TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jaunieji verslininkai suspėja ir į pamokas

Vienas iš elektroninės parduotuvės akcininkų J.Laukaitis įsitikinęs, jog tam, kad pasiektum tikslą, diplomas nebūtinas. O patirties ir žinių jis ieško kalbėdamas su įvairių sričių specialistais, skaitydamas knygas.
I.Gelūno/15min.lt nuotr. / Vienas iš elektroninės parduotuvės akcininkų J.Laukaitis įsitikinęs, jog tam, kad pasiektum tikslą, diplomas nebūtinas. O patirties ir žinių jis ieško kalbėdamas su įvairių sričių specialistais, skaitydamas knygas.
Šaltinis: 15min
0
A A

Greičiausia daugelis samdomų darbuotojų nors kartą yra svarstę apie savo verslo kūrimą. Tačiau dažną stabdo baimė, nepasitikėjimas savo jėgomis bei miglotos ateities perspektyvos. Įdomu, kad tarp pasiryžtančiųjų rizikuoti netrūksta ir tokių, kam iki pilnametystės trūksta net kelerių metų.

Ekonominiu sunkmečiu net suaugusiems surasti darbą yra sudėtinga, o paaugliams ar mokyklą ką tik baigusiems jaunuoliams tai tampa misija neįmanoma. Klaipėdoje praėjusią vasarą nepilnamečiams buvo siūloma tik viena darbo vieta, o norinčiųjų dirbti buvo registruota kelios dešimtys. Tad valstybiniu lygmeniu imta diskutuoti, kaip skatinti jaunimo verslumą.

Numatyta 2008–2012 metų programa, pagal kurią didelis dėmesys yra skiriamas jaunimo kompetencijų ugdymui ir jaunimo reikalų organizacijų finansavimui. Kol įvairios institucijos diskutuoja apie jaunimo verslumo skatinimą, drąsiausieji patys imasi suaugusiems įprastesnės veiklos – nuosavo verslo kūrimo.

Šešiolikmetis vilnietis Jokūbas Laukaitis yra dviejų įmonių dalininkas. „Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nepilnametis gali turėti akcijų savo vardu, taigi akcijos priklauso man, o atsakingų pareigų, pavyzdžiui, direktoriaus, prisiimti negaliu. Oficialiai aš esu vadybininkas ir prižiūriu elektroninės parduotuvės verslą ir jos plėtrą“, – lyg žirnius į sieną beria energija trykštantis J.Laukaitis, internetinės parduotuvės, kurioje prekiaujama knygomis, stalo žaidimais, filmais, muzika  ir knygų leidyklos dalininkas

Jauno verslininko ramstis – jo 38-erių metų verslo partneris. Jis patikėjo paauglio idėja ir atkaklumu, tad prieš metus jie dviese su nedidelėmis investicijomis įkūrė verslą.J.Laukaitis anuomet investavo savo santaupas ir dar kelis tūkstančius litų, pasiskolintus iš draugų. Paklaustas, ar neieškojo teisinių kelių, kaip tapti lygiaverčiu, atsakomybę galinčiu prisiimti verslo partneriu, J.Laukaitis teigė domėjęsis procedūra, įvardijama emancipacija. „Vienas iš mano draugų turi emancipacijos pažymą. Vėliau aš ėmiau galvoti, ar man verta tuo užsiimti, nes brangiai kainuoja advokato paslaugos, kadangi reikia kreiptis į teismą. Be to, procedūra užtrunka apie tris-keturis mėnesius, tad nutariau nevargti“, – pasakojo jaunuolis.

Kito žmogaus požiūris ir pagarba nepriklauso nuo to, koks tavo amžius, bet nuo to, kaip tu elgiesi, ko sieki ir kokios tavo ambicijos. Sakė J.Laukaitis

Jis tikino, kad jaunas amžius bendraujant su vyresniais verslininkai – ne kliūtis. „Kito žmogaus požiūris ir pagarba nepriklauso nuo to, koks tavo amžius, bet nuo to, kaip tu elgiesi, ko sieki ir kokios tavo ambicijos. Pagrindinės verslininko savybės yra dvi – idėjų generavimas ir atkaklumas. O atkaklumo man nestinga“, – dėstė vaikinas. Pasak jo, tėvai į sumanymą imtis verslo iš pradžių reagavo gan skeptiškai ir vertino tai kaip užgaidą, tačiau ilgainiui nuomonė pasikeitė.

Licėjuje besimokantis šešiolikametis sakė tvirtai žinantis, ko siekia, ir aiškino, kad gyvenimo tikslams pasiekti universiteto nereikia, tačiau neneigė, kad požiūris į aukštąjį mokslą gali ir pasikeisti. „Mokyklai labai daug dėmesio neskiriu, bet, žinoma, stengiuosi mokytis. Be to, aš mokausi kasdien: skaitydamas knygas, interneto tinklaraščius, bendraudamas su įvairių profesijų specialistais“, – apie gyvenimo universitetą kalbėjo jaunasis verslininkas, šiuo metu besirūpinantis elektroninės parduotuvės plėtra.

Emancipacijos prašo retai

Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojos Gražinos Rimkienės teigimu, vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (CK) nuostatomis individualią savarankišką veiklą gali vykdyti tik gyventojas, kuris yra sulaukęs 18 metų amžiaus. Tačiau išimtiniais atvejais, numatytais CK (kai nepilnametis yra sudaręs santuoką arba kai nepilnametis yra sulaukęs 16 metų amžiaus ir teismo yra pripažintas visiškai veiksniu – emancipuotas), jis gali Valstybinėje mokesčių inspekcijoje įregistruoti individualią veiklą arba įsigyti verslo liudijimą.

Apylinkės teismo, kuriame nagrinėjamos bylos, susijusios su emancipacija, teisėjos padėjėja Vaida Railienė tvirtino, jog tokie atvejai – itin reti. Paskutinė byla, susijusi su emancipacija, siekiant tapti teisiškai atsakingu, buvo iškelta 2007-aisiais. Anuomet 16 metų vaikas prašė pripažinti jį visiškai veiksniu dėl to, kad norėjo įkurti visuomeninę organizaciją. Jo atstovai, tėvai, sutiko ir pritarė tokiam sūnaus sprendimui. Jaunuolis pateikė Vaikų teisių apsaugos tarnybos išvadą, sveikatos pažymą, pažymą iš vyriausiojo policijos komisariato, kurioje nurodyta, kad vaikinas neturi administracinių teisės pažeidimų. Teisminis procesas užtruko 2,5 mėnesio. Teisėja pripažino, kad šis vaikas gali įgyvendinti visas civilines teises ir vykdyti pareigas.

Direktorius – septyniolikmetis

Kalbantis su Sauliumi Balčiūnu, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos dvyliktoku, kurio pavardė nuskambėjo istorijoje dėl lietuviškų simbolių, primenančių svastikas, sunku nesistebėti jauno žmogaus erudicija, plačiu pomėgių spektru ir iškalba.

Vaikinas pasakojo, jog savarankiškai užsidirbti pradėjo būdamas 9-erių, taupydamas pinigus už surinktus butelius Gargždų slėnyje. Sulaukęs 14-os jis ėmėsi remontuoti dviračius, kaip pats sakė, to dar nelabai mokėdamas, o dabar yra profesionaliu dviračių remontu užsiimančios įmonės vadovas.

Asmeninio archyvo nuotr./Saulius Balčiūnas, pradėjęs nuo dviračio remonto, savo veiklą ketina plėsti ir steigti maitinimo įstaigą.
Asmeninio archyvo nuotr./Saulius Balčiūnas, pradėjęs nuo dviračių remonto, savo veiklą ketina plėsti ir steigti maitinimo įstaigą.

S.Balčiūnas neslepia ambicijų užsiimti ir dviračių surinkimu, taip pat kurti ekskliuzyvinius modelius. Netrukus jis ketina atidaryti kelis viešojo maitinimo taškus. „Įmonę paskatino kurti faktas, jog vienas savo versle nebespėjau suktis. Reikia įdarbinti žmones, o tai padaryti su mamos išimtu verslo liudijimu galimybių nematau. Mano tėtis skatino išmokti verslo ir vadybos pagrindų, o praktinė veikla – geriausia mokykla. Todėl nusprendžiau emancipuotis – tai man leido atidaryti įmonę“, – pasakojo septyniolikmetis.

Mokslai, pasak vaikino, dėl verslo nukenčia, tačiau dėl to jis neišgyvena. „Tie, kas bent truputį skaito, žino – geri pažymiai ir tokia mokymo sistema, kokia yra pas mus, yra kaizerio Vilhelmo II-ojo sukurta, ir yra reikalinga tiems, kurie nori tapti tarnais. Kitiems reikalingi ne pažymiai, o žinios. Diplomas neturi būti savitikslis dalykas“, – aiškino jaunasis verslininkas.

Itin anksti verslininko karjerą pradėjęs S.Balčiūnas užsiminė ketinąs išleisti knygą „16-os metų direktorius“, kurioje bus pasakojama apie  verslą, jo steigimą, prielaidas ir sėkmę.

Dirba su tėvų verslo liudijimais

Klaipėdos apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, 192 jaunuoliai (18–20 metų) šiais metais yra įsigiję verslo liudijimus veiklai Klaipėdos apskrityje, iš jų 91 nurodė, jog veiklą vykdys Klaipėdoje. Palyginimui, pernai jaunesni nei 20 metų gyventojai veiklai Klaipėdos apskrityje buvo įsigiję 174 verslo liudijimus, iš jų 78 – veiklai Klaipėdos mieste. Kiek verslo liudijimų įsigijo nepilnamečiai, nei Klaipėdos AVMI, nei Registrų centras duomenų neturi.

Kaip teigė Klaipėdos AVMI viršininko pavaduotoja Gražina Rimkienė, yra ir nepilnamečių, dalyvaujančių tėvų vykdomoje individualioje veikloje, kuriai yra išduotas verslo liudijimas. Tėvų prašymu į jų įsigytus verslo liudijimus gali būti įrašyti nepilnamečiai jų vaikai, sulaukę 14 metų.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Pamoka Verslas
Parašykite atsiliepimą apie 15min