Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 29d. 17:21 , Atnaujinta: 2019 lapkričio 29d. 20:44

Po gaisro Alytuje likusį vandenį išvalys „Dzūkijos vandenys“, meras atsakomybę perleidžia Aplinkos ministerijai

Kęstutis Mažeika
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika
Penktadienį Alytuje apsilankęs ministras Kęstutis Mažeika teigia, kad pagaliau nuspręsta, ką daryti su po gaisro įmonėje „Ekologistika“ užsilikusiu vandeniu. Jo teigimu, vandenį išvalys savivaldybės įmonė „Dzūkijos vandenys“. Visas procesas turėtų užtrukti iki 3 mėnesių. Miesto meras Nerijus Cesiulis teigia, kad darbai bus pradėti tik tuomet, kai bus gautas oficialus ministerijos raštas, kad jie prisiima atsakomybę už šį sprendimą.

„Priimti sprendimai po galutinio „Dzūkijos vandenų“ tyrimo, kad vandenį valys savivaldybės įmonė, o susikaupusį dumblą, kuris viršys tam tikrų medžiagų normą, reikės utilizuoti“, – 15min sakė ministras.

„Valymo darbai bus pradėti jau netrukus, įmonė yra pasirengusi. Tai turėtų trukti iki 3 mėnesių“, – pridėjo jis.

Pasak K.Mažeikos, yra laikomasi ankstesnio plano – vandenį valyti panaudojant valymo įrenginius ir juos leisti į Nemuną. Esą per parą turėtų būti išvalyta iki 400 kubinių metrų vandens.

Pasak miesto mero N.Cesiulio, „Dzūkijos vandenys“ valymą pradės tik tuomet, kai gaus oficialų ministerijos raštą, kad jie prisiima atsakomybę.

„Bandysime vadovautis ministerijos siūlymais, bet norime pamatyti raštiškus, kad po to, jei kas atsitiktų mūsų valymo įrenginiams, kad neliktų kalta savivaldybė, kad blogai valė ar kad yra tarša didelė“, – teigė meras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nerijus Cesiulis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nerijus Cesiulis

Ginčijasi dėl tyrimų

Naujausiais Aplinkos apsaugos agentūros atliktų tyrimų duomenimis, po gaisro susikaupusiame vandenyje pavojingos medžiagos normų neviršijo.

Alytaus meras Nerijus Cesiulis prieš kelias savaites teigė, kad gaisravietėje esančiame vandenyje rasti cheminiai junginiai, sukeliantys vėžinius susirgimus, normą viršija kelis šimtus kartų. Penktadienį Facebook įraše jis teigė, kad naujausi mėginiai nepaneigia ankstesnių tyrimų rezultatų teisingumo.

„Dabartiniai mėginiai, kurie parodė, kad vanduo jau neviršija užterštumo normų, imti praėjus mėnesiui. Dalis to vandens jau daug kartų persimaišęs su lietaus ar nuotekų vandeniu. Kur nusėdęs, kur išgaravęs“, – rašė N.Cesiulis.

Penktadienio vakarą N.Cesiulis paaiškino BNS nekvestionuojantis naujausių duomenų, bet norintis apginti anksčiau skelbtą informaciją.

„Ministerija (Aplinkos ministerija – BNS) kritikavo kurį laiką mūsų duomenis, kuriuos mes pateikėme, aš tik bandžiau savo paskutiniame poste paaiškinti, kodėl mūsų duomenys skiriasi kelis šimtus kartų nuo ministerijos duomenų, kadangi mes tuos duomenis ėmėme, kai buvo gaisras (...) Ministerija pasakė, kad buvo gąsdinami žmonės tais duomenimis. Mes nieko negąsdinome, mes tiesiog gavome laboratorijos duomenis, kuriuos pateikėme nenorėdami niekam meluoti“, – sakė Alytaus meras.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika ketvirtadienį teigė pretenzijų merui neturintis, tačiau kyla prielaidų, kad „iš tos nelaimės tikrai buvo siekis pasipelnyti, tai tikrai turi įvertinti prokuratūra“.

N.Cesiulis BNS sakė, kad savivaldybė dar negavo jokio kreipimosi iš prokurorų, bet miestas pasiruošęs ginti savo poziciją.

„Ministerija lyg minėjo, kad skųs, tai, tikėtina, kažkam iš mūsų reikės atstovauti miesto pozicijai ir aiškintis, kodėl mums kažkas pasiūlė valyti vandenį, kodėl mums kažkas pasiūlė nemokamai tai daryti arba mokamai tai daryti“, – BNS sakė N.Cesiulis.

Vandens valymo kaina – apie 50 tūkst. eurų

Aplinkos ministras K. Mažeika BNS penktadienį teigė, kad užteršto vandens išvalymas pagal „Dzūkijos vandenų“ įkainius turėtų kainuoti apie 50 tūkst. eurų.

„Jie turi savo patvirtintus įkainius, mes žinome kiekius, kiek vandens yra, tai turbūt kainuos, jeigu neklystu, apie 50 tūkst. eurų“, – sakė ministras.

Anot jo, įmonė atliko užteršto vandens valymo bandymus, šie parodė, kad jos turimi įrengimai yra pajėgūs tinkamai išvalyti po gaisro susikaupusį vandenį.

„Kažkokių apokaliptinių rezultatų tikrai nėra. Eksperimentas tik patvirtina, kad „Dzūkijos vandenys“ yra pajėgūs išvalyti tą vandenį savo įrenginiuose. Tai yra efektyviausia“, – teigė K.Mažeika.

Alytaus miesto savivaldybė ir Aplinkos ministerija iki šiol nebuvo radusios būdo, kaip tinkamai pasielgti su po gaisro likusiu užterštu vandeniu.

Savivaldybė nesutiko su ministerijos siūlymu dozuotai jį išleisti į nuotekų sistemą bei teigė ieškanti kitų būdų.

Iš gaisravietės išvežta per 600 tonų pavojingų atliekų

K.Mažeika taip pat teigė, kad toliau tęsiami pavojingų atliekų iš gaisravietės išvežimo darbai. Valstybės valdoma įmonė „Toksika“ jau yra išvežusi jau daugiau kaip 600 tonų pavojingų atliekų.

„Toliau tęsiami darbai (...) „Toksika“ sutvarkys tik pavojingas atliekas, o nepavojingas atrūšiuoja ir palieka sutvarkyti savininkams“, – sakė ministras.

Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius R.Juonys teigė, kad penktadienį „Toksikai“ pavesta pradėti tvarkyti pagrindines gaisravietės patalpas.

Šiose patalpose per gaisrą įgriuvo stogas, todėl čia pavojingos sudegusios atliekos susimaišiusios su betonu ir kitomis pastato konstrukcijos medžiagomis.

„Pavesta įmonei „Toksika“ sutvarkyti tą trečią patalpą – pavojingas atliekas atskirti nuo nepavojingų. Pavojingas išvežti sutvarkyti, o nepavojingas palikti gaisravietėje, nes jos nekelia grėsmės aplinkai“, – teigė R.Juonys.

Gaisras Alytaus Pramonės rajone įsikūrusioje įmonėje „Ekologistika“ kilo spalio 16 dieną, ugniagesiai su ugnimi ir jos padariniais kovojo ilgiau nei savaitę.

Alytaus mieste ir rajone dėl spalį vykusio gaisro iki šiol paskelbta ekstremali situacija.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kęstutis Mažeika
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kęstutis Mažeika

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:36
52:13
17:22

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min