TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Izraelio prezidentas Shimonas Peresas: Lietuva labai artima mūsų širdžiai

Shimonas Peresas, Izraelio prezidentas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Shimonas Peresas, Izraelio prezidentas
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienio rytą Izraelio prezidentas Shimonas Peresas Jeruzalėje susitiko su Lietuvos ministru pirmininku Andriumi Kubiliumi. Premjero delegacijoje dalyvavo ir Lietuvos ūkio ministras Dainius Kreivys.

Kaip teigiama Vyriausybės pranešime, abiejų šalių lyderiai aptarė Izraelio ir Lietuvos bendradarbiavimą mokslo ir technologijos srityse. A.Kubilius, pats būdamas mokslininku, išreiškė didelį savo susižavėjimą Izraelio pasiekimais technologijų srityje bei viltį sustiprinti abiejų šalių strateginį bendrarbiavimą.

Jis papasakojo prezidentui Sh.Peresui apie savo įspūdžius apsilankius „Better Place“ kompanijoje, kur A.Kubilius turėjo galimybę išbandyti vieną iš bendrovėje sukurtų elektromobilių.

A.Kubilius taip pat paminėjo, kad viena perkamiausių knygų Lietuvoje yra „Start–Up Nation“, kurią žmonės skaito norėdami suprasti Izraelio ekonominės ir technologinės sėkmės paslaptį.

Prezidentas Sh.Peresas taip pakomentavo šią A.Kubiliaus pastabą: „Jau greitai mes spręsime apie šalies sėkmę, skaičiuodami, kiek mokslininkų tenka vienam kvadratiniam kilometrui, o ne pagal pačių kvadratinių kilometrų kiekį.“

Šalių lyderiai taip pat aptarė Izraelio ir Lietuvos ryšį, ir patį faktą, jog daugelis geriausių Izraelio mokytojų ir poetų yra kilę iš Lietuvos, įskaitant ir Nataną Altermaną.

„Jūsų šalis yra labai arti mūsų širdies. Mums Vilnius nėra tik vieta žemėlapyje, tai neatskiriama mūsų istorijos dalis“, – sakė Sh.Peresas.

A.Kubilius priminė Sh.Peresui, jog Lietuva paskelbė 2011 metus „Holokausto aukų Lietuvoje atminimo metais“, kurių metu taip pat bus vykdomos programos kovoti su rasizmu ir antisemitizmu.

A.Kubilius pakvietė Sh.Peresą apsilankyti Lietuvoje. Prezidentas paprašė savo darbuotojų patikslinti galimo vizito datas. Sh.Peresas, savo ruožtu, pakvietė A.Kubilių vėl atvykti į Izraelį, į 2011 metais rengiamą konferenciją „Žvelgiant į ateitį“.

Buvo apdovanoti žydai

Antradienį vakare viešbutyje „Dan Tel Aviv“ surengta iškilminga vakarienė, skirta Lietuvos Nepriklausomybės 20–mečiui pažymėti. Joje dalyvavo ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus vadovaujama delegacija, žymūs kviestiniai svečiai: Lietuvos ir Izraelio politikai, diplomatai, mokslininkai, menininkai, verslininkai.

Per vakarienę premjeras A.Kubilius rašytojui Icchokui Merui įteikė šių metų nacionalinę kultūros ir meno premiją. Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklas „Lietuvos diplomatijos žvaigždė“ buvo įteiktas buvusiam Izraelio ambasadoriui Lietuvoje Chenui Ivri Apteriui, Lietuvos Nepriklausomybės 20–mečio atminimo medaliai įteikti 12–kai pasižymėjusių asmenų, kurie atsikuriančios nepriklausomos Lietuvos kelyje nuosekliai plėtojo Lietuvos ir Izraelio tautų partnerystę.

Per vakarienę Izraelio pramonės, prekybos ir darbo ministras B.Ben Eliezeras dar kartą pasidžiaugė kokybiškai naujų dvišalių santykių eiga ir išreiškė viltį, kad žmonės ir tautos, kurios sugeba atvirai kalbėtis net apie labai sudėtingus ir skaudžius dalykus, neabejotinai turi puikių geros partnerystės ateities perspektyvų.

Vakaro šeimininkas, Lietuvos Vyriausybės vadovas A.Kubilius, savo kalboje pažymėjo abi tautas siejantį didžiulio bendro kultūrinio ir dvasinio paveldo svarbą. „Mes vis su didesne nuostaba atrandame, kokia turtinga buvo litvakų kultūrinė tradicija. Tai didžiulis mūsų bendro Lietuvos kultūrinio paveldo turtas, kurį mes tik dabar atrandame, kurio pažinimo mums trūksta ir kuriuo mes Lietuvoje norėtume nuoširdžiai didžiuotis“, – sakė A.Kubilius. Premjeras garbiems svečiams priminė pernai vienam Lietuvos dienraščiui pasakytus Izraelio prezidento Shimono Pereso žodžius: „Izraelyje beveik kiekvienas žydas – arba litvakas, arba polakas.“

Ministras pirmininkas taip pat pažymėjo, kad jam labai malonu pasveikinti čia senus savo šviesios atminties tėvo literatūrologo V.Kubiliaus gerus bičiulius, rašytoją I.Merą ir Grigorijų Kanovičių. Beje, pastarąjį A.Kubilius šiltai pavadino „savo aukle“. Įvardijo ir savo žmonos šeimos ryšius su žydų tauta. „Čia salėje yra ir mano žmona Rasa, kurios seneliai karo metais Kaune pusantrų metų slėpė žydų mergaitę Olgą Gunič, ir 2003 m., jau po mirties, buvo apdovanoti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Vėliau senelis daktaras Antanas Starkus 1943–1949 m. praleido Štuthofo koncentracijos lageryje“, – daugeliui Lietuvos šeimų būdingą liūdną istoriją papasakojo premjeras.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min