Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Paradoksas: bedarbių pašalpos – didesnės net už algą

Vilniaus darbo birža
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Vilniaus darbo birža
Šaltinis: 15min
0
A A

Minimalus atlyginimas kai kuriems nekvalifikuotiems bedarbiams – vis dar per maži pinigai. Šimtai žmonių atsisako darbo biržos siūlymų eiti dirbti viešuosius darbus, nes atlygis už juos būtų toks pat, kiek nieko nedirbdami jie gauna pašalpomis.

Ar verta bedarbiams dirbti viešuosius darbus? Išgirdęs tokį dienraščio „Lietuvos rytas“ žurnalisto Martyno Čerkausko klausimą, 55 metų bedarbis Valerijus Vankovičius, Vilniaus P.Cvirkos skvere grėbęs šieną, pasisiūlė palaikyti sąsiuvinį ir rašiklį.

„Imk grėblį ir pabandyk“, – pasiūlė vyras. Pagrėbus keletą metrų jis atėmė grėblį ir pakomentavo: „Blogai dirbi, palieki daug žolės.“

Padirbus apie porą minučių 30 laipsnių karštyje mane greitai išmušė prakaitas, o marškinėliai prilipo prie nugaros.

Prieš beveik dvejus metus į darbo biržą atėjęs vyras vėl bus įrašytas į darbo neturinčių žmonių sąrašus.

Viešuosius darbus ilgalaikiai bedarbiai paprastai dirba kartą per metus, vieną ar du mėnesius. Už tai jie gauna minimalų atlyginimą. Jeigu darbų yra mažiau, žmonėms mokamas valandinis atlygis – 4,85 lito neatskaičiavus mokesčių.

„Aš galiu dirbti visus darbus. Ką darbo biržoje man pasiūlė, tą ir dirbu“, – paklaustas, kaip vertina aplinkos tvarkymo darbus, teigė V.Vankovičius.

Prieš dešimt metų jis neteko darbo buvusioje „Kuro aparatūros“ gamykloje. Nuo to laiko vilnietis dirba viską, kas papuola. Kelerius pastaruosius metus buvo sandėlininkas ir apdailininkas.

Tačiau tokie darbštuoliai kaip Valerijus – tikrai ne visi. Didmiesčiuose iki dešimtadalio bedarbių atsisako pasiūlymo užsidirbti pinigų, nors kai pildė anketas atėję į darbo biržą, pageidavo dirbti viešuosius darbus.

Pagal darbo biržos taisykles, atsisakiusius darbo dėl nepateisinamų priežasčių reikėtų išbraukti iš bedarbių sąrašų. Tačiau tinginiai – nepėsti. Jie „suserga“ arba paprašo, kad darbdavys pats atsisakytų jų paslaugų – darbo biržos siuntime parašytų, jog žmogus darbui netinka.Yra ir tokių, kurie nesuinteresuoti dirbti, nes gauna ne menkesnes socialines pašalpas.

Klaipėdos darbo biržos užimtumo rėmimo įgyvendinimo skyriaus vedėja Salomėja Širmulienė pripažino, kad uostamiestyje taip pat nemaža dalis pageidavusiųjų dirbti viešuosius darbus jų bando atsisakyti, kai gauna konkretų pasiūlymą.

„Galbūt kai kam tvarkyti aplinką gėda, tačiau, manau, yra ir tokių, kurie nesuinteresuoti dirbti, nes gauna ne menkesnes socialines pašalpas“, – sakė darbo biržos atstovė.

Aritmetika labai paprasta. Į viešuosius darbus nusiųstas du nepilnamečius vaikus auginantis žmogus gali uždirbti 701 litą atskaičiavus mokesčius. Jei jis kreiptųsi į savivaldybę pagalbos, jam priklausytų dar apie 244 litų dydžio socialinė pašalpa.

Tiek pat – 945 litus pašalpų tokia šeima gautų neiškėlus kojos iš namų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min