Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

K.Prunskienė duos A.Urmoną į teismą

Kazimira Danutė Prunskienė
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Kazimira Danutė Prunskienė
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Liustracijos komisijai siekiant atnaujinti Kazimiros Prunskienės bylą dėl galimo bendradarbiavimo su KGB, politikė pareiškė, kad su ja mėginama susidoroti ir žada paduoti komisijos pirmininką Algimantą Urmoną į teismą dėl šmeižto ir persekiojimo. A.Urmonas tikina, kad rinkimai ir komisijos kreipimasis – „atsitiktinis sutapimas“.

Ketvirtadienį spaudos konferencijoje A.Urmonas pranešė, jog Liustracijos komisija teismo prašys atnaujinti vadinamąją „Šatrijos raganos“ bylą, o taip pat kreipsis į Generalinę prokuratūrą, kad ši įvertintų Vilniaus apygardos teismo buvusio teisėjo, dabartinio Seimo nario Konstanto Ramelio ir teisėjo Giedriaus Baziulio elgesį.

A.Urmono teigimu, byloje įrodymų dėl K.Prunskienės bendradarbiavimo su KGB užtenka „300 procentų“. 

„Politinis susidorojimas“

Prezidento rinkimuose kandidatuoti ketinanti K.Prunskienė dienraščiui „15min“ teigė, kad tai yra „akivaizdus politinių priešininkų bandymas susidoroti prieš rinkiminę kampaniją“. Ji prisiminė, kaip pernai rugsėjį, artėjant Seimo rinkimams, žurnalistams „netikėtai“ nutekėjo vaizdo medžiaga, kurioje K.Prunskienė neva prisipažįsta bendradarbiavusi su KGB. „Praeina kažkuris laikas, ir vėl bandoma žaisti ta pačia korta. Dabar jau visiškai lėkštai, primityviai... Nežinau, kaip profesorius gali sau leisti taip šnekėti“, – sakė K.Prunskienė.

Paklausta, ar ketvirtadienį A.Urmono paskelbtoje informacijoje yra kokių nors naujų faktų, moteris teigė nieko naujo neišgirdusi. „Apart interpretacijų – visiškai nieko. Kalba dabar apie mano keliones į Braziliją pas gimines kaip darbą KGB, o mokslinį darbą Vokietijoje vadina špionažu... Būtinai papasakosiu apie tai kolegoms Vokietijoje – bus skanaus juoko kolegoms“, – sakė politikė.

K.Prunskienė pridūrė, kad jos darbą atspindi knygos, moksliniai darbai, tyrimai, panaudoti ir praktikoje, o vadinamosios „ataskaitos“ buvo siunčiamos į mokslo įstaigą, nes tokia buvo tvarka. „Nieko slapto ten nebuvo, moksliniai darbai, visiems pasiekiami“, – teigė pašnekovė.

Kreipsis į teismą

K.Prunskienės teigimu, rinkimams tai turės daugiau neigiamos įtakos. „Nenorėčiau puikuotis tuo nuolatiniu figūravimu žiniasklaidoje. Situacija tragikomiška, bando susidoroti su manimi. Bet norėčiau priminti, kad dar prieš kovo 11-ąją paprašiau teismo išviešinti visą bylos medžiagą. Ten yra viskas aiškiai pasakyta – kas dirbo, kam dirbo, su visomis pavardėmis“, – teigė K.Prunskienė.

Paklausta, ar tai nesukels pavojaus bylos liudininkams, pašnekovė teigė taip nemananti. „Liudininkai ir anksčiau buvo sumušti, spaudžiami, jiems grasinta, kad keistų parodymus. Praėjus 5 metams, manau, nėra tiek daug grėsmės, nebent dabartinė komanda bandytų kažką daryti. Bet aš manau, kad viešumas suteikia daugiau saugumo“, – sakė ji.

K.Prunskienė pridūrė dėl A.Urmono pareiškimų ketinanti kreiptis į teismą. „Kreipsiuosi į teismą dėl šmeižto, persekiojimo. Aš manau, tai yra sąmoningas veiksmas, nes jie turi bylos medžiagą, viską mato ir supranta“, – sakė politikė. 

Kreipsiuosi į teismą dėl šmeižto, persekiojimo. Aš manau, tai yra sąmoningas veiksmas, nes jie turi bylos medžiagą, viską mato ir supranta, – sakė K.Prunskienė.

Rinkimai ir prašymas atnaujinti bylą – „atsitiktinis sutapimas“

Po konferencijos dienraščio „15min“ paklaustas, kodėl tik dabar, praėjus pusmečiui ir artėjant prezidento rinkimams, kuriuose pasiskelbė dalyvausianti ir K.Prunskienė, prašoma bylą atnaujinti, A.Urmonas teigė, jog tai tėra sutapimas. „Dabar nagrinėjimas buvo įstrigęs dėl to, kad man darė operaciją, širdies šuntavimą darė. Tai yra atsitiktinis sutapimas, man darė operaciją, aš keturis mėnesius turėjau nedarbingumą. Būtų anksčiau pasibaigę, dar prieš rinkimus, bet grynai dėl to. Čia yra visiškas sutapimas“, – dienraščiui „15min“ sakė A.Urmonas.

Paklaustas, ar nebijo būti apkaltintas įtakos rinkimams darymu, jis teigė tiesiog išsakęs savo nuomonę. „Minties laisvė yra Konstitucijos laisvė ir aš galvoju, kad ja pasinaudojau, išsakydamas savo poziciją pilnai. Man regis, kad tai nieko bendro su rinkimais šiuo atveju ir neturi. Mano pagrindinis tikslas buvo, kad žmonės suklustų dėl jos lojalumo ir patikimumo, nes kol kas tik melas, melas ir melas. Melu negalime laimėti tiesos“, – teigė pašnekovas. Jis pridūrė, kad jei K.Prunskienė apie neva buvusį bendradarbiavimą su KGB būtų prisipažinusi 1991-aisiais, „galėtų dabar prezidentuot“.

„Ji gabi moteris yra, reikia suvokti. Jei ji nebūtų gabi, tyrimai jos nebūtų tokie įdomūs. Ir KGB jinai kaip asmenybė nebūtų dominusi. Ji kaip informacijos šaltinis, tiek jos atliekamų tyrimų, tiek kitose šalyse. Mokslinės, techninės informacijos rinkimas irgi yra kaip šnipinėjimas, kaip atsidavimas, – sakė A.Urmonas, – Atsiminkim, Kaliningrade, važiavo ji, nors prezidentas prašė nevažiuoti. Tai spaudoje jinai pareiškė, kad prezidentas turi keisti užsienio politiką. Ar tai lojalumo, ar ne lojalumo dalykas? Mes turime vertinti tuos dalykus, prognozuoti jos elgesį tolesnį.“

Komisijos išvados

Liustracijos komisijos pirmininkas A.Urmonas ketvirtadienį patvirtino, kad K.Prunskienė sovietmečiu bendradarbiavo su KGB ir ketina kreiptis į Vilniaus apygardos teismą dėl bylos atnaujinimo. Anot jo, įrodymų pilnai pakanka. Be to, pasak A.Urmono, bylos nagrinėjimui įtakos turėjo ir tai, kad Vilniaus apygardos teismo tuometinio teisėjo K.Ramelio sprendimu vietoj susirgusios teisėjos buvo paskirtas G.Baziulis, kuris bylą įslaptino.

Į A.Urmono spaudos konferenciją atėjęs K.Ramelis piktinosi, kad Liustracijos komisijos pranešimas surašytas buitine kalba, taip pat stebėjosi teisininko išsilavinimą turinčio A.Urmono pareiškimais. A.Urmonas „atsikirtinėdamas“ kritikavo buvusio teisėjo, dabartinio parlamentaro darbą. Vyrams susiginčijus, spaudos konferencija buvo nutraukta. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min