Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV pareigūnė Vilniuje tikino, kad Vašingtonas atsakingai naudos privačius duomenis apie keleivius

Lėktuvas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Lėktuvas
Šaltinis: BNS
0
A A

Vilniuje apsilankiusi aukšto rango JAV Teritorinio saugumo departamento pareigūnė sakė, kad terorizmą siekiančio pažaboti Vašingtono noras ir toliau gauti keleivių iš Lietuvos ir kitų Europos šalių duomenis nepakenks žmonių privatumui.

Tačiau interviu BNS ji neatskleidė, kurioms tiksliai JAV institucijoms ir agentūroms europiečių duomenys bus prieinami.

JAV Teritorinio saugumo departamento vyriausioji privatumo pareigūnė Mary Ellen Callahan Lietuvoje apsilankė turo po Baltijos šalis ir Suomiją metu, norėdama šių šalių institucijoms paaiškinti JAV požiūrį į Keleivių duomenų įrašų (angl. Passenger name record – PNR) sistemą, dėl kurios netrukus turėtų prasidėti Vašingtono ir Briuselio derybos. Pritarti tokiam susitarimui turi ir Europos Parlamentas.

„Mes norime būti tikri, kad bet koks naujas susitarimas leis išlaikyti operacinį PNR efektyvumą, kad informacijos panaudojimas bus pakankamai lankstus ir kartu leis apsaugoti privatumą“, – BNS sakė M.E.Callahan, kuri Lietuvoje susitiko su Vidaus ir Užsienio reikalų ministerijų atstovais.

PNR sistema įpareigoja aviakompanijas siųsti JAV Muitinės ir sienų apsaugos agentūrai visų keleivių, skrendančių iš Europos į JAV, kelionės duomenis – paso informaciją ar duomenis apie lydinčius asmenis. Bet labiausiai Vašingtoną domina kelionės laikas ir maršrutas, nes būtent šie duomenys JAV tarnyboms leidžia efektyviai užsiimti terorizmo prevencija.

Už šio klausimo sprendimą atsakinga eurokomisarė Cecilia Malmstrom nori, kad JAV aiškiai įvardytų, kurioms institucijoms šie duomenys bus prieinami, tačiau Vašingtonas su tuo nenori sutikti.„Informaciją JAV suteiktų ne ES, o oro linijų kompanijos. Net ir pasiekus naują susitarimą ES tik palaimins informacijos perdavimą. PNR informacija yra naudojama kovojant su terorizmu ir dideliais tarptautiniais nusikaltimais. Mano žinia paprasta: ES ir JAV vertybės dėl privatumo yra bendros, skiriasi tik jų įgyvendinimas“, – aiškino JAV pareigūnė.

Anot jos, Muitinės ir sienų apsaugos agentūra informaciją apie bet ką, atskrendantį į JAV, renka nuo 2001 metų. Dabar laikomasi 2007 metais su ES sudaryto susitarimo dėl PNR duomenų keitimosi, tačiau jam nėra pritaręs Europos Parlamentas, norintis, kad Vašingtonas ir Briuselis dėl jo persiderėtų.

Už šio klausimo sprendimą atsakinga eurokomisarė Cecilia Malmstrom nori, kad JAV aiškiai įvardytų, kurioms institucijoms šie duomenys bus prieinami, tačiau Vašingtonas su tuo nenori sutikti.

„Mes sakome, kad paskelbsime, su kuo pasidalinome šia informacija, bet nenorime šio sąrašo paskelbti prieš tai. Manome, kad tai per siaura. PNR duomenimis, iš viso buvo pasinaudota tik apie 600 kartų ir beveik visada informacija buvo pateikta Teisingumo departamentui norint pateikti kaltinimus dėl terorizmo ar tarptautinių nusikaltimų“, – aiškino M.E.Callahan.

Ji tvirtino, kad dalijimosi šiais duomenimis sistemos patikrinimą kelis kartus atliko įvairios JAV bei ES institucijos ir nerado nusižengimų.

Pareigūnė pabrėžė, kad JAV dabartinę sistemą laiko labai efektyvia. Ji papasakojo, kaip PNR pagalba pavyko sugauti Davidą Headley, kuris buvo atsakingas už Mumbajaus išpuolių suplanavimą Indijoje 2008 metais ir ruošė išpuolį prieš danų karikatūristą, sukūrusį musulmonus papiktinusią pranašo Mahometo karikatūrą.

„Muitinės ir sienų apsauga informaciją gauna likus 72 valandoms iki skrydžio. Net kai turite (vietoje vizos naudojamą – BNS) Elektroninės leidimo keliauti sistemos patvirtinimą, mes nežinome, kad tiksliai jūs keliausite, kol nebus pasiekta minėta laiko riba. O gal jūs, pavyzdžiui, keliausite per Pakistaną – nėra labai įprasta keliauti į JAV iš Vilniaus per Pakistaną. PNR naudojama nežinomiems teroristams surasti arba patikrinti žinomų asmenų vardus, taip pat surasti nežinomus, tačiau potencialiai galinčius dominti asmenis“, – aiškino M.E.Callahan.

Teritorinio saugumo departamentas šiuo metu gali pažiūrėti septynerių metų kelionių istoriją. Suėjus šiam terminui, prieiti prie senesnių duomenų, anot jos, reikia specialių aukštų pareigūnų leidimų.

Gegužės 5 dieną EP „nusprendė atidėti balsavimą dėl prašymo leisti sudaryti susitarimus su JAV ir Australija, kol Parlamentas ištirs galimybes taikyti PNR naudojimo tvarką, kuri atitiktų ES teisę ir nekeltų susirūpinimo, kurį Parlamentas išreiškė ankstesnėse rezoliucijose PNR klausimu“.

Parlamentas ragino parengti standartinį keleivio duomenų bylos modelį, taip pat užtikrinti, kad duomenys būtų naudojami tik tiriant konkrečius nusikaltimus ar pavojus ir kad jie nebūtų naudojami duomenų gavybai ar automatiniam žmonių klasifikavimui. Tai yra, siekiama, kad už PNR duomenų peržiūrą nebūtų atsakingas tik kompiuteris, o sprendimus visuomet priimtų žmonės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min