Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Juoduosius sąrašus gaudavo ir ankstesni prezidentai, tik juos skaitydavo tylomis

Dalia Grybauskaitė
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr. / Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min
0
A A

Prezidentės kova su susitepusiais viceministrais įsiutino Seimo daugumą. Darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“ bei socialdemokratai vienu balsu tvirtina, kad prezidentės užsakymu Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) jai ir premjerui pateiktas juodasis viceministrų sąrašas grąžina Lietuvą į stalinizmo laikus ir kuria baimės atmosferą. Labiausiai politikai pyksta už tai, kad sąraše išvardintos pavardės jau linksniuojamos ne tik D.Grybauskaitės kabinete, bet ir žiniasklaidoje.

Vadina stalinizmu

Vertindamos juodąjį sąrašą trys valdančiosios partijos piktinasi neva teisėsaugos įtarimų nesulaukę viceministrai, remiantis vien gandais, šmeižiami viešojoje erdvėje, o tai, pasak socialdemokratų, grąžina šalį į stalinizmo laikus ir sukuria baimės bei įtarinėjimų atmosferą.

Socialdemokratai kelia klausimą, kas yra atsakingas už „juodųjų šešėlių politiką“ ir jos skleidimą žiniasklaidoje.

„Socialdemokratai kelia klausimą, kas yra atsakingas už „juodųjų šešėlių politiką“ ir jos skleidimą žiniasklaidoje, „nutekinamas“ atskiras ministrų ar viceministrų pavardes, kurių pasirodymas viešojoje erdvėje užkerta kelią ikiteisminiam tyrimui bei pažeidžia tų asmenų nekaltumo prezumpciją“, – ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai teigia socialdemokratai.

Tačiau kol kas nė viena iš viešai besipiktinančių partijų nesikreipė į Generalinę prokuratūrą, kad ši pradėtų ikiteisminį tyrimą dėl riboto naudojimo pažymos turinio atskleidimo žiniasklaidai.

Generalinė prokuratūra savo ruožtu tyrimo dėl informacijos nutekinimo taip pat nepradėjo.

Pagrindo tyrimui įžvelgia

Tuo tarpu buvęs STT direktorius, dabar vidaus reikalų viceministras Žimantas Pacevičius sako, kad tyrimas dėl informacijos nutekinimo tikrai turi būti atliktas.

„Didžiausia problema yra ta, kad tos pavardės pateko į viešumą. Aš galvoju, jei kalbame apie įslaptintą informaciją, tai tik laiko klausimas, kada bus pradėta aiškintis, kas ją nutekino. Taip palikti negalima“, – sakė Ž.Pacevičius.

BFL/A.Ufartas/Žimantas Pacevičius
BFL/A.Ufartas/Žimantas Pacevičius

Pats Ž.Pacevičius TV3 televizijos taip pat buvo įrašytas į juodąjį sąrašą. Tai, anot jo, įrodo, kad šį kartą buvo ne „išnešta“ visa STT pažyma, bet tiesiog kažkas žurnalistams išvardijo pavardes.

Ž.Pacevičius svarsto, ar jo paties pavardę žurnalistams kas nors pasakė, ar jie įrašyti į „juodąjį sąrašą“ buvusį STT vadovą nutarė patys.

„Kad tai išsiaiškinčiau, ketinu kreiptis į teismą dėl šmeižto“, – sakė jis.

Juodieji sąrašai buvo visada

Ž.Pacevičius ir kitas buvęs STT vadovas Valentinas Junokas tvirtino, kad paviešintos pavardės gali apsunkinti pareigūnų tyrimus, tačiau taip griežtai, kaip politikai, pažymos atsiradimo nevertino.

V.Junokas tvirtino, kad pažymos apie ministrų ir viceministrų reputaciją nuolat būdavo teikiamos ir anksčiau pareigas ėjusiems Lietuvos prezidentams, o dabar sąmyšis kilęs tik dėl to, kad apie sąrašą kalbama viešai.

Kęstučio Vanago/BFL nuotr./Buvęs STT vadovas V.Junokas mano, kad Seimas iki šiol nepaskelbė rimtos kovos su korupcija, todėl ir stringa būtiniausi įstatymai.
Kęstučio Vanago/BFL nuotr./Buvęs STT vadovas V.Junokas mano, kad Seimas iki šiol nepaskelbė rimtos kovos su korupcija, todėl ir stringa būtiniausi įstatymai.

„Tai yra įprasta praktika. Korupcijos prevencijos įstatymas leidžia, kad ar prieš skiriant pareigūnus, ar bet kada prireikus, valstybės vadovai raštu gali kreiptis ir STT privalo surinkti informaciją ir pateikti ją tam asmeniui, kuris skiria žmogų į pareigas“, – sakė V.Junokas.

Ž.Pacevičius patikslina, kad tokia informacija apie viceministrus gali būti teikiama ne tik jį skiriančiam ministrui, bet ir premjerui, ir prezidentei.

„Nematau čia nieko blogo. Tai yra padaryta tam, kad valstybės tarnyboje dirbtų tik nepriekaištingos reputacijos asmenys“, – pritaria ir V.Junokas.

Ž.Pacevičius pabrėžia, kad STT pateikiama informacija yra tik rekomendacinio pobūdžio ir pats skiriantis į pareigas žmogus sprendžia, ar nurodytos asmens reputacijos dėmės turėtų užkirsti kelią jam užimti aukštas pareigas.

„Tai gali būti skirtingo lygmens informacija ir gal vienam tas pažeidimas atrodo esminis, kitam – ne, tada tas asmuo sprendžia, ar skirti, ar ne“, – pažymi jis.

Tuo tarpu V.Junokas mano, kad ypač gera yra JAV taikoma praktika, kad nesulaukus Federalinio tyrimų biuro išvados dėl reputacijos joks asmuo į jokias pareigas valstybėje apskritai neskiriamas.

„Asmenys, kurie nesutinka su ta išvada, gali kreiptis į teismą ir tą informaciją ginčyti“, – priduria jis.

Sąraše – devynios pavardės

Šią savaitę TV3 televizija pranešė, kad prezidentei Daliai Grybauskaitei jos prašymu Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateiktame sąraše – devyni viceministrai iš šešių ministerijų.

Du iš jų – „tvarkiečiai“ aplinkos ministras Almantas Petkus ir vidaus reikalų viceministras Algimantas Juocevičius kreipėsi į teisėsaugos ir kontrolės institucijas prašydami suteikti visą apie juos surinktą medžiagą, galinčią kelti abejonių dėl jų einamų pareigų.

Du iš jų – „tvarkiečiai“ aplinkos ministras Almantas Petkus ir vidaus reikalų viceministras Algimantas Juocevičius kreipėsi į teisėsaugos ir kontrolės institucijas prašydami suteikti visą apie juos surinktą medžiagą, galinčią kelti abejonių dėl jų einamų pareigų.

Antradienį prezidentė Dalia Grybauskaitė leido suprasti, kad tie ministrai, kurie nutars neatleisti susitepusių viceministrų, patys gali netekti pareigų.

Taigi galima daryti išvadą, kad prezidentė klibina žemės ūkio ministro „darbiečio“ Vigilijaus Juknos, vidaus reikalų ministro „tvarkiečio“ Dainio Alfonso Barakausko, finansų ministro socialdemokrato Rimanto Šadžiaus, teisingumo ministro Juozo Bernatonio ir energetikos ministro, Lenkų rinkimų akcijos atstovo Jaroslavo Neverovičiaus kėdes.

Aplinkos ministras „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis iš posto traukiasi pats, nes nutarė dirbti Europos Parlamente, į kurį buvo išrinktas gegužės pabaigoje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT
Parašykite atsiliepimą apie 15min