Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jūros šventės puošmenos kuriamos net naktį

Norėdamas įgyvendinti savo sumanymą - Jūros šventę papuošti didžiuliu atraktyviu laivu - dailininkas A.Klemencovas dirba be išeiginių ir iki pat išnaktų.
J.Andriejauskaitės nuotr. / Norėdamas įgyvendinti savo sumanymą - Jūros šventę papuošti didžiuliu atraktyviu laivu - dailininkas A.Klemencovas dirba be išeiginių ir iki pat išnaktų.
Šaltinis: 15min
0
A A

Dailininko Anatolijaus Klemecovo dirbtuvėse pastaruoju metu sklinda klijų kvapas, rėminami žymiausių pasaulio politikų portretai, gaminamos detalės, tapsiančios pagrindinio Jūros šventės akcento – didžiulio burinio laivo – dalimis.

Daugybę metų originalių puošybos idėjų šiai šventei pažeriantis menininkas šiemet sumanė pastatyti 12 metrų ilgio ir 4 metrų pločio laivą, kuriame sklis dūmai, trykš vanduo, skambės muzika, netrūks šviesos.

Dailininkas jau nebesuskaičiuoja, kiek metų yra pagrindiniu Jūros šventės puošėju – dešimt ar vienuolika. Per šį laiką jis buvo sukūręs ir gėdos stulpą, ir „Baden badeną“, iš kurio tryško vanduo, ir kitus atraktyvius puošybos elementus. Neprisidėti prie didžiausios uostamiesčio šventės jis buvo nusprendęs vos porą kartų, miesto nepuošė ir pernai. Šiemet ir vėl sulaukęs siūlymo sukurti šventės akcentus, teigė iš pradžių galvojęs nebesiimti šio darbo, mat jaučia senstantis, puola ligos, tačiau nutarė sudalyvauti, nes kaip pats sakė, ruošimasis Jūros šventei kasmet jam yra kupinas didžiulio azarto ir entuziazmo.

Dirba visa šeimai

Dirbu be išeiginių, miegu labai mažai, jau ir žmona pyksta, bet kažkoks vidinis velniūkštis įkvepia. Man dirbti Jūros šventėje yra tikras azartas, labai įdomu“, – sakė A.Klemencovas.
Prie šių metų šventei skirto laivo dailininkas, padedamas keturių šeimos narių, darbuojas dvi savaites. Vėliau jam pagelbės ir bičiuliai, kurie padės įgyvendinti idėjas su vandeniu, šviesos efektais, dūmais. Idėjos įgyvendinimui menininkas turi vos pusantro mėnesio, tad jau dabar dirba iki išnaktų. „Dirbu be išeiginių, miegu labai mažai, jau ir žmona pyksta, ir vaikai sako: „Surimtėk, apsirenk baltą kostiumą, tu juk kultūros magistras“, bet kažkoks vidinis velniūkštis įkvepia. Man dirbti Jūros šventėje yra tikras azartas, labai įdomu“, – sakė A.Klemencovas.

A.Klemencovas pasakojo, kad vos pradėjus galvoti apie šiųmetinės šventės, kurios šūkis „Švartuokis muzikos uoste“, puošybos idėjas, gimė mintis sukurti atraktyvų laivą, kuris atspindėtų ir šių dienų problematiką, ekonomines realijas, troškimus, kurio viduje būtų įdomių personažų. Pasak jo, šis didžiulis laivas bus sarkastiškas ir nepanašus į jokį kitą tikrą laivą. Tradiciškai didžiausias šventės akcentas stovės Turgaus ir Tiltų gatvių sankryžoje.

Pasitiks kapitonų portretai

„Kajutėse atsiras šiuolaikinių dienų kapitonai – admirolai. Įėję į laivą svečiai galės pamatyti naująjį Didžiosios Britanijos premjerą, taip pat Baraką Obamą, Angelą Merkel, Nicolia Sarkozy, Dmitrijų Medvedevą ir kitus. Tai savotiški admirolai, kurie veda laivą. Tai ironiškas, bet tuo pačiu nepiktybinis, geras jumoras“, – rodydamas įrėmintus portretus šypsojosi dailininkas.

J.Andriejauskaitės nuotr./Laivo viduje bus galima išvysti pasaulio politikų portretus. Politikus dailininkas vadina laivo kapitonais.
Laivo viduje bus galima išvysti pasaulio politikų portretus. Juos dailininkas vadina laivo kapitonais.

Jūros šventės dalyviai galės apžiūrėti ir įdomų laivo bortą, kuris, anot kūrėjo, kaip ir dabartinis ekonomikos vandenynas, bus skylėtas. Atėjęs prie borto svečias ras daugybę langelių, vieną jų atvėrus bus galima atsidurti tarsi rojaus sode su čiulbančiais paukščiais, atvėrus kitą – gros muzika.

„Norėčiau kad darbas įgytų ne tik formą, bet įgautų gyvybės, prie ir ant laivo turėtų būti inscenizacijos, sklisti muzika, ant denio stovėtų mimai ar kokie kiti personažai“, – planavo A.Klemencovas. 

Laivą papuoš dešimt keturių metrų ilgio irklų, šešių metrų stiebas, taip pat įspūdingos spalvotos burės, jos atspindės Edeno sodus, rojų, kuriame, anot kūrėjo, visi laimingi ir viskas „velniškai gerai“.

Kūrinį dailininkas ketina pavadinti pagal Federico Felini filmą „Ir laivas plaukia“. Kūrėjas šyptelėjo: „Nemėgstu plagijavimo, bet tikiuosi F.Felini nesupyks, jei pasiskolinsiu pavadinimą“.

Krizinis biudžetas


Visą laiką pagaunu save mąstantį, kad galiu daug, bet gaila, jog finansavimas labai stipriai sumažintas – tris kartus mažiau nei buvo iki šiol. Galėčiau žymiai plačiau įgyvendinti idėją, – apgailestavo A.Klemencvas
Be laivo, šventės puošmena taps ir Tiltų gatvėje miniai virš galvų kabėsiančios mimų figūros. Planuojama, kad jų bus 12. „Tai savotiškas požiūris į muziką, juk visa šiemetinė šventė bus po muzikos vėliava. Muzika iš visų menų yra arčiausiai dievo, todėl ir mimai tegul bus atitraukti nuo žemės, kabės, skris ore“, – idėjomis dalijosi dailininkas.

Jis neslėpė, kad šiemet dirbti ypatingai sunku dėl sumažinto biudžeto. „Visą laiką pagaunu save mąstantį, kad galiu daug, bet gaila, jog finansavimas labai stipriai sumažintas – tris kartus mažiau nei buvo iki šiol. Galėčiau žymiai plačiau įgyvendinti idėją. Bet ir dabar išrinktas vizualus stuburas, kuris nors kažkaip pagyvins senamiestį“, – sakė A.Klemencovas.

Jis teigė, kad fiziškai įgyvendinti sumanymą sudėtinga, trūksta laiko, tenka skaičiuoti lėšas. „Net įžymių veikėjų portretus įstatau į rėmelį, kurį tenka imituoti. Čia juk ne rėmas, čia pigi grindjuostė, bet norint pagaminti puošniai, bandau daryti vizualizaciją“, – sakė jis.

Pasitiki dailininku

15min nuotr. /2008 metais Jūros šventės akcentu tapo A.Klemencovo sukurta ryla, iš kurios tryško vanduo, dūmai.
2008 metais Jūros šventės akcentu tapo A.Klemencovo sukurta ryla, iš kurios tryško vanduo, dūmai.

Viešosios įstaigos „Jūros šventė“ direktorius Remigijus Mockus neslėpė, kad dailininkas A.Klemencovas buvo vienintelis, kuriam pasiūlyta imtis šventės puošybos. „Nė vienas dailininkas taip nepajunta šventės dvasios, formos ir šūkio. Šiemet kreipėmės tik į Anatolijų. Kai nuo 2004 metų ruošėme konkursus ir rinkome, kas puoš šventę, jo siūlymai visada buvo išskirtiniai, o kiti meniškai buvo tolimi nuo Jūros šventės dvasios. Šiemet nebesinorėjo erzintis ir dirgintis, todėl kreipėmės pagalbos į jį“, – sakė A.Mockus. Direktorius teigė, kad šiemet ne tik puošybai teko gerokai mažiau lėšų, bet ir visa šventė rengiama su perpus mažesniu biudžetu nei pernai ar užpernai.

Pasak savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjos Godos Giedraitytės, iš miesto biudžeto šiemet šventei lėšų nebuvo skirta, įstaigai buvo perduotos nuo pernai rengtos „Europiados“ likusios lėšos – apie 70 tūkst. Lt. Tiek pat lėšų skirta ir pernai. Ankstesniais metais miestas prie šventės rengimo prisidėdavo 200–300 tūkst. Lt.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min