Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV apžvalgininkas: Barackas Obama dėl priešraketinio skydo neaukos Baltijos šalių interesų norėdamas įtikti Rusijai

JAV prezidentas Barackas Obama ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė
President.lt/Dž. G. Barysaitės nuotr. / JAV prezidentas Barackas Obama ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: BNS
0
A A

Jungtinių Valstijų politikos apžvalgininkas Davidas Markas sako, kad antrai kadencijai perrinktas JAV prezidentas Barackas Obama bus nusiteikęs išlaikyti gerus santykius su posovietinėmis Rytų Europos valstybėmis ir tolesnėse derybose su Rusija dėl priešraketinės gynybos sistemos neaukos Lietuvos, Latvijos ir Estijos interesų.

Tokia nuomonę jis išsakė paprašytas pakomentuoti balandį netyčia į eterį patekusį B.Obamos pašnekesį su tuometiniu Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu, kurio metu JAV vadovas sakė, jog derybose dėl priešraketinės gynybos sistemos jis galės būti lankstesnis po prezidento rinkimų, vyksiančių lapkričio pradžioje.

„Kai lyderis ką nors sako, galvodamas, kad nėra įrašinėjamas, tai paprastai yra tai, ką jis iš tiesų mano. Vis dėlto aš nemanau, kad jis turėjo omenyje, jog patenkins Rusiją. Mano nuomone, tai labiau reiškė tai, kad jis derybose nebus toks suvaržytas ir galbūt galės surasti tokias sąlygas susitarimui, kurios būtų palankesnės abiem pusėms. Aš manau, kad tai reiškia, kad jis turės daugiau erdvės deryboms“, – interviu BNS sakė Vilniuje šią savaitę viešėjęs portalo politico.com apžvalgininkas.

„Tačiau, aš nemanau, kad jis parduos Lietuvą, Estiją, Latviją ar Gruziją. Aš manau, jis vis dar pakankamai tvirtai nusiteikęs išlaikyti gerus santykius su šiomis buvusiomis sovietinėmis respublikomis“, – teigė D.Markas.

Nemanau, kad jis parduos Lietuvą, Estiją, Latviją ar Gruziją. Aš manau, jis vis dar pakankamai tvirtai nusiteikęs išlaikyti gerus santykius su šiomis buvusiomis sovietinėmis respublikomis. Teigė D.Markas.

Komentuodamas būsimos Baltųjų rūmų administracijos santykius su Kremliumi, jis teigė, kad tikriausiai bus bandoma tęsti liniją, kuri pirmosios B.Obamos kadencijos metu gavo „perkrovimo“ pavadinimą.

„Aš manau, kad bus tęsiama dabartinė politika, tai reiškia, kad JAV stengsis papirkti Rusiją, kad nebūtų konfrontacijos. Yra kelios sritys, kurios kelia susirūpinimą. Viena – tai Iranas ir Rusijos praeitis parduodant Iranui branduolines medžiagas. Atrodo, šiuo metu prekyba nėra tokia intensyvi, ar net visai sustojo, o sankcijos Iranui veikia ir Rusija, atrodo, laikosi jų. Susirūpinimą taip pat kelia Sirija, nes Rusija yra vienintelė šalis, kuri palaiko Assado režimą ir tai padėjo išlikti jam valdžioje. JAV nesutarė su Rusija dėl to, tačiau nesiuntė karių. Ir to nedarys. Iš tiesų Vašingtonas neturi daug svertų. Sirija yra daug artimesnė Rusijai“, – kalbėjo D.Markas.

Pasak jo, yra kelios sritys, kuriose, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, Rusijos ir JAV santykiai gali pablogėti. Viena jų – galimas Irano ir Rusijos suartėjimas, kita – JAV planai dėl priešraketinės gynybos sistemos Europoje. Vašingtono ir Maskvos santykiams, D.Marko teigimu, taip pat galėtų pakenkti, jei Rusija imtų „kelti pernelyg dideles pretenzijas savo kaimynams“.

„Rusija dabar jau turi daug įtakos Ukrainoje ir Baltarusijoje. Jei pasirodytų, kad bandoma atkurti senąją sovietinę imperiją, Jungtinės Valstijos sunerimtų, ypač dėl Baltijos šalių bei Gruzijos“, – sakė jis.

Į klausimą, ką Rytų Europai galėtų reikšti strateginis JAV dėmesio poslinkis į Azijos–Ramiojo vandenyno regioną, apžvalgininkas sakė nemanantis, kad „JAV labai nusigręžia (nuo Europos)“.

„Tiesiog kariniu požiūriu ištekliai yra riboti, o Azijos–Ramiojo vandenyno regionas yra neatidėliotinas prioritetas. Ypač dėl Kinijos ir poreikio sulaikyti Kiniją. Todėl JAV kariai dislokuojami Australijoje, Filipinuose ir panašiose vietose. JAV valdžia yra labai atsargi ir to nesako. Ji atvirai nesako, kad priežastis yra Kinijos sulaikymas, tačiau, akivaizdu, kad tai yra didelė to (poslinkio) dalis“, – kalbėjo D.Markas.

„Tačiau ryšiai su Europa išlieka stiprūs. Tiesiog kitokiu būdu. Mūsų sausumos pajėgos nebėra tokios didelės, kaip buvo Sovietų Sąjungos laikais, kai buvo nerimaujama dėl invazijos iš Rytų. O ryšiai yra labiau ekonominiai – prekybiniai ryšiai tarp JAV ir Europos Sąjungos arba tarp JAV ir atskirų Europos valstybių yra gana stiprūs“, – aiškino D.Markas.

Pasak jo, JAV ir Europos ryšį galima apibūdinti kaip seną draugystę, dėl kurios nebereikia nerimauti.

„Nors prezidentas B.Obama dar nesilankė Lietuvoje, kiek atsimenu, valstybės sekretorė Hillary Clinton čia buvo dukart, taip pat Johnas McCainas ir kiti iškilūs JAV politikai. Lietuva vis dar yra gerai matoma JAV radaro ekrane“, – sakė jis.

D.Marko teigimu, gynybos finansavimas JAV šiuo metu yra labai svarbi tema, tačiau karinių išlaidų mažinimas neturėtų turėti įtakos rengiant bendras su kitomis šalimis karines pratybas.

„Aš nemanau, kad yra noro mažinti bendrų su kitomis šalimis pratybų skaičių. Tiesą pasakius, aš būčiau linkęs manyti, kad bus daugiau bendrų pratybų, daugiau karinės paramos. Todėl, kad tai yra efektyvesnis dalykas už tiesioginę užsienio paramą kitoms šalims, nes kartais ji būna blogai administruojama“, – teigė apžvalgininkas.

Jis laikėsi nuomonės, jog kone mažiausias tarp visų NATO šalių Lietuvos gynybos biudžetas neturėtų tapti priežastimi Vašingtonui keisti požiūrį į Vilniaus užsienio ir nacionalinio saugumo politikos siekius.

„Aš nemanau, kad Vašingtonas vertina Lietuvą šiuo atžvilgiu. Aš manau, Lietuvos poreikiai yra suprantami. Tam tikra prasme jaučiama pagarba tam, ką padarė Lietuva su savo išlaidų karpymo programa, nes ji iš tiesų sumažino viešąsias išlaidas taip, kaip nesugebėjo daugelis kitų šalių, įskaitant ir Jungtines Valstijas. Todėl aš nemanau, kad tai iš tiesų yra problema Vašingtonui“, – sakė D.Markas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min