Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JT ekspertai: parlamentinis tyrimas nereiškia galutinio žodžio apie Lietuvos vaidmenį CŽV programoje

CŽV logotipas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / CŽV logotipas
Šaltinis: BNS
0
A A

Jungtinių Tautų (JT) ekspertai pasveikino Lietuvoje atliktą parlamentinį tyrimą dėl galimai veikusių CŽV kalėjimų, tačiau pažymi, kad jis nedavė galutinio atsakymo.

„Nors ekspertai sveikina Seimo komiteto darbą kaip svarbų pradžios tašką ieškant tiesos, kokį vaidmenį Lietuva vaidino slaptoje sulaikymo ir perdavimo programoje, jie pabrėžia, kad komiteto gauti duomenys jokiu būdu negali reikšti galutinio žodžio apie Lietuvos vaidmenį programoje“, – rašoma antradienį paskelbtame dokumente.

JT ekspertai teigia, kad jų atliktas tyrimas netiesiogiai patvirtina, jog Lietuva 2004 metais buvo įtraukta į slaptą JAV sulaikymo programą. Teigdami tai JT ekspertai mini skrydžius iš Afganistano į Vilnių.

JT ekspertai rašydami apie Lietuvą remiasi ir cituoja paskelbtas NSGK tyrimo išvadas, kurioms praėjusią savaitę pritarė Seimas, o prokuratūra pradėjo tyrimą.„Fiktyvūs skrydžių planai sukurti skrydžiams į Vilnių paprastai kaip kelionės tikslą nurodydavo oro uostus visai kitose šalyse, neminėdami Lietuvos oro uostų kaip alternatyvios ar tikslinės nusileidimo vietos“, – rašoma JT ataskaitoje.

Ataskaitoje teigiama, kad daugelis Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) sulaikytų žmonių buvo perduota į Etiopijos, Džibučio, Egipto, Jordanijos, Maroko, Pakistano ir Sirijos kalėjimus, kai kurie buvo nugabenti į Jungtinių Valstijų sąjungininkių – Lenkijos, Tailando ir Rumunijos izoliatorius. Vis dėlto ekspertai nemini Lietuvos tarp šalių, kuriose buvo laikomi JAV žvalgybos tarnybos sulaikyti asmenys.

„Ekspertai pabrėžia, kad visos Europos vyriausybės pagal Europos žmogaus teisių konvenciją yra įpareigotos efektyviai ištirti pareikšimus apie kankinimus, žiaurų, nehumanišką elgesį ar bausmes“, – rašoma 226 puslapių ataskaitoje, kurią parengė keturi nepriklausomi JT specialieji pranešėjai, metus laiko nagrinėję duomenis apie lėktuvų skrydžius ir apklausę buvusius kalinius. Ataskaita bus pristatyta JT Žmogaus teisių tarybai kovo mėnesį.

JT ekspertai rašydami apie Lietuvą remiasi ir cituoja paskelbtas NSGK tyrimo išvadas, kurioms praėjusią savaitę pritarė Seimas, o prokuratūra pradėjo tyrimą. JT specialieji pranešėjai teiravosi Lietuvos užsienio reikalų ministerijos apie CŽV kalėjimų galimą egzistavimą.

NSGK išvadose teigiama, kad Lietuvoje buvo sudarytos sąlygos JAV sulaikymo centrams veikti, taip pat – nekliudomai pervežti, įvežti ar išvežti CŽV sulaikytus asmenis, tačiau nenustatyta, ar šiomis sąlygomis pasinaudota.

Tyrėjai nustatė, kad VSD buvo gavęs CŽV prašymą įrengti patalpas, tinkamas sulaikytiems asmenims laikyti, ir tokios patalpos buvo įrengtos, tačiau nenustatyta, ar jose buvo laikomi terorizmu įtariami asmenys.

Komiteto teigimu, buvę VSD vadovai Mečys Laurinkus, Arvydas Pocius ir Dainius Dabašinskas nebuvo pateikę reikiamos informacijos šalies vadovams, todėl jų veiksmus siūloma ištirti Generalinei prokuratūrai dėl galimo tarnybinių įgaliojimų viršijimo.

NSGK atkreipė dėmesį, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002–2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę. Nustatyta, kad jie mūsų šalyje ir buvo nusileidę. Kai kurie orlaiviai išvengė ir muitinės, ir pasienio patikros. Nei keleivių tapatybės, nei krovinių paskirties nebuvo įmanoma nustatyti.

Be to, VSD nekontroliavo, ką užsienio partneriai atveža ir išveža. Tačiau nenustatyta, ar įtariamieji terorizmu šiais orlaiviais buvo gabenami.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min