TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Izraelio valstybės ambasada apdovanojo Pasaulio Tautų Teisuolius

Dovydo žvaigždė ant paminklo
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Dovydo žvaigždė ant paminklo
Šaltinis: 15min
0
A A

Izraelio valstybės ambasada kartu su Lietuvos žydų bendruomene bei Valstybiniu Vilniaus Gaono žydų muziejumi Holokausto aukų atminimo diena, šiemet minimą balandžio 16-tą, apdovanojo Pasaulio Tautų Teisuolius. Šiemet šį Izraelio valstybės apdovanojimą gavo šešios Lietuvoje gyvenančios šeimos, kurios nepaisydamos Antrojo pasaulinio karo metais gresiančio pavojaus ištiesė pagalbos ranką persekiojamiems Lietuvos žydams. Teisuolių pagerbimo bei apdovanojimo ceremonija vyko Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijoje.

Sveikindamas į ceremoniją susirinkusius svečius Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius sakė: „Šiandien pagerbiame žmones, kurie įvykdė neprilygstamą  žygdarbį – Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydus nuo nacių genocido. Pasaulio Tautų Teisuoliai pasmerktiesiems grąžino viltį ir esminę žmogaus teisę – teisę gyventi, džiaugtis, mylėti“.

VIDEO: Pasaulio Tautų Teisuoliai: J. Balutis, A. Baliutis, O. Baliutienė

Izraelio valstybės ambasadorius Amiras Maimonas pabrėžė Teisuolių didvyriškumą bei pasišventimą neišduoti savo moralinių vertybių. Kreipdamasis į teisuolių artimuosius jis teigė: „Tomis tamsiomis dienomis buvote saulės spindulys. Žmoniškumo blyksnis. Tose vietose, kur buvo uždaromos širdys, Jūs atidarydavote langus. Laikotarpiu, kuriame dominavo diktatoriškas žiaurumas bei visuomenės bejėgiškumas, Jūs  ištiesdavote ranką praradusiems viltį. Savo sprendimais ir veiksmais. Jūs saugojote žydų gyvybes tuo laiku ir toje vietoje, kur žydo gyvybė neturėjo jokios vertės“.

VIDEO: Pasaulio Tautų Teisuoliai: Jonas ir Marijona Greičiai

Pasaulio Tautų Teisuoliai - žmonės, kurie per antrąjį pasaulinį karą labai rizikingomis aplinkybėmis gelbėjo persekiojamus žydų tautybės asmenis, kuomet už tokią pagalbą mirtis grėsė ne tik gelbėtojui, bet ir visai jo šeimai, ceremonijoje pagerbti įteikiant jiems specialius diplomus bei medalius. Šiemet Izraelio valstybė apdovanojo šešias gelbėtojų šeimas.

VIDEO: Pasaulio Tautų Teisuoliai: Juzefa Petrauskienė ir Stasė Jagutienė

Apdovanojimai įteikti Juozui Baliučiui, Adolfui bei Onai Baliutienei, Jonai ir marijonai Greičiams, Stasei Jagutienei ir jos motinai Juzefai Petrauskienei, Anastazijai Vasiliauskienei, Matildai ir Antanui Zubriams. Deja, nei vienas iš Teisuolių nesulaukė šios dienos. Apdovanojimus atsiėmė jų vaikai bei anūkai. Nepaisant to, šių šviesių žmonių atminimas ilgai išliks jų artimųjų atmintyje, o didvyriškos istorijos, bus perduodamos iš kartos į kartą.

VIDEO: Pasaulio Tautų Teisuolė: Anastazija Vasiliauskienė

„Šie orūs žmonės nusipelnė atminimo, o Lietuvos visuomenė, ypač jaunimas, mokiniai, studentai turi žinoti, kad Lietuva turi, ką prisiminti. Nors Holokausto atmintis atveria neginčijamus istorinius randus, atskleidžia milžinišką griaunamąją neapykantos jėgą, tačiau Teisuolių atminimas lieka mums tobulu žmogiškumo etalonu. Jis primena žydišką Tikkun Olam koncepciją, kuri teigia, jog net dūžtantį į šipulius Pasaulį žmogus sugeba ir turi jausti pareigą sutaisyti“ – savo kalboje sveikindama Teisuolius, sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

VIDEO: Pasaulio Tautų Teisuoliai: Antanas ir Matilda Zubriai

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris džiaugdamasis sėkmingu muziejaus Gelbėtojų skyriaus ir Izraelio „Jad Vašem“ instituto bendradarbiavimu pasveikino naujai apdovanotus Teisuolius, juos pavadindamas – naujai aptiktomis praeities kelrodės žvaigždėmis. „Tokie minėjimai kaip šis vyksta praėjus, deja, daugeliui metų nuo tų dramatiškų įvykių. Tad juos prisiminti įmanoma tik epizodiškai. Jei atvirai, Holokaustą – deginantį raktažodį į barbarybės epochą – pasaulio visuomenė prisimena, deja, gelbėtojus mename nebent epizodiškai, o norėtųsi, kad jų pavyzdžiu remtųsi oficialios edukacijos programos“.

Specialiai šiems apdovanojimams Izraelio ambasada paruošė trumpus dokumentinius video siužetus apie kiekvieną iš apdovanotų teisuolių, su jų artimųjų pasakojimais. Šis darbas buvo atliktas su Pilietinės visuomenės instituto parama. Minėjimą taip pat praturtino prie ceremonijos savanoriškai prisidėjusių, žymių Lietuvos muzikų: Lietuvos žydų kilmės operos solisto, tenoro Rafailo Karpio, sopranės Linos Dambrauskaitės bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesoriaus, džiazo pianisto Artūro Anusausko muzikiniai pasirodymai. Iškilmingos ceremonijos pabaigoje Vilniaus „Saulėtekio“ vidurinės mokyklos pirmų-ketvirtų klasių moksleivių atliko specialų pasirodymą, kuris simboliškai nukreipė susirinkusiųjų mintis iš praeities į ateitį, į vaikus, kuriems turime perduoti patirtį ir tokiu būdu ugdyti sąmoningą bei moralinėmis vertybėmis grįstą visuomenę.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min