Dabar populiaru
Publikuota: 2010 sausio 8d. 10:28

JAV prezidentas Obama sako, kad atsakomybė dėl nacionalinio saugumo spragų tenka jam

Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį pareiškė esantis atsakingas dėl milžiniškų nacionalinio saugumo spragų, kurias atskleidė tarptautinio teroristų tinklo „Al Qaeda“ organizuotas nesėkmingas išpuolis prieš vieną Jungtinių Valstijų lėktuvą, taip pat pažadėjo imtis plataus masto ir brangių priemonių, kurios turėtų tas spragas užlopyti.

Kalbėdamas prieš paskelbiant dvi preliminarias ataskaitas apie praeitų metų gruodžio 25 dieną įvykusį incidentą, B.Obama kaltino JAV žvalgybos agentūras nesugebėjus tinkamai susieti ir iš analizuoti ženklų, rodančių, kad „Al Qaeda“ padalinys Jemene planuoja ataką.

Tačiau stengdamasis užkirsti kelią kritikai, kad jo administracija pernelyg neryžtingai kovoja su terorizmu, prezidentas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos „kariauja su „Al Qaeda„“, taip pat pažadėjo, kad teroristams nepavyks priversti amerikiečius pakeisti gyvenimo būdą.

„Man mažiau rūpi versti kaltę (kitiems), nei pasimokyti iš šių klaidų ir jas ištaisyti, kad taptume saugesni, – teigė B.Obama televizijos transliuotoje kalboje, kurią jis sakė Baltuosiuose rūmuose. – Šiaip ar taip, atsakomybė tenka man. Esu prezidentas, todėl esu oficialiai įpareigotas ginti mūsų šalį ir žmones, o kai ši sistema sutrinka, atsakingas esu aš“.

Man mažiau rūpi versti kaltę (kitiems), nei pasimokyti iš šių klaidų ir jas ištaisyti, kad taptume saugesni.

Vašingtone jau prasidėjo politinė „raganų medžioklė“, tačiau B.Obama taip pat leido suprasti, kad jokie aukšti žvalgybos vadovai kol kas neatsistatydins ir nebus nušalinti, nes nesugebėjo užkirsti kelio pastarajam išpuoliui, per kurį vienas nigerietis mėgino susprogdinti JAV oro bendrovės „Northwest Airlines“ lainerį.

„Panašu, kad tas incidentas nebuvo kurio nors vieno asmens arba organizacijos, o sisteminė daugelio organizacijų ir agentūrų nesėkmė“, – pabrėžė jis.

Pasak B.Obamos, JAV nacionalinio saugumo ir žvalgybos bendruomenė padarė tris dideles klaidas, dėl kurių 23 metų Nigerijos pilietis Umaras Faroukas Abdulmutallabas su paslėptu sprogmenų paketu sugebėjo Amsterdame patekti į lėktuvą, kuris turėjo skristi į Detroitą.

Prezidentas nurodė, kad JAV žvalgyba nepakankamai „agresyviai“ kovojo su Arabijos pusiasalio „Al Qaeda“, kuri suplanavo tą ataką, o vėliau nesugebėjo tinkamai išanalizuoti surinktų duomenų. B.Obama taip pat nurodė, kad netinkamai veikė terorizmu įtariamų asmenų sąrašų sistema.

„Tai buvo ne nesugebėjimas surinkti duomenų arba jais pasidalinti, o veikiau nesugebėjimas susieti ir suprasti jau turėtus žvalgybos duomenis“, – sakė jis.

B.Obama nurodė, kad siekiant ištaisyti saugumo spragas, žvalgybos duomenims tikrinti turi būti paskirti konkretūs asmenys arba organizacijos. Tokiu būdu būtų užtikrinta atsakomybė ir sutelktas dėmesys į įtariamas grėsmes.

Prezidentas sakė, kad žvalgybos ataskaitos apie grėsmes JAV saugumui uždarumu garsėjančioje specialiųjų tarnybų bendruomenėje turėtų būti analizuojamos greičiau ir geriau. Jis taip pat pažadėjo, kad įtariamų teroristų sąrašų sudarymo ir naudojimo procedūros bus patobulintos.

B.Obama įspėjo, kad kovoje su terorizmu nesama „sidabro kulkų“, tačiau pažadėjo „nemažas investicijas“ į civilinės aviacijos saugumą.

„Dalyvaujame kare, – pabrėžė prezidentas. – Kariaujame su „Al Qaeda“ – toli siekiančiu smurto ir neapykantos tinklu, kuris mus atakavo (2001 metų) rugsėjo 11-ąją, nužudė beveik 3 tūkst. nekaltų žmonių ir planuoja smogti vėl.“

„Padarysime viską, kad juos nugalėtume“, – pridūrė B.Obama.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min