Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 23d. 22:20

K.Girnius: atvykdamas į Lietuvą B.Netanyahu bando gerinti savo reputaciją

Protestas prieš Izraelio delegacijos vizitą
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Protestas prieš Izraelio delegacijos vizitą

Izraeliui itin svarbūs santykiai su Rusija, o vizitas Lietuvoje gali būti labiau naudingas pačiam Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu, LRT RADIJO laidoje „60 minučių“ svarsto Vilniaus universiteto docentas, politologas Kęstutis Girnius. Jis primena, kad B.Netanyahu keliamos korupcijos bylos, todėl atvykdamas į Lietuvą jis gali paprasčiausiai bandyti gerinti savo įvaizdį: „Aš manau, kad B.Netanyahu svarbu parodyti, kad jis yra aktyvus, kad gali keliauti, kelti Izraelio vėliavą, rodyti poziciją, didinti matomumą, nepaisant valstybės vidaus problemų.“

Atkreipia dėmesį – Izraeliui svarbūs santykiai su Rusija

Nors B.Netanyahu vizitą vadiname istoriniu, vienintelis jo išskirtinumas, kad šis vizitas vyksta pirmą kartą, tvirtina K.Girnius. Anot jo, sprendimas apsilankyti Baltijos šalyse netgi stebina, nes pastaruoju metu Izraeliui itin svarbu palaikyti gerus santykius su Rusija.

„Šį vizitą vadiname istoriniu, bet dabar vos ne kiekvienas vizitas tapęs istoriniu. Tai jau toks trafaretinis apibūdinimas. [...] Pastaruoju metu Izraeliui labai svarbūs santykiai su Rusija. Šių šalių santykiai išskirtiniai. Pavyzdžiui, Izraelis neprisideda prie sankcijų Rusijai. Po Skripalio nužudymo dauguma šalių išsiuntė rusų diplomatus, Izraelis to nepadarė ir tik pasakė pastabą, kad smerkia teroro aktą“, – atkreipia dėmesį K.Girnius.

Jis priduria – kita vertus, Izraeliui sunku reikšti kritiką, nes neseniai buvo nužudytas Sirijos inžinierius, kuris galimai prisidėjo prie raketų kūrimo.

K.Girniaus pastebėjimu, Izraeliui šiuo metu taip pat labai svarbu iš Sirijos išvyti Irano pajėgas. Kaip teigia politologas, tai daug lengviau padaryti, kai Rusija nesikiša: „Jie gali tai daryti arba jiems lengviau tai daryti, jei Rusija nesikiša. Jei Rusija savo raketas nukreiptų prieš Izraelio lėktuvus, galimai kiltų labai didelis konfliktas. Manau, kad kol kas yra šioks toks susitarimas tarp Izraelio ir Rusijos. [...] Šito dėl kokios nors Lietuvos malonės Izraelis tikrai neatsisakys.“

Jei Lietuva staiga išsišoktų, būtų apkaltinta šokimu pagal JAV dūdą

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Girnius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Girnius

K.Girnius svarsto, kad apsilankyti Baltijos šalyse B.Netanyahu galėjo nuspręsti ir bandydamas gerinti savo paties padėtį: „Reikia prisiminti B.Netanyahu keliamas tris bylas dėl korupcijos. Jo žmonai taip pat keliama byla dėl korupcijos. Greitai bus priimtas teismo nutarimas, pasiūlymas, ar kelti bylą, ar ne. Aš manau, kad B.Netanyahu svarbu parodyti, kad jis yra aktyvus, kad gali keliauti, kelti Izraelio vėliavą, rodyti poziciją, didinti matomumą, nepaisant valstybės vidaus problemų.“

Politologas pripažįsta – Izraelio ir Lietuvos santykiai svarbūs ir dėl istorinės praeities. K.Girniaus tvirtinimu, Lietuva turi savotišką istorinę kaltę dėl prisidėjimo prie žydų genocido: „Manau, kad neturėtume to paneigti. Negalime elgtis taip, lyg tai niekada neįvyko, bet negalime vien dėlto visapusiškai pritarti tam, ką daro Izraelis. [...] Izraelio elgesys su palestiniečiais yra visiškai nepateisinamas. Manau, kad po 50 metų Izraelis žiūrės į šį laikotarpį panašiai, kaip amerikiečiai į tai, kaip jie persekiojo juodaodžius.“

Pats B.Netanyahu neslėpė sieksiantis Baltijos šalių paramos, keičiant Europos Sąjungos (ES) požiūrį į Izraelį. Vis dėlto K.Girnius nemano, kad Lietuva galėtų pakeisti ES poziciją. Jo teigimu, ES nuomonė Izraelio atžvilgiu subalansuota.

„Pavyzdžiui, dėl Irano sutarties [...], reikia atsiminti, pasisakė ne tik ES. Tai padarė ir Kinija, ir Rusija, ir JAV. Viskas pakito tik, kai atėjo Donaldas Trumpas. Ta pozicija yra gana subalansuota“, – tvirtina K. Girnius.

Jo teigimu, taip pat sunku tikėtis, kad galėtų pasikeisti Lietuvos pozicija dėl Irano. Pašnekovo aiškinimu, visa tarptautinė bendruomenė laikosi panašaus požiūrio, todėl Lietuva neturėtų išsiskirti vien dėl to, kad to prašo Izraelis ar JAV.

„Šitam susitarimui iš esmės pritaria tarptautinė visuomenė. Čia ir Kinija, ir Rusija – visi. Vien dėl D. Trumpo užsispyrimo, vien dėl B. Netanyahu prašymo, kad Lietuva pakeistų poziciją... būtų labai blogai. Jeigu Lietuva staiga nutartų – norime, kad šis klausimas būtų keliamas ES pasitarimuose, nemanau, kad pagrindinės valstybės Lietuvos klausytų“, – svarsto K.Girnius.

Jo tvirtinimu, Lietuvai tai būtų klaidingas žingsnis, nes pozicijos pakeitimas galėtų būti vertinamas kaip nuolankumas JAV užgaidoms: „Jei Lietuvą staiga išsišoktų, būtų žiūrima taip, kad ji vėl šoka pagal JAV dūdą ir per mažai rūpinasi bendrais Europos reikalais.“

L.Linkevičius: norėtume, kad būtų tiesioginis Izraelio ir ES kontaktas

Paklaustas, kodėl apie Izraelio premjero vizitą buvo pranešta taip vėlai, Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tvirtina, kad paprastai tokie vizitai planuojami iš anksto, tačiau dėl saugumo ir galimai nenumatytų aplinkybių apie atvykimą buvo paskelbta vėliau nei įprasta. L.Linkevičius taip pat negalėjo pasakyti, kodėl atvykti buvo pasirinkta būtent šis laikas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Linas Linkevičius
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Linas Linkevičius

„Kodėl premjeras atvyko dabar, o ne anksčiau, man sunku pasakyti. Mes seniai kalbamės apie tokią galimybę. Įtemptas grafikas, daug visokių įvykių. Izraelis iš tiesų yra aktyvus žaidėjas tarptautinėje arenoje, galima sakyti, pasauliniu mastu, todėl, žinoma, labai sunku išrinkti tas datas.“

Ministras džiaugiasi, kad B.Netanyahu apie Baltijos šalis šiltai atsiliepė dar prieš pat atvykstant: „Prieš išvykdamas šio vizito, premjeras minėjo, kad lankosi iš tikrųjų pirmą kartą ir labai vertina kvietimą į aukšto lygio trijų šalių premjerų susitikimą. Jį pasveikindamas sakiau – pagaliau pavyko jums atvykti į savo protėvių žemę. Jis atsakė šio momento laukęs daugiau kaip 60 metų.“

L.Linkevičiaus nuomone, B.Netanyahu vizitas yra postūmis toliau plėtoti šalių santykius. Nors, tvirtina ministras, Lietuvos ir Izraelio santykiai šiuo metu yra geri, tarptautinėje politikoje valstybių pozicijos nėra vienareikšmės.

„Tarptautinėje politikoje šie santykiai nėra paprasti. Netgi galima pasakyti, kad jie įtempti dėl daugelio aspektų, pavyzdžiui, dėl dialogo su ES. Santykiai tikrai sunkiai mezgasi, nors prie to tiesiogiai, aktyviai prisidedame ir norime, kad būtų tiesioginiai kontaktai. Taip pat ir pokalbiai su Palestina vyksta sudėtingai“, – sako ministras.

Paklaustas, ar po susitikimo su B. Netanyahu galėtų pasikeisti Lietuvos pozicija dėl Irano.

B.Netanyahu vizitas Lietuvoje turėtų trukti keturias dienas. Ketvirtadienį ir penktadienį numatomi oficialūs susitikimai. Šeštadienis, pagal žydų papročius, yra nedarbo diena, todėl jokie susitikimai nėra planuojami. Sekmadienį B. Netanyahu turėtų susitikti su Lietuvos žydų bendruomene, aplankyti objektus, susijusius su Gaono atminimu.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Nacionalinis stadionas Vilniaus žemėlapyje: ar sklypas tam tinka, paaiškės vėliau

Sportas

Naujas futbolo vadas – apie krepšinį, E.Jankausko likimą ir Šviniaus šešėlį

Aktualu

Seime pateikimo stadijoje pritarta pataisoms, atversiančioms dalį duomenų žurnalistams

15min iš Londono Mokslas.IT

„Huawei“ parodė, už ką dėkojo konkurentams: oficialiai pristatytas „Mate 20 Pro“

Aktualu

S.Skvernelis apie sunaikintą įrašą: visuomenės teisė žinoti nėra absoliuti

„Eurolygos diena“: kuriems žaidėjams buvo skirta Šaro kritika? (1/5)

Verslas

Apžvalga: pagrindiniai planuojami 2019 metų valdžios finansų skaičiai

Aktualu

Pirmadienį Vilniuje registruotas šilumos rekordas

Vardai

Lady Gaga patvirtino, kad susižadėjo: rengiasi vestuvėms su savo agentu Christianu Carino

Aktualu

Latvijoje dėl koalicijos tariasi penkios partijos, valstiečiai ir žalieji – nuošaly

Aktualu

Pavojingi „pokštai“ tęsiasi: Raudondvario parduotuvėje pirktame banane – adata

Vardai

Skandalas tęsiasi: Simo Jasaičio advokatas ruošiasi teismui su Oksana Pikul

24sek

„Žalgirio“ dvikovai su „Fenerbahče“ suteiktas ypatingas statusas

Maistas

3 maisto tinklaraštininkių receptai: lašišos kepsnys, silkės salotos ir vištiena greitai

24sek

R.Kurtinaitis šventė pergalę teisme – „Chimki“ jam turės sumokėti įspūdingą sumą

Pasaulis kišenėje

Aukščiausia klasė: lakūnė lėktuvą nutupdė pučiant stipriam šoniniam vėjui

Sportas

Cristiano Ronaldo byloje – naujos detalės, galinčios jį išgelbėti

Aktualu

LRT dėl grėsmės nepriklausomumui kreipėsi į UNESCO

Aktualu

ES derybininkas Michelis Barnier prašo daugiau laiko „Brexit“ susitarimui pasiekti

Aktualu

Stasys Jakeliūnas žada iš naujo inicijuoti apkaltą Mykolui Majauskui

Naujienos

Aktualu

D.Grybauskaitė pagerbė partizaną Juozą Jakavonį-Tigrą: „Darysime viską, kad partizanai išliktų mūsų atmintyje“

Gazas

Bajorų autokroso trasoje karaliavo „buliai“

Aktualu

Izraelis siekia sustiprinti ryšius su Lietuva, kad atsvertų ES kritiką

Mokslas.IT

Rusijos inžinieriai prisižiūrėjo fantastinių filmų: „Kalašnikov“ pristatė dvikojį robotą

Aktualu

Mitingas prie Adomo Mickevičiaus paminklo – prieš 31 metus ir dabar

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių: ungurys ir starkis Nidoje. Itališkai pagaminti žuvies patiekalai

Aktualu

Žaibai tarp G.Landsbergio ir A.Širinskienės: ar konservatorius gynė žmonos verslą?

Aktualu

Saudo Arabijoje – feminisčių radijo stotis: būsime mažumos balsas

Aktualu

JAV perspėja Rusiją „netoleruosiančios“ kišimosi į rinkimus

Aktualu

Izraelio premjerą Lietuvoje pasitiko protestai dėl Palestinos

Verslas

Nauji siūlymai: vienoda cigarečių pakuotė, draudimas rūkyti lauko kavinėse, balkonuose

Gazas

„Toyota“ po tragedija pasibaigusios avarijos paaiškino, kaip užtikrina automobilių saugumą

Vardai

Plovyklos atstovai paaiškino, kodėl Viktorijos Siegel nuplautas automobilis liko su vabzdžiais

Aktualu

Indijai atsisakius 100 mln. JAV dolerių užsienio paramos, šalyje bręsta politinė audra

Verslas

Degalai Lietuvoje brango ir dėl kylančios naftos kainos

Pasaulis kišenėje

Kim Jong Unas fantazuoja apie turistus: vilios jūra ir prabangiais viešbučiais

Aktualu

Ataskaitos apie Rusijos kišimąsi į rinkimus nutekintoja kalės daugiau nei penkerius metus

Interviu Aktualu

JAV atstovas Ukrainai: „Nuo Rusijos veiksmų kenčia tie, kuriuos ji tikina norinti apginti“

Vardai

Grožio ir mados šventėje – iš Niujorko į gimtinę trumpam grįžusi šokėja Eglė Andreikaitė

Aktualu

Avarinės būklės balkonai: įlūžus grindims įstrigo vilnietė

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Video

32:10
01:02
01:11

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min