Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 25d. 22:54

Jonaviškės dilema: nori gyventi socialiniame būste – sumokėk buvusio nuomininko skolas

Elektros skydinė daugiabučio laiptinėje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Elektros skydinė daugiabučio laiptinėje

Neseniai socialinį būstą gavusios jonavietės Sonatos šeima susidūrė su problema – buvusio nuomininko paliktomis skolomis už dujų ir elektros pajungimą. Socialinis būstas, kuriame anksčiau gyveno kita šeima – gerokai apleistas, tačiau naujieji nuomininkai pagal galimybes jį susitvarkys.

Be šių išlaidų du mažamečius vaikus auginanti šeima susidūrė su dar viena problema – už skolas šiame bute buvo atjungtos dujos ir elektra.

„Mes su jumis sutarties nesudarysim. „Paspauskit“ savivaldybę, kad greičiau sumokėtų skolą, tada mes pajungsim elektrą“, – tokį pasiūlymą nuvažiavusi pas elektros ir dujų tiekėjus – įmonę ESO – išgirdo jonavietė.

Tiek jonavietė Sonata, tiek rajono savivaldybės atstovai sako, kad toks įmonės atstovų elgesys yra „spaudimas“ sumokėti buvusių jų klientų skolas – mat elektros dujų sutartys yra sudaromos ne su būsto savininku – savivaldybe, tačiau su nuomininku.

Aš jo klausiu, iki kelių dirbate. Jis man – koks jūsų reikalas? , – sako Sonata.

Pasak Sonatos, Jonavoje nėra ESO atstovybės, todėl jai dėl elektros ir dujų pajungimo teko važiuoti į Kauną keturis kartus, o kelionė taip pat kainuoja.

„Jei kažkam atjungė elektrą ir dujas, prie ko aš? Aš esu nauja klientė, o iš manęs reikalauja sumokėti už elektros pajungimą 20 eurų, ir už dujų – 50 eurų“, – sakė Sonata.

Moteris sakė susidūrusi ir su ESO specialistų keistu elgesiu – jai teko važinėti į Kauną ne vieną kartą, „kairė nežinojo, ką daro dešinė“, o vienam įmonės darbuotojui jonavietė paaiškino, kad čia atvažiuoja ne į pasimatymą.

„Aš jo klausiu, iki kelių dirbate. Jis man – koks jūsų reikalas? Aš ir sakau – klausiu ne todėl, kad noriu jus pakviesti į pasimatymą. Man reikia juk ir iš darbo atsiprašyti, kad galėčiau atvažiuoti“, – sakė moteris.

Toks elgesys papiktino ir rajono savivaldybės specialistus. Jonavos rajono savivaldybės Turto skyriaus vedėja Jolita Gumaniukienė sako, jog elektros ir dujų tiekėjai negali taip elgtis – tai prieštarauja ne tik teisės aktams, tačiau ir protingumo kriterijui.

Paslaugų teikimo sutartis sudaryta ne su savivaldybe, o su nuomininkais. Skolas iš nuomininkų elektros ir dujų tiekėjai turėtų išieškoti patys – jei nepavyksta gražiuoju, tuomet teismo keliu.

„Pagaliau – mes biudžete neturim tiek pinigų, kad mokėti visų nuomininkų skolas, kai savivaldybės žinioje yra apie 1000 socialinių butų“, – sakė J.Gumaniukienė.

Tiesa, už elektros ir dujų pajungimą šiuo atveju savivaldybė jonavietės šeimai sumokėjo. Tiesa, stebina ir įkainiai, kurie yra dideli – 50 eurų už pakartotinį dujų pajungimą (kai buvo atjungta už skolas), ir 20 eurų – už elektros.

Pasak J.Gumaniukienės, įvertinus kliento ir paslaugų tiekėjo pasirašytas sutartis, perskaičius taisykles ir Elektros energijos gamintojų ir vartotojų elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų tvarkos aprašą, aišku, jog jei paslaugų gavėjui, taisyklėse nurodytais atvejais yra atjungiamas elektros tiekimas, tai norėdamas atnaujinti paslaugos gavimą, jos gavėjas privalo sumokėti ir už buvusį atjungimą ir už naują pajungimą.

Duju liepsna, LD nuotr.
Duju liepsna, LD nuotr.

„Aš suprantu, kad tai taikoma tam pačiam vartotojui, kuriam buvo atjungta, o ESO atstovai teigia, kad ir naujam paslaugų gavėjui reikia apmokėti ir už elektros atjungimą buvusiam paslaugų gavėjui, kurio jis net nepažįsta.

Gal taisyklių rengėjai turėtų inicijuoti tikslesnį reglamentavimą, kad neliktų galimybių skirtingai traktuoti perskaitytą tekstą.

Manau, kad bet kuriuo atveju turi egzistuoti protingumo kriterijai, o ESO atstovai greičiausiai irgi nėra labai tvirti dėl savo pozicijos, nes ganėtinai lengvai atsisako reikalavimo apmokėti už paslaugų atjungimą kitam vartotojui.

Žodžiu, jei tu linkęs paklusti, sumokėsi, jei pasiginčysi, gal pavaikys (iš karto sutarties nepasirašys), bet kelto reikalavimo atsisakys. Ar tai tikrai atsakingos įmonės politika?“, – sakė J.Gumaniukienė.

Kiek seniau ESO yra siūliusi savivaldybei pasirašyti bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią nuomininkai galėtų ESO paslaugų teikimo sutartis pasirašyti Jonavos rajono savivaldybėje – neva taip socialinio būsto nuomininkams netektų važinėti į Kauną.

„ESO mums siūlo pasirašyti sutartį, pagal kurią jie paslaugas teiktų mums, o mes sudarinėtumėm atskiras sutartis su mūsų nuomininkais, o jiems nevykdant įsipareigojimų, liktumėm skolingi ESO mes pagal mūsų bendradarbiavimo sutartį. Savivaldybei tai užtikrintų papildomą administracinį krūvį, nes reikėtų būti tarpininku tarp nuomininkų ir paslaugų tiekėjų sudarant bei nutraukiant sutartis dėl paslaugų teikimo atskiriems vartotojams.

Pačiai ESO dirbti būtų daug paprasčiau: vietoj beveik 1 000 atskirų klientų, turėtų vieną ir su jo įsipareigojimu apmokėti tai, ko neapmoka nuomininkai. Mes nepritariam tokiai sutarčiai ir nenorim prisiimti naujų, teisės aktais nereglamentuotų įsipareigojimų biudžetui.

Drįstu teigti, kad ESO, siekdama minėtos sutarties pasirašymo, būsto nuomininkus (tai jau ne pirmas atvejis) naudoja kaip spaudimo priemonę savivaldybei“, – sakė J.Gumaniukienė.

Pasak specialistės, logiška manyti, kad nuomininkai privalo atsiskaityti su paslaugų teikėjais ir grąžinti tvarkingą būstą savivaldybei.

Pasak specialistės, logiška manyti, kad nuomininkai privalo atsiskaityti su paslaugų teikėjais ir grąžinti tvarkingą būstą savivaldybei.

„Deja, realybė dažnai kitokia ir mes negalime rinktis nuomininkų, kurie mums patinka, o tarp turinčių teisę į šio pobūdžio valstybės paramą pasitaiko įvairaus išsilavinimo bei įvairios vidinės kultūros asmenų, kaip turbūt ir tarp privačių ESO klientų.

Skolas iš skolininkų išsiieškoti tenka ne tik ESO, su tuo susiduria dauguma paslaugų teikėjų.

Privalo mokėti tas, kas buvo pasirašęs paslaugų pirkimo sutartį, o jei jis nevykdo sutartinių įsipareigojimų, yra teisinės priemonės skolų išieškojimui“, – sakė J.Gumaniukienė.

Turto skyriaus vedėjos teigimu, elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių 101 punktas kalba apie savininko atsakomybę už paslaugų gavimo sutartį sudariusį nuomininką, bet tik nebuitiniams vartotojams, vadinasi socialiniam būstui netaikoma, be to, yra atskiras Vyriausybės nutarimas, reglamentuojantis valstybės ir savivaldybių gyvenamųjų patalpų nuomininkų atsiskaitymą už elektros energiją, dujas bei kitas komunalines paslaugas ir jame teigiama, kad už teikiamas paslaugas atsiskaito patys nuomininkai, sudarydami sutartis su paslaugų teikėjais.

Įmonės ESO atstovas ryšiams su visuomene Martynas Burba: „Apgailestaujame dėl susidariusios padėties. Siekiame klientams užtikrinti patikimas bei kokybiškas paslaugas.

Visada prašome klientų tinkamai ir laiku atsiskaityti už suteiktas paslaugas, kaip numatyta elektros energijos pirkimo-pardavimo sutartyse, o kilus klausimams dėl mūsų paslaugų, visada esame pasiruošę suteikti reikalingą informaciją visą parą veikiančiu informacijos numeriu 1802.

Elektros energijos pirkimo pardavimo sutartis su buvusiu būsto nuomininku buvo sudaryta 2001 metų spalio 4 dieną ir pagal ją buvo atliekamos įmokos už suvartotą elektros energiją iki 2014 metų gegužės 26 dienos. 2014 metų lapkričio 25-ąją bei 2015 metų gegužės 25 dieną objekte buvo nurašyti elektros energijos skaitiklių rodmenys. Palyginus realius rodmenis su atliktais mokėjimais, nustatėme įsiskolinimą, todėl 2015 metų rugsėjo 21 dieną buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas.

Naujoji būsto nuomininkė kreipėsi į bendrovę dėl sutarties sudarymo ir sutartis su ja buvo sudaryta 2016 metų sausio 18 dieną. Bendrovės darbuotojai klientę informavo, kad objektui už skolas buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas. Remiantis Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklėmis, tokiu atveju norint atnaujinti elektros energijos tiekimą, reikia sumokėti mokestį už elektros energijos tiekimo atstatymo paslaugą.

Mūsų manymu, nuomininkas privalėjo grąžinti savivaldybei būstą tokios būklės, kokios jį gavo – be įsiskolinimų. Kitaip tariant, mokestį už elektros energijos tiekimo atnaujinimą turi apmokėti buvęs nuomininkas, dėl kurio veiksmų nutrauktas elektros energijos tiekimas. Už elektros pajungimą taip pat gali sumokėti savivaldybė arba naujasis nuomininkas.

Jei sutartis yra pasirašyta su socialinio būsto nuomininku, susidarius skolai už suvartotą elektros energiją bendrovė dėl skolos išieškojimo kreipiasi į buvusį nuomininką. Jei sutartis nėra pasirašyta, už tinkamą atsiskaitymą yra atsakingas socialinio būsto savininkas, dažniausiai tai savivaldybė ar jos valdoma įmonė.

Mūsų darbuotojai dar pernai rudenį Jonavos savivaldybei siūlė paprastesnį sutarčių su socialinio būsto gyventojais sudarymo būdą, kuris būtų užtikrinęs sklandų sutarčių su socialinio būsto gyventojais pasirašymą. Savivaldybei buvo pateiktas sutarčių pasirašymo būdas, leidžiantis nuomininkui sutartį pasirašyti savivaldybėje, nevykstant į Kauną. Deja, Jonavos savivaldybė nesutiko pasirašyti bendradarbiavimo sutarties.

Esame pasiruošę su Jonavos savivaldybės atstovais dar kartą aptarti mūsų siūlomą bendradarbiavimą“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min