Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Juodosios rinkimų technologijos: gudrybės per „Facebook“

Darbas su kompiuteriu
„Scanpix“ nuotr. / Socialiniais tinklais naudojamasi ne tik skleisti informaciją, bet ir siekiant suklaidinti rinkėjus.
Šaltinis: 15min
0
A A

Prieš šią savaitę vyksiančius rinkimus į miestų savivaldą suaktyvėjo juodąsias technologijas įvaldžiusių piliečių saviraiška. Populiariame socialiniame tinklalapyje imta kurti anketas, kuriose tendencingai palaikomos ar kritikuojamos politinės jėgos.

Vienas iš kandidatų į Klaipėdos miesto tarybą, socialinio darbuotojo išsilavinimą turintis Saulius Liekis dėl jo asmeninių duomenų naudojimo vasarį kreipėsi į teisėsaugą. S.Liekis pasakojo, kad dar sausio pabaigoje naršydamas populiariame socialiniame tinkle „Facebook" aptiko savo antrininką – Sauliaus Liekio su nuotrauka sukurtą fiktyvią anketą.

Pats politikas taip pat aktyviai naudojasi šio tinklalapio erdve, tad nevengė į savo anketą įkelti ir gan asmeniškų duomenų bei fotografijų. S.Liekis net nesitikėjo, kad kažkoks anonimas sukurs fiktyvią anketą bei iš jo egzistuojančios anketos profilio išsisaugos jo nuotraukas su šeimos nariais ir panaudos jas anketoje, kurioje, pasak S.Liekio, skleidžiama dezinformacija. Labiausiai politiką papiktino netiesa dėl jo ir jo atstovaujamos partijos vardu skleidžiamos nuomonės dėl šiukšlių deginimo gamyklos. 

„Neturiu įtarimų, bandau mąstyti, kam to gali reikėti. Juk aš nesu kokias dideles pareigas užimantis žmogus“, – svarstė politikas. Pasak jo, fiktyvią anketą sukūręs žmogus įtraukė jį į draugų sąrašą ir retkarčiais parašo jam žinučių: „Tas žmogus man kartais rašo ir sako: Lieki, baik apsimetinėti Liekiu“, – absurdišką situaciją komentavo politikas.

Antrajame policijos komisariate ikiteisminį tyrimą pradėjusi tyrėja Gitana Kaminskienė patvirtino, jog panašių pareiškimų prieš rinkimus pasitaiko dažniau. Iki šiol pareigūnei daugiausia tekę spręsti bylas dėl asmens įžeidimo internetiniuose komentaruose, o S.Liekio tyrimas, pasak G.Kaminskienės – sunkus variantas. Šiuo metu tyrimas vykdomas per Vilniaus teisėsaugos institucijas. Tyrėjos teigimu, įtariamasis nenustatytas. Kas gresia pažeidėjui, jei toks bus nustatytas, tyrėja nesiryžo spėti, kadangi, pasak jos, ši nusikalstama veika gali būti perkvalifikuota pagal kelis baudžiamojo kodekso straipsnius.

Apie gaunamus skundus iš Klaipėdos savivaldybės dėl įvairių pažeidimų rinkimų kampanijos metu patvirtino ir Vyriausios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas. Pasak jo, ne kartą pranešta apie  naudojimosi socialiniais tinklais internete dezinformacijai skleisti atvejus. Komisijos pirmininkas prisiminė atvejį, kai buvo pranešta apie ne vietoje iškabintus rinkiminius plakatus, viena partija skundėsi, kad prisidengus jos vardu skleidžiamas melas. „Visokių skundų būna, kur jau iš Klaipėdos negausi“, – ironiškai mintį baigė Z.Vaigauskas.

 

 

 

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min