Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 1d. 19:08

K.Prunskienę pas G.H.W.Bushą lydėjęs brolis: jam teko laviruoti, svarstant Lietuvos pripažinimą

Kazimiera Prunskienė kalbasi su Vytautu Landsbergiu
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr. / Kazimiera Prunskienė kalbasi su Vytautu Landsbergiu

Pirmąją nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos premjerę Kazimirą Prunskienę į susitikimą su George'u H.W.Bushu lydėjęs jos brolis sako, kad JAV prezidentui tuo metu reikėjo smarkiai laviruoti, sprendžiant dėl Lietuvos pripažinimo.

Ministrės pirmininkės padėjėju dirbęs Rimantas Stankevičius teigė, kad penktadienį miręs JAV prezidentas nenorėjo kelti pernelyg aštrių reikalavimų Sovietų Sąjungos lyderiui Michailui Gorbačiovui, nes norėjo išsaugoti daugmaž patikimą derybų partnerį.

Be to, tuo metu buvo sprendžiami klausimai dėl SSRS kariuomenės išvedimo iš Lenkijos, Čekoslovakijos išsilaisvinimo nuo komunistinio režimo.

„Jis į Lietuvos klausimą žiūrėjo labai plačiai pasaulio kontekste, visų permainų Europoje kontekste, sovietų kariuomenės išvedimo iš kai kurių šalių kontekste. Jis turėjo rasti balansą tarp Lietuvos pripažinimo ir tų procesų“, – BNS šeštadienį sakė R. Stankevičius.

„Jam tai buvo labai sunku. Reikėjo nepaaukoti, nenustumti per radikaliais reikalavimais M.Gorbačiovo iš arenos, nes G.H.W.Bushas matė, kad jis yra geriausias partneris deryboms. Radikalų Rusijoje tuo metu buvo pakankamai“ – pridūrė jis.

„Scanpix“/AP nuotr./George'as H.W.Bushas ir Michailas Gorbačiovas 1990 metais Helsinkyje
„Scanpix“/AP nuotr./George'as H.W.Bushas ir Michailas Gorbačiovas 1990 metais Helsinkyje

K.Prunskienės susitikimas su JAV prezidentu vyko 1990 metų gegužę, praėjus dviem mėnesiams po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.

Jį padėjo suorganizuoti JAV lietuvis, verslininkas Juozas Kazickas.

Mums reikėjo aktualizuoti Lietuvos nepriklausomybės klausimą ir tarptautinio pripažinimo klausimą.

R.Stankevičius su Lietuvos delegacija maždaug 40 minučių trukusio susitikimo pabaigos laukė už Baltųjų rūmų Ovalinio kabineto durų.

„Mums reikėjo aktualizuoti Lietuvos nepriklausomybės klausimą ir tarptautinio pripažinimo klausimą. Reikėjo pasinaudoti visomis galimybėmis ir J.Kazicko, jo ilgamečių ryšių dėka pavyko gauti audienciją pas prezidentą G.H.W.Bushą“, – kalbėjo buvęs K.Prunskienės padėjėjas.

„Buvo labai svarbu padaryti tai, kad ir tarptautinė bendruomenė, ir stambiausių pasaulio valstybių lyderiai įsijungtų į procesą, nepaliktų Lietuvos ilgoje laukimo procedūroje“, – teigė R.Stankevičius.

Pasak jo, premjerės ir JAV prezidento susitikimas davė vaisių – Lietuva buvo plačiai aprašyta amerikietiškoje spaudoje, o G.H.W. Bushas per savo ryšius atvėrė kelią lietuviams susitikti su Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiais.

G.H.W. Bushas susitikęs su M.Gorbačiovu labai spaudė jį dėl Lietuvos klausimų.

R.Stankevičiaus teigimu, susitikimas davė ir kitokios naudos.

„Aš neseniai kalbėjau su buvusiu užsienio reikalų ministru Antanu Valioniu, tai jis surado pėdsakų, kad po šito susitikimo G.H.W. Bushas susitikęs su M.Gorbačiovu labai spaudė jį dėl Lietuvos klausimų, ekonominės blokados nuėmimo Lietuvai klausimų“, – sakė jis.

„Tas susitikimas turėjo matomų ir nematomų pasekmių, kurios išaiškėjo arba dar tik išaiškės ateityje“, – teigė R.Stankevičius.

G.H.W. Bushas JAV prezidento pareigas ėjo 1989-1993 metais. Jam buvo 94 metai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos
Ypatingos

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min