Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 25d. 13:25

Jurgos Ivanauskaitės atminimą saugos akmeninis katinas (papildyta, nuotraukos)

Paminklo J.Ivanauskaitei atidengimas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Katino skulptūra Jurgos skvere

Šiandien sostinės Aguonų gatvėje esančiame rašytojos Jurgos Ivanauskaitės atminimui skirtame skvere buvo atidengta didelė akmeninio katino skulptūra. Renginyje Jurgos draugai skaitė rašytojos eiles ir skyrė jai savo dainas.

Iš paskutinės J.Ivanauskaitės eilėraščių knygos „Odė džiaugsmui“ rašytojos bičiulė, leidėja Aušra Korsakienė perskaitė itin šiam renginiui pritinkantį eilėraštį „Katės akys“. Kitas J.Ivanauskaitės draugas aktorius, režisierius Vytautas V.Landsbergis akompanuodamas gitara sudainavo vieną savo kurtų kūrinių. Aktoriaus teigimu, Jurga jam yra sakiusi, kad būtent jo kurti „žiaurieji romansai“ rašytojai padeda ištverti nuobodulį.

Paminklą buvo patikėta atidengti pagrindiniam šios idėjos rėmėjui bendrovės „Lietuvos dujos“ generaliniam direktoriui Viktorui Valentukevičiui ir Seimo pirmininkei Irenai Degutienei.

Po rašytojos J.Ivanauskaitės mirties jos motina kreipėsi į skulptorę  Kseniją Jaroševaitę ir paprašė sukurti taip rašytojos mėgto gyvūno – katino skulptūrą. K.Jaroševaitė teigė, kad ši skulptūra nėra paminklas ir sąsajų su šiuo katinu ir pačia rašytoja nereikėtų ieškoti.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Paminklo J.Ivanauskaitei atidengimas
Akmeninė katino skluptūra

„Pastaruoju metu skulptoriams tenka aiškintis, dėl to ką padarė. Dalyvaujame viešame teismo procese“, – juokėsi skulptorė, renginio vedėjos Editos Mildažytės paklausta, kodėl nusprendė taip sočiai pamaitinti katino skulptūrą.

„Manęs buvo paprašyta sukurti katiną arba katinų angelą – pasakiau, kad katinų angelų nepažįstu. O su katinais mano santykis ypatingas. Supratau, kad aš jų niekad gyvenime nepriversiu laikytis tvarkos, jie tai ateina, tai išeina, tai atsiveda mažų kačiukų ir paslepia juos po laiptais. Šis katinas – mano kiemo katinų simbolis, katinas Vilniaus valkata, kuris gyvena pats sau. Žmonės mano, kad jie katinus prisijaukina, bet yra atvirkščiai“, – šio katino idėją paaiškino kūrėja.

Skulptorė teigė iš pagyvenusių žmonių sulaukusi neigiamų atsiliepimų apie skulptūrą ir pasakymų, kad ji, kaip suaugęs žmogus užsiima tokiais niekais. „Aš norėčiau tam žmogui padėkoti, nes be tokių kvailių kaip mes pasaulis būtų vienodas ir nesikeistų“, – teigė skulptorė K.Jaroševaitė.

Žodį tarė ir prie katino skulptūros akcijos prisidėjusi Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

„Lietuvos žmonių širdyje Jurga yra talentas. Per trumpą savo gyvenimą ji spėjo savo talentus realizuoti išleisdama knygas, tapydama paveikslus. Tačiau didžiausias talentas, kurį turėjo Jurga – tai gebėjimas bendrauti su žmonėmis ir būti artima kiekvienam iš jų. Tie žmonės, kurie yra labai talentingi, per trumpą laiką padaro labai daug. Dievas tokiems žmonėms yra davęs trumpą kelią, tačiau jis yra didelis ir reikšmingas palikimas“, – teigė Seimo pirmininkė.

I.Degutienė pridūrė, kad jai ši skulptūra ir katino simbolis atrodo labai artimi rašytojos ir keliautojos J.Ivanauskaitės asmenybei. „Katinas yra laisvas, vaikšto pats sau, jam nenurodysi kur reikia eiti. Jurga kaip ir katinas turėjo laisvės nuovoką, buvo laisva“, – tvirtino I.Degutienė.

Skulptūros atidengimą stebėjo ir geras J.Ivanauskaitės draugas keliautojas Paulius Normantas. Tačiau šįkart nepasirodė rašytojos laidotuvių nepraleidę dizaineris Juozas Statkevičius, dainininkai Andrius Mamontovas ir Algirdas Kaušpėdas.

45 metų sulaukusi rašytoja, eseistė, poetė, dailininkė, keliautoja anapilin išėjo 2007 m. vasario 17 dieną po sunkios onkologinės ligos – sarkomos. J.Ivanauskaitė palaidota Vilniaus Antakalnio kapinėse, Rašytojų kalnelyje.

Temos: 1 Skulptūra

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:18
01:17
00:44

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min