Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jūrų muziejuje – jauniklių metas

Zundos mažylis
Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Zundos mažylis
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Kol vienas mažylis lepinasi riebiu mamos pienu, kitos pilkosios ruonės palikuonis griežtu režimu maitinamas muziejaus darbuotojų. Tokia dabar kasdienybė Lietuvos jūrų muziejuje, pasaulį išvydus dviem pilkiesiems ruoniukams.

Pirmasis šiemet (vasario 25-ąją) gimė Baltukės, gyvenančios muziejų supančiame kanale, palikuonis. Muziejininkams puikiai žinomas rūpestingos patelės įprotis mažylį nuo pašalinių slėpti ir vis nardinti jį į vandenį. „Ruoniukas dar mažas, neturi reikiamo riebalų sluoksnio, panardintas į vandenį gali nespėti įkvėpti“, – aiškino muziejaus atstovė Nika Puteikienė.

„Taip jau yra ruonių pasaulyje, kad vos tik patelė baigia maitinti mažylį, prasideda poravimasis“, – aiškino N.Puteikienė.

Tik gimusio ruoniuko globą perėmė muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas. Praėjus kelioms dienoms nuo gimimo ruoniukas neteko svorio. Daugiau nei mėnesį mažylis gyvens muziejaus patalpose, kas tris valandas jis maitinamas specialiu maistu. Viliamasi, kad netrukus ruoniukas sustiprės ir bus toks pat guvus kaip ir muziejaus baseine augantis Zundos palikuonis.

Šioji kurį laiką mažylių atsivesdavo tą pačią dieną – kovo 8-ąją, Tarptautinę moters dieną. Tačiau ir pernai ir šiemet Zunda kiek paskubėjo – jos mažyliai pasaulį išvydo kovo 1-ąją.

Zunda pati maitina savo atžalą riebiu pienu (ruonių pieno riebumas siekia 80 proc.). Gimęs jūrų gyvūnas svėrė apie 15 kilogramų. Prireiks trijų savaičių kol jis priaugs svorio iki 50 kg ir taps savarankiškas. Per tą laiką jis pakeis ir kailį.

Kol Zunda pati rūpinasi ir maitina ruoniuką, patinas Molas yra atskirtas.

„Taip jau yra ruonių pasaulyje, kad vos tik patelė baigia maitinti mažylį, prasideda poravimasis“, – aiškino N.Puteikienė.

Kol kas abu mažieji ruoniukai – bevardžiai. Jiems vardus tradiciškai galvos visos Lietuvos vaikai. Paaugusių ruoniukų vardynos numatytos gegužės 15-ąją.

Priglaudžia pamestinukus

Muziejuje gimusių ruonių gretas gali papildyti ir vadinamieji pamestinukai. Pavasarį Klaipėdos apylinkių gyventojai jūros pakrantėje aptinka bangų išmestus, ne laiku nuo tėvų atsiskyrusius, ruoniukus. „Jie būna sumenkę, sveriantys apie 10 kilogramų, neretai apkandžioti šunų. Muziejui nepriklauso rūpintis tokiais gyvūnais, tačiau mūsų darbuotojai priglaudžia ir išaugina pamestinukus“, – aiškino N.Puteikienė.

Įtrauktas į Raudonąją knygą

Šiuo metu muziejuje gyvena dešimt pilkųjų Baltijos ruonių. Tai nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos raudonąsias knygas. Į Lietuvos pakrantes jie retai užklysta.

Lietuvos Jūrų muziejus jau 21 ruonių paleido į laisvę. Muziejuje yra ir penki Rytų Atlanto paprastieji ruoniai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min