Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 30d. 16:05

Jaunas vilkaviškietis mezga radijo ryšius su bendraminčiais iš viso pasaulio

Vilkaviškiečio Tomo Adomavičiaus radijo stotis
Andriaus Grygelaičio nuotr. / Vilkaviškiečio Tomo Adomavičiaus radijo stotis

Pomėgis megzti ryšius trumposiomis radijo bangomis yra labiau paplitęs tarp vyresnio amžiaus žmonių. Vis dėlto pasitaiko ir išimčių. Vilkaviškietis Tomas Adomavičius būtent ir yra vienas iš tų retų jaunuolių, kurie save vadina radijo mėgėjais. Prieš kelias savaites Tomas tapo Europos trumpųjų bangų radijo ryšių čempionato prizininku.

Pasiūlė išmokti Morzės abėcėlę

Iš pažiūros ramaus būdo ir tylenis T.Adomavičius visiškai pasikeičia, kai kalba pasisuka apie radijo mėgėjų veiklą. Apie šį savo pomėgį jis, atrodo, galėtų nesustodamas pasakoti valandų valandas. Girtis savo pasiekimais Tomas nemėgsta, tačiau jo titulai kalba patys už save. Vien šiais metais jis ne tik antrą kartą savo kol kas dar trumpoje radijo mėgėjo „karjeroje“ tapo Europos čempionato prizininku – telegrafo pogrupyje (siųstuvo galia iki 100 W) užėmė trečiąją vietą, bet ir 54-ajame Lietuvos trumpųjų bangų radijo ryšių čempionate, kartu su kitais vilkaviškiečiais, rajonų įskaitoje iškovojo pirmąją vietą. Negana to, trumpųjų bangų radijo ryšių tarptautinių varžybų „Lietuvos taurė 2018“ neakivaizdinių dalyvių įskaitoje jis taip pat pelnė trečiąją vietą.

Dvidešimt penkių metų T.Adomavičius – vienas iš retų jaunų tautiečių, kurie turi pomėgį megzti radijo ryšius. Paties vilkaviškiečio teigimu, tokius kaip jis tikriausiai būtų galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų.

Tomas įvairia technika domėjosi nuo mažens, tačiau anksčiau jis nebūtų galėjęs net pagalvoti, kad tai vieną dieną taps pomėgiu, be kurio jis negalės įsivaizduoti savo gyvenimo. Dar besimokydamas aštuntoje klasėje suvalkietis pradėjo lankyti elektronikos būrelį. Ne vienus metus įvairius prietaisus konstravęs vaikinas su radijo technika susidūrė visiškai atsitiktinai. Kartą, įnikusiam į elektronikos paslaptis, vilkaviškiečiui prireikė oscilografo – elektros signalo formos stebėjimo ir matavimo prietaiso. Taip jis susipažino su kraštiečiu radijo mėgėju Vytautu Šneideriu, kuris Tomui ne tik paskolino norimą aparatą, bet ir pasiūlė mokytis Morzės abėcėlės.

„Morzės abėcėlę išmokau gal per tris mėnesius. Pamažu V.Šneideris ėmė mane mokyti, kaip užmegzti radijo ryšį, kitų radijo mėgėjų paslapčių. Pamenu, jog pirmą savo ryšį užmezgiau 2012 m. balandžio 1 d. Jis buvo atliktas su vokiečiu“, – pasakojo T.Adomavičius.

Andriaus Grygelaičio nuotr./Vilkaviškiečio Tomo Adomavičiaus radijo stotis
Andriaus Grygelaičio nuotr./Vilkaviškiečio Tomo Adomavičiaus radijo stotis

Kuo toliau, tuo labiau vaikinas ėmė domėtis radijo mėgėjų veikla. Jau tų pačių metų liepos 4 d. jis išlaikė egzaminus ir gavo savo šaukinį – LY2AJ. Būtent savo unikaliu šaukiniu kiekvienas radijo mėgėjas yra atpažįstamas eteryje. Jo pirmosios raidės ar skaičiai nurodo konkrečią šalį, kurios gyventojas yra kviečiantysis užmegzti ryšį. Lietuvą žyminčios raidės – LY.

Su visu pasauliu

Pagrindinė radijo mėgėjų veiklos esmė – prie antenos prijungta radijo stotele užmegzti kuo daugiau ryšių su tokiais pat trumpabangininkais iš pačių įvairiausių pasaulio kampelių. Iš pradžių Tomas dažniausiai ryšius užmegzdavo tik su Europos šalimis, retais atvejais pavykdavo susisiekti su Amerikos ar Japonijos gyventojais. Tik vėliau, įsigijus šiek tiek geresnį aparatą ir anteną, „sumedžiotų“ šalių geografija išsiplėtė.

Užmezgus ryšį su kitos valstybės atstovais, šie siunčia specialias korteles, patvirtinančias, kad ryšys tikrai įvyko. Tokias korteles kitiems siunčia ir Tomas. Pats jų turi surinkęs ne vieną tūkstantį. Tomo teigimu, ryšių su kitais tokį pat pomėgį turinčiais žmonėmis jis tikrai jau yra užmezgęs daugiau nei šimtą tūkstančių, tačiau ne visi radijo mėgėjai siunčia vieni kitiems tai patvirtinančias korteles – tai kartais sunku padaryti dėl laiko trūkumo ar nemažų pašto išlaidų. Neretai po ryšio užmezgimo tai patvirtinančios kortelės tenka laukti net iki pusės metų.

Tarp egzotiškesnių šalių, su kuriomis T.Adomavičiui pavyko užmegzti kontaktus, yra Pietų Afrikos Respublika, Kenija bei Vakarų Malaizija. Eteryje paprastai bendraujama anglų kalba.

„Kartais vyksta realios ekspedicijos į tam tikras vietoves, dažnai net į negyvenamas salas. Ten nuvykę radijo mėgėjai kelias savaites užmezginėja ryšius su viso pasaulio atstovais. Žinodamas tai, visuomet stengiuosi užmegzti ryšį su ekspedicininkais, nes kitą kartą panaši galimybė gali pasitaikyti gal tik po dešimt metų“, – pasakojo Tomas.

Dažnai užmegzti ryšį su tolimiausiais pasaulio kampeliais reikia labai geros ir nepigios įrangos. Šiuo metu vilkaviškiečio namuose esanti technika gal ir nėra pati brangiausia, tačiau – pakankamai pajėgi. Tomas kieme yra pasistatęs į visas kryptis sukinėjamą trumpų bangų diapazonui skirtą anteną, turi neblogą radijo stotelę. Neseniai su jau minėtu V.Šneideriu jiedu netoli Vilkaviškio pasistatė dar vieną galingą anteną, tad dabar jų „pajėgumai“ tapo dar didesni. Tomas šiemet pats susikonstravo ir trumpų bangų radijo stiprintuvą. Su juo vilkaviškietis gali siųsti net iki 10 kartų stipresnius signalus nei anksčiau. Tai, be abejo, leidžia užmegzti daugiau ryšių.

Tikslas – varžybos

Vilkaviškietis pasakojo, kad radijo mėgėjų veikla – įvairi. Vieni stengiasi užmegzti kuo daugiau ryšių su įvairiomis pasaulio šalimis, kiti turi tikslą pabendrauti eteryje su panašių pomėgių asmenimis, treti dalyvauja varžybose. Būtent pastaroji veikla T.Adomavičių labiausiai ir žavi. Jis jau turi neblogų pasiekimų. Be jau pradžioje minėtų laimėjimų, Tomas Europos čempionato prizininku buvo tapęs ir 2016 metais, o 2015 m. jis džiaugėsi Lietuvos čempionų titulu.

„Gal kitiems tai didelio įspūdžio ir nedaro, bet man, kaip jaunam, neseniai pradėjusiam tuo užsiiminėti, tai tikrai reikšmingi laimėjimai. Apskritai, varžybose stengiuosi dalyvauti kuo dažniau. Jos vyksta kone kiekvieną savaitgalį. Pagrindinis jų tikslas dažniausiai būna per tam tikrą laiką užmegzti ryšius su kuo daugiau šalių arba su kuo tolimesnėmis valstybėmis“, – pasakojo pašnekovas.

Jis tvirtino, jog varžomasi telegrafo (bendraujant Morzės abėcėle) arba SSB (kalbantis mikrofonu) kategorijose. Užmezgus ryšį su kitais radijo mėgėjais, būtina perduoti tam tikrą informaciją.

Morzės abėcėlę išmokau gal per tris mėnesius, – pasakojo T.Adomavičius.

Dažniausiai varžybose vilkaviškietis dalyvauja būdamas namuose, tačiau kartais jis vyksta į kituose šalies miestuose esančias galingesnes radijo stotis ir kartu su komandos nariais iš visos Lietuvos dirba jose. Anot Tomo, lietuviai radijo mėgėjų sporte turi neblogų pasiekimų, ne vienas iš jų yra tapęs pasaulio čempionu.

Pastaruoju metu Tomas varžybose dalyvauja rečiau nei norėtų, nes atlieka karinę tarnybą. Tiesa, prie savo pomėgio jis stengiasi grįžti kone kiekvieną laisvą akimirką.

Su moterimis eteryje – itin pagarbiai

Tomas priklauso Vilkaviškio radijo mėgėjų klubui „Varpas“. Tiesa, jo veikla nėra tokia aktyvi, kokia buvo prieš kelis metus. Anot pašnekovo, Vilkaviškyje yra 4–5 aktyvesni radijo mėgėjai. Jaunimą sudominti šiuo pomėgiu šiais laikais yra sudėtinga.

„Seniau mokyklose veikė radijo mėgėjų būreliai, dabar to nėra. Gal ir būtų norinčių vėl juos atgaivinti, tačiau tai nėra taip paprasta. Pasirodo, tam reikia turėti pedagogo kvalifikaciją. O pedagogų, galinčių ruošti radijo ryšininkus, nėra. Aš pats taip pat mielai jaunimui aprodyčiau savo radijo stotį, anteną, pamokyčiau dirbti telegrafu, kitų subtilybių“, – tvirtino T.Adomavičius

Tomas teigė, kad tiek Lietuvos, tiek pasaulio radijo mėgėjų amžiaus vidurkis yra 50–60 metų. Jaunų radijo entuziastų greičiausiai trūksta ir dėl to, kad bendraujant radijo eteryje skirtingų kartų atstovams būna gana sunku rasti bendrų temų.

Andriaus Grygelaičio nuotr./Vilkaviškiečio Tomo Adomavičiaus radijo stotis
Andriaus Grygelaičio nuotr./Vilkaviškiečio Tomo Adomavičiaus radijo stotis

„Seniau bendravimas radijo pagalba, ypač su užsieniečiais, būdavo vos ne vienintelė galima priemonė. Dabar viskas daug paprasčiau. Kai kas sako, jog yra telefonai, internetas, tad kam dar tas radijo ryšys? Taip, kol nebuvo interneto, mėgėjiškas radijo ryšys buvo patrauklesnis, tačiau radijas daugeliui dabar išlikęs kaip pomėgis. Internetas šiais laikais netgi tarnauja radijo ryšiui.

Pavyzdžiui, per varžybas, kai ryšių tempas didelis, nereikia kaip seniau visko registruoti popieriuje. Dabar tai daroma kompiuteriu. Svarbu su klaviatūra spėti registruoti girdimus signalus, o viską apdoroja specialios programos“, – pasakojo T.Adomavičius.

Kartais vyksta realios ekspedicijos į tam tikras vietoves, dažnai net į negyvenamas salas. Ten nuvykę radijo mėgėjai kelias savaites užmezginėja ryšius su viso pasaulio atstovais, – teigia Tomas.

Vaikinas sakė, kad tarp radijo mėgėjų yra labai mažai moterų. Dėl šios priežasties, su jomis eteryje elgiamasi itin pagarbiai. Dažnai bendraujant su moterimis tarptautiniame ryšių tinkle perduodamas skaičius 88, kuris reiškia sąvoką „Myliu, bučiuoju“.

Kai tik turi galimybę, Tomas prie radijo aparato praleidžia bent po 2–3 val. per dieną. Tiesa, vilkaviškietis turi ir kitų pomėgių. Jis mėgsta žiemą slidinėti, o vasarą plaukti baidarėmis. Vis dėlto pomėgiui megzti ryšius trumposiomis radijo bangomis niekas negali prilygti. Tomas juokavo, kad šia „liga“ jis susirgo visam gyvenimui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min