalpose.

„Buvo žmonių, kurie nenorėjo pasirašyti po pateikiamais dokumentais dėl gresiančios baudžiamosios atsakomybės, jei jie pažeis saviizoliacijos taisykles. Kaip aš vertinu priverstinę izoliaciją? Aš suprantu, kad tai visiškai normalu. Bent iki šiol mūsų apgyvendinimo sąlygos buvo geros, maitinimas – geras. Esu patenkinta viskuo, ką gavau. Jaučiuosi lyg namuose“, – teigė Ieva.

Skaitytojo nuotr./Ievos komentaras feisbuke
Skaitytojo nuotr./Ievos komentaras feisbuke

Pokalbio trečiadienio popietę metu ji laukė iš Vilniaus atvykstant autobuso, kuris turėjo pristatyti į priverstinės izoliacijos vietą Klaipėdoje. Taigi Vilniuje izoliuoti klaipėdiečiai į uostamiestį bus vežami kartu su Kauno rajone izoliuotaisiais.

„Antradienio vakarą, tiesa, mums niekas nesuteikė informacijos, kas kada veš į Klaipėdą. Trečiadienio rytą viešbučio registratūroje suteikė numerį, kuris buvo netinkamas. Gavome kitą. Paaiškėjo, kad turime registruotis. Stresinė tokia situacija. Bet nieko, išsisprendė, paaiškėjo, kad atvažiuos paimti autobusas. Tik nežinome, kur patalpins Klaipėdoje“, – pasakojimą tęsė Ieva.

Būta ir nesigaudančių aplinkoje

Ji su draugu buvo apgyvendinta šalia oro uosto veikiančiame viešbutyje „Air Hotel“. Moteris įsitikinusi, kad jiems pasisekė, nes pirma buvo kviečiami apgyvendinimui tie, kurie kambariuose gali gyventi po 2 ar 3.

„Žinau, kad į tą patį viešbutį pakliuvo ir besilaukianti mergina su vaiku, ir du vaikinukai. Daug čia mūsų. Viešbučio personalas iš pradžių kalbėjo piktai, antrą kartą susitikus – jau gražiau. Suprantama, stresas, matyt, nes daugelis grįžusiųjų bendravo nepagarbiai, buvo nepatenkinti, tad galbūt dėl to. Viena moteris iš mūsų skrydžio buvo visiškai girta. Ji nenorėjo eiti nei į tą palapinę, nei pildyti dokumentų. Nesuprato, kas vyksta. Mačiau, kad policija buvo priėjusi prie jos“, – teigė Ieva.

Nuo nusileidimo oro uoste iki apsigyvenimo viešbučio kambaryje praėjo, anot pašnekovės, 2 valandos. Apie 22.30 val. jie sulaukė maisto davinio: šildomų sumuštinių, vandens ir obuolių.

Kitą dieną, apie 15 valandą, jie sulaukė daugiau vandens ir karšto maisto: sriubos bei mėsos patiekalo.

Ievos nuotr./Kauno rajone karantinuotų lietuvių užfiksuotos akimirkos
Ievos nuotr./Kauno rajone karantinuotų lietuvių užfiksuotos akimirkos

„Oro uoste davė po vieną vienkartinę kaukę. Šiaip Kauno rajone jaučiamės saugiai, o kas bus Klaipėdoje... Neramina tai, kad į uostamiestį teks vykti tarp žmonių autobuse. Nors sakė, kad autobusas gal 55 vietų, o talpins tik 27 žmones, tad bus išlaikyti atstumai. Jausčiausi saugiau, jei galėčiau į viešbutį grįžti su mašina“, – tikino Ieva.

Ačiū Dievui, kad aš nenusileidau Vilniuje, nes Kauno rajone, jei rimtai, neturiu jokių problemų.

Paklausta, ar kas nors budi prie viešbučio durų, ji atsakė mačiusi „asmenį iš kariuomenės“. Dažnai atvažiuoja ir policija.

„Sutikau moterį, kurią turi pervežti į Vilnių. Ji labai nepatenkinta buvo, nes niekas neatsiliepė telefonu, linija visuomet užimta. Ta moteris teigė bijanti pervežimo į Vilnių – nenori miegoti „Siemens“ arenoje ant čiužinio.

Vilniuje, kai paskaitai, kas vyksta, tai gryna tragedija. Ačiū Dievui, kad aš nenusileidau Vilniuje, nes Kauno rajone, jei rimtai, neturiu jokių problemų. Esame su draugu abu patenkinti tuo, kaip susitvarkė Kaunas. Nežinau, kur kitus žmones apgyvendino, gal mums tiesiog pasisekė. Viskas yra labai, labai gerai. O šiaip bendras jausmas, tai kaip sugrįžus į Lietuvą karo metu. Nejauku“, – bendrakeleivių nuogąstavimus perteikė moteris.

Pabijojo skristi iš Londono

Savo potyrius iš priverstinės izoliacijos Kauno rajone, tame pačiame „Air Hotel“ viešbutyje, 15min papasakoti ir vilnietė Olga, iki šiol studijavusi Anglijos universitete. Mokslai užsienyje diplomu turėjo pasibaigti šią vasarą, tačiau dėl sustabdytų studijų viskas paskendo nežinioje. Lietuvoje, į kurią ir taip planavo grįžti vasarą, mergina mokymąsi tęs nuotoliniu būdu, liko išsilaikyti vieną egzaminą.

Į Lietuvą Olga nusprendė skristi ne iš Londono, o Edinburgo Škotijoje – mano, kad Anglijos sostinės oro uoste tikimybė užsikrėsti virusu yra kur kas didesnė. Šiaip, anot jos, Anglijos miesto, kuriame gyveno, gatvėse (vaikščiojo daug žmonių, nuotaikos buvo linksmos) nesijautė jokios pandemijos sukeltos panikos, šluote šluoja vietiniai tik parduotuvių lentynas.

„Gatvėse su kaukėmis vaikščiojo tik azijiečiai, niekas nesilaikė 2 metrų atstumo. Anglija labai lėtai reagavo į koronavirusą.

Visi sako, ei, kodėl jūs grįžtate tik dabar, ne anksčiau. Aš turėjau bilietą 28-tai dienai, pirkau jį prieš keletą savaičių, kai nemanėme, kad viskas taip įsivažiuos, bet skrydį atšaukė. Tai buvo paskutinė galimybė grįžti. Šiuo metu laukiame autobuso į Vilnių, žadėjo išvežti iš Kauno rajono iki 19 valandos. Klausėme, kur mus Vilniuje patalpins, ar patalpins po vieną, du ar penkis, atsakymų negavome. Jei norėtume likti „Air Hotel“, turėtume mokėti patys už nakvynę ir maistą“, – teigė Olga.

Pasisekė, nes sutiko pažįstamą

Merginai pasisekė, nes viešbučio kambaryje ji atsidūrė kartu su pažįstama – oro uoste pastebėta buvusia klasės drauge, kuri taip pat grįžo tuo pačiu reisu. Tai Olga pavadino magišku atsitiktinumu.

„Į viską reaguočiau, manau, daug sudėtingiau, labiau priešinčiausi, jei ne pažįstama. Nes skirstė ir guldė su bet kuo į vieną kambarį. Jėgos bent jau neteko panaudoti, kaip Vilniuje“, – prisipažino mergina.

Paklausta, koks buvo pirminis saviizoliacijos Vilniuje planas, Olga patikino, kad oro uoste ją turėję pasiimti tėvai. Karantinuotis ji žadėjo gimdytojų name, antrame aukšte. Jei to nebūtų jai leidę, šeima būtų išvežusi savo dukrą į sodybą užmiestyje.

„Prieš prasidedant mano kelionei į namus su mama kalbėjome apie tai, kad žada priimti sprendimą dėl priverstinės grįžtančiųjų izoliacijos. Svarstėme, kad per vieną dieną įgyvendinimo nesiims, praeis gal keletas dienų. Galvojau, praslysiu visą šitą mėsmalę. Maniau, gal nespės susiorganizuoti, nevyks pirmą dieną po sprendimo priėmimo. Ir realiai nevyko, nes Klaipėdoje praleido visą keltą grįžusiųjų – gal 800 žmonių. Niekas jų neizoliavo“, – nuotaikomis pasidalijo Olga.

Mergina tikina, kad jai iš dalies pasisekė, nes susitiko buvusią klasiokę, o ir karantinuota buvo viešbutyje šalia oro uosto.

„Palyginus su Vilniumi, situacija tikrai nėra bloga. Tačiau mums buvo pažadėta, kad karantinuos po vieną. Nesuprantu, kodėl karantinuoja po du. Realiai niekas nieko neprižiūri. Gal dešimt žmonių stovi lauke, vaikšto po koridorius, nors realiai negali išeiti iš kambario. Niekas nesilaiko taisyklių“, – stebėjosi vilnietė.

Paklausta, kaip ji vertina Vyriausybės priimtą sprendimą dėl priverstinės grįžtančiųjų į Lietuvą izoliacijos, mergina prisipažino to visiškai nesuprantanti.

„Virusas vis tiek plinta, mirtys tęsiasi. Žmonės užsikrečia. Viską galima iškreipti. Sako, kad daugiausiai viruso situacijų – įvežtinių, bet aš nelabai tuo tikiu. Reikia žmones tiesiog ištirti ir jie gali karantinuotis namuose. Lenkai turi susikūrę aplikaciją, kurios pagalba sekamas karantinuojamas žmogus. Galima ir Lietuvoje tą pritaikyti. Dabar mus baudžia, kad keli žmonės grįžo iš užsienio ir nesilaikė karantino įstatymo.

„Air Hotel“ štai apgyvendinta daug grįžusių studentų, kurie tikrai neketino priešintis priimtiems įsakymams. Grįžom čia, nes norėjome jaustis saugiai pas tėvus, troškome ramiai pabaigti savo mokslus nuotoliniu būdu. 14 dienų – ilgas laikotarpis būti nežinomybėje. Tai absoliuti nesąmonė. Buvo galima geriau išspręsti tą reikalą“, – nuomonę išsakė pašnekovė.

Mergina išgyvena, kad galėjo jau būti karantinuota su žmonėmis, kurie serga, tad bet kas nuo bet ko jau galėjo užsikrėsti.

Olgos nuotr./Kauno rajone karantinuotų lietuvių užfiksuotos akimirkos
Olgos nuotr./Kauno rajone karantinuotų lietuvių užfiksuotos akimirkos

Įstatymo atšaukti neketina

Antradienį įsigaliojo reikalavimas priverstinai izoliuoti iš užsienio parvykusius asmenis. Tuo metu žiniasklaidoje pasirodė pranešimai apie prastas sąlygas viešbučiuose, nerimaujant, kad ilgai bendrose patalpose turintys praleisti atvykėliai gali vienas nuo kito užsikrėsti.

Trečiadienio naktį viename Vilniaus viešbutyje kilo muštynės, vienas žmogus sužalotas peiliu.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį pranešė neketinantis savo įsakymo, pagal kurį visiems, grįžusiems iš užsienio, privaloma keturiolika dienų gyventi priverstiniame karantine, atšaukti.

Jis pripažįsta, kad klaidų gal ir padaryta, bet dabar esą laikas susitelkti, nes kitaip situacija bus nevaldoma.

Visuomenės informavimo grupės vadovas, premjero patarėjas Giedrius Surplys trečiadienį nurodė, kad įsakymas gali būti keičiamas tik taip, kad žmonės be šeimų būtų apgyvendinami po vieną, kad jiems būtų teikiama pakankamai maisto ir užtikrinta apsauga.

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu
15min tema

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min