Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV žiniasklaida: dalis holokaustą išgyvenusių žydų nenori matyti Audroniaus Ažubalio atminimo renginyje Niujorke

Audronius Ažubalis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Audronius Ažubalis
Šaltinis: BNS
0
A A

Dalis holokaustą išgyvenusių žydų prieštarauja Lietuvos užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio dalyvavimui atminimo renginyje Niujorke, pranešė Amerikos žydų žiniasklaida.

Į Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesiją atvykusio ministro ketvirtadienio darbotvarkėje yra apsilankymas žydų tyrimo instituto YIVO rengiamame koncerte. Tačiau, kaip pranešama, dalis Lietuvoje holokaustą išgyvenusių žydų pareiškė nepritariantys A.Ažubalio dalyvavimui „garbės svečio“ teisėmis.

„Po pirminio protestų, kurie pasigirdo prieš keletą savaičių paskelbus apie kvietimą, ministrui buvo panaikintas “garbės svečio„ titulas“, – rašoma Amerikos žydų laikraščio „The Jewish Daily Forward“ interneto svetainėje.

Anot pranešimo, ministras vis dėlto ketina dalyvauti renginyje, tačiau gali į jį vėluoti dėl planuojamų svarbių politinių susitikimų.

Anot pranešimo, ministras vis dėlto ketina dalyvauti renginyje, tačiau gali į jį vėluoti dėl planuojamų svarbių politinių susitikimų.

Straipsnyje primenamas pernai spalį Lietuvos žiniasklaidoje pasirodęs nepatvirtintas pranešimas apie tai, esą uždarame konservatorių frakcijos posėdyje A.Ažubalis kalbėjęs, kad dvigubos pilietybės ribas išplečiantį įstatymą „labiausiai į priekį stumia iš Lietuvos kilę žydai“ ir „leido suprasti, kad tuo būdu jie greičiausiai tikisi lengviau atgauti čia turėtą nuosavybę“.

Dienraščio interneto svetainėje taip pat paskelbta apklausa, „Ar teisus užsienio reikalų ministras A.Ažubalis teigdamas, kad dvigubos pilietybės įstatymas labiausiai reikalingas žydams, kurie nori atgauti Lietuvoje turėtą nuosavybę?“.

Ministras netrukus po to pareiškė, kad „nuo savo politinės karjeros pradžios jis visada buvo už istorinį teisingumą nuo okupacijų nukentėjusios lietuvių tautos ir kitų XX a. totalitarinių komunizmo ir nacizmo režimų žiaurumus patyrusių tautų, tarp jų ir žydų, atžvilgiu“.

Užsienio reikalų ministerijos išplatintame pranešime spaudai A.Ažubalis pabrėžė, kad „paskelbti jo teiginiai apie neva tam tikros tautinės grupės suinteresuotumą Pilietybės įstatymo pakeitimais grindžiami nuogirdomis, jas interpretuojanti naujienų svetainės lankytojų apklausa yra klaidinanti ir nekorektiška“.

„Ministras visada rėmė, remia ir rems istorinio teisingumo atkūrimą ir konkrečiai Lietuvos Vyriausybės pasiūlymus dėl kompensacijos žydų bendruomenei už okupacinių režimų nusavintą turtą“, – teigiama tuomet paskelbtame ministerijos pareiškime.

Tai jau antras panašus incidentas dėl kvietimų Lietuvos pareigūnams dalyvauti atminimo renginiuose. Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad žinomas Izraelio Yad Vashemo muziejus atšaukė kvietimus Lietuvos kultūros ministrui Arūnui Gelūnui ir ambasadoriui Dariui Degučiui dalyvauti aukų atminimo renginyje.

Tokį sprendimą muziejus žengė po kritikos Lietuvos teisėsaugai, kuri pranešė norinti apklausti prieštaringai vertinamos Lietuvos žydų asociacijos vadovus byloje dėl galimo mirusiųjų paniekinimo skelbiant netikslius žydšaudžių sąrašus.

Lietuvos generalinė prokuratūra ketvirtadienį pranešė, kad nori apklausti Izraelio pilietį Josephą Melamedą byloje dėl galimai iškraipyto žydšaudžių sąrašo ir paneigė Izraelio žiniasklaidos pranešimus apie jo baudžiamąjį persekiojimą.

Lietuvos teisėsaugos institucijos atlieka ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos žydų asociacijos Izraelyje internetiniame tinklapyje lithuanianjews.org.il paskelbtos informacijos apie asmenis, galimai dalyvavusius žydų tautybės žmonių žudynėse Antrojo pasaulinio karo metu.

Anot Lietuvos pareigūnų, šiame  sąraše nepagrįstai įrašytos su sovietų priespauda kovojusių Lietuvos partizanų pavardės. Prokuratūra dėl to pradėjo tyrimą dėl mirusio asmens paniekinimo.

Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų parankiniai nužudė 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvoje gyvenusių žydų.

2011-ieji Lietuvoje paskelbti Holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metais.

Dar papildyta. Kelių žmonių nuomonė negali sumenkinti Lietuvos pastangų įamžinti holokausto atminimą ir išsaugoti žydų kultūros palikimą, trečiadienį pareiškė užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio atstovė spaudai, komentuodama pranešimą apie protestus dėl ministro dalyvavimo atminimo renginyje Niujorke.

„Kelių žmonių nuomonė nepaneigia ir nesumenkina ilgalaikio ir efektyvaus Lietuvos įdirbio įamžinant holokausto atminimą, išsaugant žydų kultūros palikimą, efektyviai sprendžiant atlyginimo už žydų religinių bendruomenių turtą klausimus“, - sakė Renata Lazdin.

Į Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesiją atvykusio ministro ketvirtadienio darbotvarkėje yra apsilankymas žydų tyrimo instituto YIVO rengiamame koncerte. Tačiau, anot žiniasklaidos, dalis Lietuvoje holokaustą išgyvenusių žydų pareiškė nepritariantys A.Ažubalio dalyvavimui garbės svečio teisėmis.

„Po pirminių protestų, kurie pasigirdo prieš keletą savaičių paskelbus apie kvietimą, ministrui buvo panaikintas garbės svečio titulas“, - rašoma Amerikos žydų laikraščio „The Jewish Daily Forward“ interneto svetainėje.

R.Lazdin sakė neturinti duomenų, kad ministrui būtų panaikintas garbės svečio statusas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min