Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jeigu negalima degintis, tai dar nereiškia, kad nėra galimybės saulės kolektoriais šildyti vandens

Saulės kolektoriai
asmeninio archyvo nuotr. / Saulės kolektoriai
Šaltinis: 15min
0
A A

Alternatyvūs energijos šaltiniai daugiabučiuose namuose dar prieš dešimtį metų buvo tikra retenybė. Tačiau pasaulinės tendencijos vis labiau prigyja ir Lietuvoje. Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) duomenimis, per porą metų parengta ir patvirtinta per 30 daugiabučių atnaujinimo projektų, kuriuose numatytas alternatyvios energijos šaltinių diegimas. Kol kas Lietuvos gyventojai tai daro norėdami sutaupyti, tuo tarpu Europoje tokie sprendimai grindžiami siekiu būti ekologiškiems.

Saulės kolektoriai ir geoterminis šildymas – ne tik didmiesčių gyventojams

„Nors atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą daugiabučiuose namuose valstybė remia jau penkerius metus, aktyvesnis gyventojų  susidomėjimas šia priemone juntamas tik pastaruosius keletą metų.  Iki 2013 m. buvo įgyvendinti vos keli tokio tipo projektai didžiuosiuose šalies miestuose, o šiandien ir mažesniųjų savivaldybių gyventojai ryžtasi išbandyti naujoves“, – tvirtina BETA direktorius Valius Serbenta.

Pasak V. Serbentos, investicijų projektai, kuriuose numatyti alternatyvios energijos šaltiniai, patvirtinti ir dalis iš jų jau įgyvendinami Anykščių, Druskininkų, Ignalinos, Raseinių, Alytaus raj. ir kitose mažesnėse Lietuvos savivaldybėse. Pavieniai tokio tipo projektai jau anksčiau sėkmingai įgyvendinti Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Varėnoje.

Nors valstybės remiamų atsinaujinančių energijos šaltinių sąrašas gana ilgas, tačiau didžioji dalis daugiabučių namų gyventojų, nusprendusių investuoti į alternatyvią energiją, dažniausiai renkasi saulės kolektorius šiltam vandeniui pašildyti ir geoterminį šildymą.

Džiugu, jog vis didesnei daliai šalies gyventojų rūpi ne tik namo renovacija, bet ir pasaulyje itin populiarėjantys energijos taupymo būdai. Atnaujinus šildymo sistemą bei įrengus geoterminį šildymą, galima sutaupyti net iki 50 proc. išlaidų šilumos energijai

„Iš tiesų, džiugu, jog vis didesnei daliai šalies gyventojų rūpi ne tik namo renovacija, bet ir pasaulyje itin populiarėjantys energijos taupymo būdai. Atnaujinus šildymo sistemą bei įrengus geoterminį šildymą, galima sutaupyti net iki 50 proc. išlaidų šilumos energijai“, – tvirtina BETA direktorius.

Inovatyvių energijos šaltinių vis dar baiminamasi

„Dažnai girdžiu klausimą –  apie kokius saulės kolektorius čia kalbama, kuomet saulės Lietuvoje nėra, – pasakoja šildymo įranga prekiaujančios įmonės  vadovas Aurimas Jančaitis. – Iš tiesų Lietuva pagal saulėtekio žemėlapį  yra artima Vokietijai, kuri Europoje pirmauja pagal saulės energijos vartojimą.“

Anot jo, pagrindinė problema yra ta, kad mūsų šalies gyventojai nesidomi galimybėmis įsirengti alternatyvius energijos šaltinius ir baiminasi naujovių. Trukdo ir tai, kad galvojant apie taupymą ir pasiryžus įdiegti atsinaujinančius šaltinius, neįvertinama, kad tik kompleksinis sprendimas atneš taip laukiamą rezultatą. „Jeigu daugiabutis kiauras, atsinaujinančios energijos šaltiniai tik nežymiai gali sumažinti gyventojų išlaidas šildymui, todėl būtina galvoti apie namo atnaujinimą plačiau ir kompleksiškai – apšiltinti patį pastatą, pakeisti langus, tuomet atsinaujinančių energijos išteklių įdiegimas atneš kur kas daugiau naudos“, – sako A. Jančaitis.

Alternatyvių energijos šaltinių įdiegimą daugiabučiuose remia valstybė

„Vis dažniau kalbama apie išmaniuosius namus, apie itin aukštus energijos suvartojimo pastatuose reikalavimus 2020 metams, tačiau žmonės linkę apsiriboti pačiomis paprasčiausiomis, tradicinėmis  technologijomis. Dažnai namo gyventojai net nežino ir nebando išsiaiškinti, kad pagal būsto renovacijos programą yra kompensuojamas ir atsinaujinančių energijos išteklių įdiegimas“, – sako Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos direktorė  Dalia Juočerytė.

Tobuliausias atsinaujinančios energijos panaudojimo būdas renovuojamuose daugiabučiuose – nedidelė saulės elektrinė ant stogo, geoterminis šildymas, varinėjamas šios elektrinės pagaminta elektra, ir saulės kolektoriai. Tokie įrenginiai leidžia sukurti visiškai autonomišką  energetinį ūkį

Daugiau nei 40 metų pasaulyje naudojamas geoterminis šildymas sparčiai populiarėja visose Baltijos valstybėse.  Pasak Alternatyvaus šildymo įmonių grupės vadovo Liudo Getauto, Lietuvoje  geoterminį šildymą gyventojai renkasi norėdami ateityje sutaupyti. Skaičiuojama, kad 100 kv. m ploto bute, kuriame šiluma bus apsirūpinama iš žemės gelmių, šaltuoju metų laiku per mėnesį už šildymą reikės mokėti tik 120–130 Lt. „Iš tiesų mūsų šalies gyventojus ieškoti alternatyvų kur kas labiau motyvuoja galimybė sutaupyti, o Europoje tokį sprendimą priima žmonės, norėdami gyventi kuo ekologiškiau“, – sako L. Getautas.

D. Juočerytė džiaugiasi, kad įsibėgėjus Daugiabučių namų atnaujinimo programai, labiau domimasi ir inovacijomis. „Tobuliausias atsinaujinančios energijos panaudojimo būdas renovuojamuose daugiabučiuose – nedidelė saulės elektrinė ant stogo, geoterminis šildymas, varinėjamas šios elektrinės pagaminta elektra, ir saulės kolektoriai. Tokie įrenginiai leidžia sukurti visiškai autonomišką  energetinį ūkį.  Žinoma, pradinės investicijos yra nemažos, tačiau  daugiabučių gyventojai už jas taip pat gali gauti kompensacijas“, – pasakoja D. Juočerytė

Pavadinimas
 

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min