Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 20d. 06:57

Jaunieji kontrabandininkai saugo vadeivų paslaptis

Nusikaltėliai savo pagalbininkais paprastai pasirenka 16-17 metų paauglius.
Sauliaus Žiūros/BFL nuotr. / Kontrabandinės cigaretės automobilyje

Nors teigiama, kad į kontrabandos verslą įtrauktų paauglių mažėja, nerimą kelia tai, jog pastaruoju metu šiais nusikaltimais užsiima itin gerai organizuotos grupuotės. Jose dalyvaujančių vaikų indėlio dažniausiai neįmanoma įrodyti.

Nusikaltėliai savo pagalbininkais paprastai pasirenka 16-17 metų paauglius. Jiems dažniausiai patikimi šalutiniai vaidmenys. Jaunuoliai pluša sargais, kontrabandinių prekių krovėjais, tikrina, kuriose vietose budi pasieniečiai ar policijos pareigūnai. Pagalbininkams duodami mobiliojo ryšio telefonai su SIM kortelėmis. Pamatęs pareigūnus, paauglys įspėja savo vadeivas apie pavojų, o SIM kortelę ar net telefoną iškart išmeta.

„Mes tuos paauglius randame besislapstančius medžiuose, tūnančius vidury laukų, tačiau įrodyti, kad jie padeda nusikaltėliams, negalime“, – LŽ sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės vadas Zenonas Žymančius. Net už rankos sučiupti vaikai dažniausiai pripažįsta tik savo kaltę, o nelegalaus verslo organizatorių pavardžių neišduoda. Daugiausia naudos duotų tokių paauglių apklausos, jei jose dalyvautų jų tėvai ar socialiniai darbuotojai. Pastaruosius naktį sunku prisišaukti, o tėvai, pasak pareigūnų, vengia atvykti pasiimti savo vaikų. Ypač tie, kurie žino ar bent nujaučia, kuo verčiasi jų atžalos.

Nusikaltėliai savo pagalbininkais paprastai pasirenka 16-17 metų paauglius. Jiems dažniausiai patikimi šalutiniai vaidmenys.

Atvedė į žūtį

Kai kontrabandos organizatoriai paaugliams patiki krovėjų darbą, stengiamasi, kad krovinio vertė nesiektų daugiau kaip 250 MGL (28 tūkst. 500 litų). Tokiu atveju gresia tik administracinė atsakomybė ir baudos, kurias tenka mokėti nepilnamečių tėvams arba globėjams.

Itin retai paaugliai sodinami vežioti nelegalaus krovinio. Nusikaltėliai tai daryti pastaruoju metu vengia po vieno kraupaus įvykio. Tąkart Pagėgių rinktinės pasieniečiai pastebėjo automobilį „Subaru Legacy“, prikrautą, kaip jie įtarė, nelegalių cigarečių. Stabdoma mašina nestojo. Ją pavyko pasivyti Šilutės rajone, prie Mociškių kaimo. Pareigūnas Gintaras Slivinskas, paleidęs įspėjamąjį šūvį į orą, antrąkart šovė į transporto priemonę maždaug iš 10-15 metrų atstumo. Kulka pataikė į priekinį automobilio stiklą, sutrikęs paauglys nesugebėjo suvaldyti mašinos ir trenkėsi į kitą keliu važiuojantį automobilį bei pakelės medį. Nepilnametis žuvo.

Vaikino tėvas savo skunde teigė, kad dėl paauglio žūties kalti pasieniečiai, nes jie nesiėmė veiksmų, kai automobilis buvo kraunamas, o vijosi jį ir taip pražudė jo sūnų. Tačiau tyrimo metu buvo nustatyta, kad G.Slivinskas veikė teisėtai.

Dabar nusikaltėliai elgiasi atsargiau. Kontrabanda gabenama nepilnamečių vardu registruotais automobiliais, tačiau patikrinus juos paaiškėja, kad savininkai kontrabandinį krovinį vežusių mašinų nevairavo.

Įkliūva ir darnių šeimų atžalos

Nepilnamečiai dažniausiai įtraukiami į cigarečių kontrabandą. Z.Žymančiaus teigimu, iki šiol neregistruota atvejų, kad paaugliai būtų prisidėję nelegaliai gabenant benziną ar cukrų. Be to, dabar šie kontrabandos kanalai išsekę - tai daryti tiesiog neapsimoka. Tuo metu rūkalai lieka paklausūs.

Kaliningrado srityje pakelis cigarečių kainuoja apie litą, Lietuvoje jo kaina pašoka iki 3 litų, Lenkijoje – dar daugiau, o tolimesnėse Europos valstybėse jis jau kainuoja apie 3-4 eurus.

Visus sandėrius vykdo suaugę kontrabandininkų grupės nariai. Paaugliai pagrindinių šios nelegalios veiklos organizatorių pavardžių paprastai net nežino.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė teigia, kad kontrabanda besiverčiančių paauglių tėvai dažniausiai turi informacijos apie savo vaikų „laisvalaikį“. Atvejai, kai patys tėvai savo vaikus įtraukia į kontrabandą, itin reti. Teisėsaugininkus stebina tai, kad tokioje veikloje dalyvauja ne tik asocialių, bet ir darnių šeimų, kuriose abu tėvai dirba, negirtauja, atžalos.

Kontrabanda gabenama nepilnamečių vardu registruotais automobiliais, tačiau patikrinus juos paaiškėja, kad savininkai kontrabandinį krovinį vežusių mašinų nevairavo.

Daugybė praleistų pamokų

Apie aktyvų vaikų dalyvavimą kontrabandoje galima spręsti ne tik iš to, kad paauglys staiga pradeda gerai rengtis, švaistytis pinigais, nors tėvai tvirtina jam neduodantys daug kišenpinigių. Vienas akivaizdžių signalų, dėl ko tėvams derėtų sunerimti, – pamokų nelankymas. Panevėžio gimnazijos direktorius Vaclovas Navickas LŽ pasakojo, kad per praėjusių mokslo metų pirmąjį pusmetį buvo užregistruota 40 tūkst. nepateisinamai praleistų pamokų. „Ką mes galime padaryti, jei per pamoką staiga suskamba mobilusis telefonas ir mokinys išeina. Juk tai dar ne įrodymas, kad jis nuėjo dirbti nelegalių darbelių“, – skundėsi V.Navickas.

Direktorius džiaugiasi, kad šiemet per pirmąjį mokslo metų pusmetį nepateisinamai praleistų pamokų sumažėjo iki 10 tūkstančių. V.Navickas tai sieja su tuo, kad pastaruoju metu pasieniečiai sustiprino sienos apsaugą, su mokiniais tiek pasieniečiai, tiek pedagogai, tiek socialiniai darbuotojai nuolat kalbasi apie šią problemą.

Tačiau optimizmą šiek tiek atšaldo Vilkaviškio mokyklos direktorės pavaduotojos Irenos Viknaitienės išsakyta mintis. „Mes net tada, kai mokiniai gana aktyviai užsiiminėjo kontrabanda, nepastebėjome, kad pamokos būtų praleidžiamos dažniau. Šis nelegalus verslas plėtojamas naktimis“, – pabrėžė ji. Kita vertus, I.Viknaitienė sakė, kad iš 170 mokykloje besimokančių vaikų užsiimant nelegaliu verslu ji galėtų įtarti tik du. Anksčiau, pedagogų manymu, tokių buvo vienuolika.

Pagėgių rinktinės vadas Z.Žymančius pasakojo neseniai iš sraigtasparnio apžiūrėjęs pasienio teritoriją nuo Kudirkos Naumiesčio iki Kuršių marių. „Pamačiau, kad tik dviejose vietose per sieną veda pėdos. Anksčiau čia galėjai matyti tiesiog autostradas“, – tvirtino jis.

Teigiama, kad padėtis pagerėjo Lietuvai įsiliejus į Šengeno erdvę. Tada pavienių kontrabandininkų gerokai sumažėjo. Įtakos turėjo ir tai, kad šalia valstybės sienos esančiuose rajonuose buvo įsteigti papildomi socialinių pedagogų etatai Vaiko teisių apsaugos tarnybose.

Užpildyti spragas sunku

Tačiau vaikai vis tiek įtraukiami į kontrabandą siūlant jiems lengvai uždirbamų pinigų. Gaujų vadeivos kiekvieną kandidatą patikrina: ar jis guvus, logiškai mąstantis, mokantis laikyti liežuvį už dantų. Įveikusiems šiuos „testus“ siūloma pasikviesti ir savo draugus.

Pasak V.Navicko, vyresni paaugliai jau pradeda suprasti, kad greitas ir lengvas pasipelnymas jiems duos daugiau žalos nei naudos. Anksčiau per pokalbius su pasieniečiais ir pedagogais dauguma paauglių tik šaipydavosi iš tokių argumentų.

Mokyklos direktoriui nerimą kelia, kad panorę iš kontrabandos verslo pasitraukti paaugliai jau būna gerokai atsilikę moksle. Ypač tie, kurie mokosi baigiamosiose klasėse. „Jie grįžo mokytis, bet daugelis yra beviltiškai atsilikę. Jiems sunku užpildyti susidariusias žinių spragas, o kartais net neįmanoma to padaryti, nors daugelis yra gabūs ir tikrai gali net labai gerai mokytis“, – apgailestavo V.Navickas. Pasak pedagogų, net ir labai norinčiam pasitraukti iš nelegalios veiklos paaugliui gali pritrūkti valios. „Jie jau paragavę lengvesnio, laisvesnio, prabangesnio gyvenimo ir nesugeba imtis rimto darbo, stropiai mokytis“, – pabrėžė V.Navickas. Mokytojai žino ne vieną atvejį, kai pasitraukęs iš kontrabandininkų gaujos paauglys vėl grįžo prie senųjų įpročių.

„Lietuvos žinios“
Temos: 1 Kontrabanda

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:50
01:29
26:48

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min