Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 29d. 12:08 , atnaujinta: 2017 birželio 29d. 16:14

Jei liūtis į Vilnių grįš, pasekmes sunku prognozuoti: aplinkkelyje – ežerai, vanduo išgraužė gatves

Nuošliauža P. Vileišio gatvėje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Nuošliauža P. Vileišio gatvėje

Vilniaus savivaldybė ekstremalios situacijos po ketvirtadienio ryto liūties skelbti kol kas neplanuoja, sako Vilniaus miesto ūkio ir transporto departamento direktorius Virginijus Pauža. Jo teigimu, šiuo metu viešojo transporto veikimas maksimaliai atnaujintas, o visos Vilniaus gatvės daugiau mažiau yra pravažiuojamos. Vis dėlto kas bus, jei liūtis grįš, V.Pauža neprognozuoja.

Atsargiai situaciją vertina ir Vilniaus miestą tvarkančios ir avarines situacijas likviduojančios UAB „Grinda“ vadovas Kęstutis Vaicekiūtis. Jo teigimu, mieste susidarė apie 60 avarinių situacijų.

„Šiuo metu visos gatvės yra pravažiuojamos. Iki lietaus buvo. Dabar, kaip matome, liūtis tęsiasi, prognozuoti būtų labai sudėtinga. Jeigu kalbant apie kritulių skaičių, pasidomėjome, kritulių skaičius yra 48 milimetrai, nuo ryto iškrito. Iki ekstremalios arba kritinės situacijos trūksta tik vieno centimetro“, – ketvirtadienį Vilniaus savivaldybėje žurnalistams sakė K.Vaicekiūtis.

Jo teigimu, pastarąjį kartą sostinėje panašus kritulių kiekis buvo iškritęs tik 1993 m.

VIDEO: Stipri liūtis užtvindė Vilniaus gatves, skendo automobiliai, sutriko eismas

Šiuo metu vien vakariniame Vilniaus aplinkkelyje, pasak V.Paužos, taisydamos situaciją dirba apie 10 darbo brigadų.

„Iškrito toks kritulių kiekis, kad Vilniaus lietaus nuotekų sistema tikrai nepajėgi taip greitai sugerti tokio didelio vandens kiekio“, – sakė jis.

Nučiuožė ar ne aplinkkelio šlaitai?

Vakariniame Vilniaus aplinkkelyje, pasak jo, nuo didžiulio vandens kiekio nučiuožė šlaitai.

15min skaitytojo Aurimo K. nuotr. /Vilniaus vakarinis aplinkkelis ties Pilaitės rajonu
15min skaitytojo Aurimo K. nuotr. /Vilniaus vakarinis aplinkkelis ties Pilaitės rajonu

„Kadangi šlaitai buvo tvirtinti su audeklu, audeklas tiesiog užkimšo lietaus nuotėkų surinkimo trapus. Būtent dėl to pakilo vandens lygis“, – aiškino V.Pauža.

Pasak jo, tokios situacijos išvengti nebuvo įmanoma, nes žolė ir augmenija neseniai atidaryto aplinkkelio šlaituose dar nėra suaugusi, gruntas nesusigulėjęs. V.Paužos teigimu, kai šlaitai suaugs, jie bus apželdinti ir tokios situacijos kartotis neturėtų.

„Dabar daugiau mažiau visur yra pravažiuojama. Aplinkkelyje dirba kelininkai. Liūtis nesibaigė, ji tęsiasi toliau, sunku prognozuoti, kokios pasekmės bus toliau“, – sakė V.Pauža.

Tuo tarpu už Vilniaus vakarinio aplinkkelio ir jo aplinkos priežiūrą atsakingas rangovas AB „Kauno tiltai“ vėliau popietę išplatintame pranešime spaudai nurodo, kad dėl liūties šlaitai vakariniame aplinkkelyje nenuslinko ir negalėjo tapti avarinės situacijos priežastimi.

„Mūsų specialistai šiuo metu yra Vilniaus Vakarinio aplinkkelio teritorijoje. Jie apžiūrėjo kelio konstrukcijas ir įvertino situaciją. Galime atsakingai pareikšti, kad šiandien dėl smarkių liūčių šlaitai nenuslinko ir negalėjo tapti avarinės situacijos aplinkkelyje priežastimi.

Nors šlaitai Vakariniame aplinkkelyje buvo nuslinkę ankstyvą pavasarį dėl nepalankiai susiklosčiusių oro sąlygų, tai buvo visai kitose kelio atkarpose, o mūsų darbuotojai padarinius likvidavo, šlaitus sutvarkė ir sutvirtino“, – nurodo bendrovė „Kauno tiltai“.

16 val. spaudai išplatintame pranešime bendrovė „Kauno tiltai“ pranešė, kad Vakariniame aplinkkelyje dirbantys jų specialistai užfiksavo, jog ketvirtadienį, jau pasibaigus liūčiai, apie vidurdienį, susiformavo įgriūva šalia naujo, tačiau dar neatidaryto, viaduko ties Rygos gatve.

„Dėl incidento dalį kelio dangos padengė smėlis, šie padariniai likviduojami ir įtakos kelio saugumui neturės. Bendradarbiausime su Vilniaus savivaldybe aiškinantis šio incidento priežastis. Esame tikri, kad ši įgriuva negalėjo tapti situacijos, kai aplinkkelyje ties sankryža su Pilaitės prospektu buvo apsemtas kelio ruožas, priežastimi. Ji susiformavo vėliau ir kitoje vietoje. Mūsų specialistai Vilniaus Vakarinį aplinkkelį stebės ir situaciją vertins visu stichiniu laikotarpiu, kad galėtų reaguoti į gamtos reiškinių padarinius ir nedelsiant imtis veiksmų“, – rašoma spaudai išplatintame pranešime.

Vanduo prasiskverbė į parduotuvę

Problemų dėl plūstančio vandens ketvirtadienį kilo ir „IKI Papartis“ parduotuvėje. 15min skaitytojai pranešė, kad dėl smarkaus lietaus įgriuvo parduotuvės lubos, o lietus užliejo patalpas. Tačiau IKI atstovė spaudai Berta Čaikauskaitė 15min teigė, kad informacija klaidinanti. Iš tiesų, pasak jos, dėl lietaus sankaupų buvo pažeista viena pakabinamų lubų plokštė, kuri yra ne prekybos salėje.

„Šiuo metu problema yra sprendžiama. Nei pirkėjams, nei darbuotojams jokios grėsmės nekilo“, – patikino ji.

15min skaitytojo nuotr. /„IKI Papartis“ parduotuvėje
15min skaitytojo nuotr. /„IKI Papartis“ parduotuvėje

R.Šimašius: bus aiškinamasi, ar nuošliauža aplinkkelyje įvyko dėl stichijos, ar dėl broko

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Reaguodamas į situaciją Vilniaus meras Remigijus Šimašius žada aiškintis, ar nuošliauža naujajame Vilniaus aplinkkelyje įvyko dėl išskirtinai gausios liūties, ar dėl darbų broko.

„Dėl visų nuošliaužų, kurios yra įvykę, ypač po paskutinių darbų, natūralu, kad aiškinsimės, ar tai įvyko dėl stichijos, kurios nebuvo galima numatyti, ar tai įvyko dėl to, kad padarytas tam tikras brokas“, – žurnalistams sakė R.Šimašius.

„Šiandien užduotis yra suvaldyti, kad viskas gerai funkcionuotų, o rytoj pradėsime aiškintis dėl padarytos žalos, kas kaltas ir atitinkamai – atsakomybės“, – sakė meras.

Vilniaus meras pabrėžė, kad situacija sostinėje išlieka sudėtinga.

„Šiandien mes turėjome ypatingai staigią liūtį, kokios, panašu, dešimt ar dvidešimt metų nebuvo ir situacija yra labai rimta, nes ir iššokinėjusių kanalizacijos dangčių yra daugiau negu bet kada, niekas nepamena istorijoje, kad taip būtų buvę, ir gatvių paplautų, ir kitų situacijų grėsmingų turime“, – sakė jis.

Sudarkytos J.Vileišio, Pelesos gatvės

Kalbėdamas apie J.Vileišio gatvę, K.Vaicekiūtis sakė, kad joje šiuo metu egzistuoja pavojus ir pėstiesiems ir automobiliams, bet avarija šiuo metu lokalizuojama, darbai turėtų būti baigti prieš 13 valandą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nuošliauža P. Vileišio gatvėje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nuošliauža P. Vileišio gatvėje

„Panaši įgriuva yra ir Pelesos gatvėje, bet neatsidarė asfaltas, dar negalime pasakyti, kokios apimties darbai“, – teigė K.Vaicekiūtis.

Žaibas sugadino šviesoforus

V.Pauža dar sakė, kad penkiolikoje Vilniaus sankryžų dėl žaibo iškrovos buvo sutrikę šviesoforai, bet visose jose trūkumai buvo pašalinti iki 10 valandos.

Debesų, atslinkusių nuo Lenkijos, viršūnių aukštis siekė 12 kilometrų, o temperatūra šiame aukštyje nukrito žemiau 70 laipsnių šalčio.

„Eismas po to sutriko jau ne dėl šviesoforų, bet tiesiog dėl vandens kiekio, dėl liūties“, – sakė jis.

Prie avarinių situacijų likvidavimo vis dar dirba apie 100 žmonių, apie 30–40 automobilių.

„Su darbais kol kas susitvarkom. Nežinome, kas bus po valandos, po šito lietaus“, – sakė K.Vaicekiūtis.

Kalbėdamas apie galimybę skelbti ekstremalią padėtį, V.Pauža sakė, kad kol kas tokių minčių nebuvo.

„Aišku, žiūrėsim, kaip bus toliau. Ateinančios dienos parodys“, – pabrėžė jis.

Ketvirtadienio rytą Vilnius pasitiko su smarkiu lietumi, dangų skrodžiančiais žaibais ir perkūnija. Dėl nuo ryto sostinę skalbiančios liūties sutriko eismas – gatvės daug kur tapo nepravažiuojamos, sutriko elektros tiekimas.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informavo 15min, jog dėl žaibo iškrovos kilo du gaisrai.

Vienas iš jų – Vilniaus rajone, Teršiškių kaime, kur nuo žaibo smūgio užsiliepsnojo ir sudegė sandėliukas, tačiau ugniagesiams pavyko išsaugoti kitus pastatus.

Tuo tarpu audra ir stiprūs vėjo gūsiai sostinės A.Juozapavičiaus gatvėje išlaužė didžiulį medį. Šis užkrito ant dviejų kieme stovėjusių automobilių ir juos apgadino.

Prognozuojama, kad panašūs orai išsilaikys ir penktadienį.

15min skaitytojo Pauliaus K. nuotr. /Tilto g. ties Kongresų rūmais
15min skaitytojo Pauliaus K. nuotr. /Tilto g. ties Kongresų rūmais

Lazdijuose – stichija

Liūtys su perkūnija apie vidurnaktį prasidėjo Suvalkijoje bei Dzūkijoje, paryčiais jos persikėlė į rytinius bei centrinius rajonus.

Anot Hidrometeorologijos tarnybos, gausiausiai prilijo šalies pietuose, kur lietūs žliaugė ilgiausiai – Lazdijuose pasiektas stichinio meteorologinio reiškinio – labai smarkaus lietaus – rodiklis (apie 66 mm/6 val.).

Debesų, atslinkusių nuo Lenkijos, viršūnių aukštis siekė 12 kilometrų, o temperatūra šiame aukštyje nukrito žemiau 70 laipsnių šalčio. Kuo didesnis kontrastas tarp oro temperatūros prie žemės paviršiaus ir aukštesnių atmosferos sluoksnių, tuo intensyvesnio lietaus, net krušos ar škvalų galima tikėtis.

Kaip prognozuota, lietūs ir jas lydinčios perkūnijos dar kartą suaktyvės po pietų, kuomet oras dar labiau įkais. Neramių orų laikotarpis dar tęsis ir pirmoje nakties pusėje, perspėja sinoptikai.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos nuotr./Radaro atspindžio per debesų sistemą ties Vilniumi pjūvyje raudona ir violetinė spalva rodo labai intensyvaus lietaus su galima kruša židinius (29 d. 8 val. duomenys).
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos nuotr./Radaro atspindžio per debesų sistemą ties Vilniumi pjūvyje raudona ir violetinė spalva rodo labai intensyvaus lietaus su galima kruša židinius (29 d. 8 val. duomenys).

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min