Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV viceprezidentas Joe Bidenas: niekas geriau už Baltijos šalis nežino laisvės kainos, mes jas ginsime

Andris Bėrzinis, Dalia Grybauskaitė ir Joe Bidenas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Andris Bėrzinis, Dalia Grybauskaitė ir Joe Bidenas
Šaltinis: BNS, 15min.lt
0
A A

Lietuvoje su darbo vizitu atvykęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas trečiadienį Vilniuje susitiko su Lietuvos ir Latvijos prezidentais Dalia Grybauskaite bei Andriu Bėrziniu. Po susitikimo J.Bdenas tikino, kad Baltijos šalys gali jaustis saugios, nes bus ginamos nuo agresijos, o Lietuvos prezidentė jam dėkojo už paramą.

Susitikimas turėjo baigtis 13.30 val., tačiau neplanuotai užsitęsė ketvirčiu valandos ilgiau. Po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje J.Bidenas pabrėžė, kad Baltijos šalių saugumas yra NATO reikalas.

„Noriu patvirtinti mūsų pasiryžimą laikytis Šiaurės Atlanto kolektyvinės gynybos sutarties. Norėjau labai aiškiai pats asmeniškai pasakyti, kad pagal penktąjį jos straipsnį mes tikrai atsakysime į agresiją prieš valstybę narę. Noriu užtikrinti, kad mes labai labai labai rimtai žiūrime į savo atsakomybę. Į tai atsakingai žiūri ir JAV prezidentas, ir aš“, – teigė J.Bidenas.

Mes žengsime papildomų žingsnių, bus padidinta mūsų benradarbiavimo apimtis, įskaitant didesnį JAV pajėgų rotavimą Baltijos regione vykdyti pratybas žemėje ir jūroje, ir mokymo misijoms, – kalbėjo J.Bidenas.

Todėl, aiškino J.Bidenas, pastaruoju metu buvo sustiprinta Baltijos šalių oro erdvės apsauga, o artimiausiu metu gali būti stiprinami kariniai mokymai Baltijos šalyse.

„Mes žengsime papildomų žingsnių, bus padidinta mūsų benradarbiavimo apimtis, įskaitant didesnį JAV pajėgų rotavimą Baltijos regione vykdyti pratybas žemėje ir jūroje, ir mokymo misijoms“, – kalbėjo J.Bidenas.

Jis pabrėžė, kad dabar svarbus ne tik karinis, bet ir energetinis saugumas, nes Rusija energetiką naudoja kaip karinį ginklą. Todėl Europai yra svarbu kuo skubiau diversifikuoti energetikos šaltinius. 

Rusijai gresia politinė ir ekonominė izoliacija

JAV viceprezidentas pabrėžė, kad stiprinama oro erdvės priežiūros apsauga ir būsimi kariniai mokymai nėra JAV indėlis į Baltijos šalių saugumą, o visų šių šalių bendradarbiavimas. Jis tikino, kad niekas pasaulyje geriau nesupranta, kas yra laisvė, nei penkiadešimt metų buvusios okupuotos Baltijos šalys.

Noriu aiškiai pasakyti: mes remiame Ukrainos žmones ir prieštaraujame Rusijos agresijai. Tęsdama savo tamsius žaidimus, Rusija didina savo politinę ir ekonominę izoliaciją, – teigė J.Bidenas.

„Lietuva, Latvija ir Estija dar visai neseniai susijungė Baltijos kelyje. Ukraina parodė didžiulę drąsą įgyvendindama savo žmonių geresnio gyvenimo siekį ir norą integruotis į Europą niekam neverčiant, laisvu pasirinkimu. Rusija į tai reagavo agresyviu kariniu atsaku“,  – kalbėjo J.Bidenas.

Jis tikino, kad agresijos ėmusis Rusija žaidžia pagal taisykles, kurios nebegalioja, nes pasaulis jau pasikeitė ir pasaulis nebepripažįsta karinio smurto, o agresoriai sulauks griežto atsako.

„Noriu aiškiai pasakyti: mes remiame Ukrainos žmones ir prieštaraujame Rusijos agresijai. Tęsdama savo tamsius žaidimus, Rusija didina savo politinę ir ekonominę izoliaciją“, – pridūrė JAV viceprezidentas.

Atsisveikindamas J.Bidenas palinkėjo Baltijos šalims ir Dievo pagalbos: „Tegu Dievas saugo jūsų tautas ir mūsų armijas.“

Dėkojo už paramą

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė padėkojo JAV už bendradarbiavimą išlaikant politinį, karinį, ekonominį, energetinį regiono saugumą.

„JAV buvo ir yra strateginė Lietuvos ir Baltijos valstybių partnerė, kuri tvirtai rėmė ir remia mūsų siekius bei padeda užtikrinti regiono politinį, karinį, ekonominį ir energetinį saugumą“, – kalbėjo ji.

Prezidentė teigė, kad visi susitikimo dalyviai Rusijos veiksmus Kryme vertina kaip aneksiją, o Krymo referendumą laiko neteisėtu.

Tokia situacija mums kelia tiesioginę grėsmę, – sakė D.Grybauskaitė.

„Visa tai vyksta visai netoli Lietuvos sienų. Tokia situacija mums kelia tiesioginę grėsmę“, – pareiškė D.Grybauskaitė.

Prezidentė pridūrė, kad taip manyti leidžia ir Karaliaučiuje vykdomos karinės pratybos.

Ji tikino, kad JAV veiksmai reaguojant į grėsmę ir atsiunčiant į Lietuvą kelis papildomus naikintuvus, kurie saugo Baltijos šalių oro erdvę, buvo operatyvūs ir būtini.

Prašė naudoti Latvijos dujų saugyklą

Savo ruožtu Latvijos prezidentas A.Berzinis teigė, jog labai džiaugiasi įvykusiu susitikimu ir dėkojo J.Bidenui už tvirtą patikinimą, kad Baltijos šalys būtų ginamos, jei jų saugumui kiltų pavojus.

„Dėkoju už tai, kad išpildėte savo pažadą atvykti pas mus. Mums šiuo metu tai yra labai svarbu“, – teigė A.Berzinis.

Nerimas dėl Ukrainos yra labai didelis, o jis verčia ieškoi būdų ne tik kaip taisyti dabarties situaciją, bet ir ieškoti ilgalaikių sprendimų. 

Jis pridūrė, kad nerimas dėl Ukrainos yra labai didelis, o jis verčia ieškoi būdų ne tik kaip taisyti dabarties situaciją, bet ir ieškoti ilgalaikių sprendimų. 

„Džiaugiuosi, kad aptarėme praktinius dalykus, kurie būtini šiandien. Toks pats praktinis požiūris turi būti taikomas energetinio saugumo klausimais, kur svarbu užtikrinti diversifikuotą energijos tiekimą. Čia noriu pabrėžti, kad labai reikia užtikrinti dujotiekio jungtis ir panaudoti Latvijoje esančias dujų saugyklas“, – teigė jis.

A.Berzinis gyrė JAV ir ES už tai, kad jos ėmėsi griežtų žingsnių pasmerkdamos Rusijos agresiją Kryme.

Atvyko iš Lenkijos

J.Bidenas į Lietuvą atvyko iš Lenkijos. Šiais vizitais JAV siekia pademonstruoti įsipareigojimus kolektyvinei NATO gynybai, Lenkijai ir Baltijos šalims nuogąstaujant dėl Rusijos agresijos Ukrainoje.

Prezidentė D.Grybauskaitė susitikimo išvakarėse pareiškė, kad Rusijos veiksmai Ukrainoje ir karinės galios demonstravimas Karaliaučiaus krašte kelia grėsmę Baltijos regiono ir Lenkijos saugumui.

Premjero Algirdo Butkevičiaus teigimu, J.Bideno vizitas rodo, kad JAV laikosi įsipareigojimų kolektyvinei gynybai, ir „siunčia aiškų signalą tiems, kurie yra suinteresuoti padėties regione destabilizavimu“.

Antradienį viešėdamas Varšuvoje, J.Bidenas perspėjo Rusiją, kad jai gresia naujos sankcijos dėl Ukrainos Krymo srities aneksijos, kurią jis pavadino „teritorijos užgrobimu“.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min